CryptoLocker Virüsüne Dikkat!

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
turkiye-de-buyuk-bir-siber-saldiri-basladi-705x290.png

Türkiye
genelinde Ransomware isimli zararlı bir yazılımı içeren sahte faturalar gönderen hackerlar, özellikle kurumsal anlamda büyük bir siber saldırı başlattı.

Hackerlar, gönderdikleri e-postaların içine ek olarak sahte bir fatura gönderiyor. Bu fatura açıldığında bilgisayara Ransomware adı verilen zararlı “fidye yazılımı” bulaşıyor.

Bu saldırıya maruz kalan kişilerin cihazları ve dosyaları kilitleniyor, kullanıcılar direkt olarak aşağıdaki ekrana yönlendiriliyor.

Daha sonra para karşılığında şifrelerin çözüleceğini belirten hackerlar, bu bağlamda bir para tuzağı oluşturuyorlar.

702639291644.jpg

Peki bu duruma maruz kalmamak için ne yapılmalı?
  • Öncelikle, kaynağı belli olmayan e-postaları ve ekte gönderilen dosyaları açmamalısınız
  • Mevcut güvenlik sistemleri kontrol edilmeli ve bu tip tehlikeli e-postaları engelleyen çözümler kullanılmalı
  • Bu tarz tehditlere karşı kullanılan güvenlik çözümünün güncellenmesi ve genel olarak sistem taraması yapılmalı.

Yani. Ek bir güncellemeyle açığı kapatırlar. Fakat şöyle bir gerçek var. Tam güvenlik diye birşey yoktur. İleride yeni açık bulunur. Yeni virüsler çıkar. ;)

Ben bu tarz viruslere karşı avast antivirusu kullanıyorum virus daha bulaşamadan viüsü ortadan kaldırıyo bunu öneririm İyi Forumlar :)

Ben bu tarz viruslere karşı avast antivirusu kullanıyorum virus daha bulaşamadan viüsü ortadan kaldırıyo bunu öneririm İyi Forumlar :)
Adam işi biliyor ya. :D Bende eski avastçılardanım. :) Taaa eski sürümünden beri kullanıyorum. Eski sürümün arayüzüde hoştu ya. :) Sanki player düğmeleri varmış gibi.
:b.m.z15:

Geri