Cross Trianing (Kros Eğitimi) Ve Faydaları

DeadKing

Üye
Üye
Mesaj
103
Beğeni
75
Puan
686
Cross Training:
Sağlığımız için koşuyoruz, zevk aldığımız için koşuyoruz, stress attığımız için koşuyoruz, bir şekilde koşuyoruz. Kendi çapımızda bu spora ciddi zaman ve efor harcıyoruz. Hele hele büyük şehirlerde yaşayan bizler için bu çabalar takdire şayan. Ancak tüm bu yapıcı duygular ve düşüncelerle yapılan bu sporda, tek düze çalışmalar yaparak aslında bir yerlerde yanlış yapıyoruz. Zira bir çoğumuzun bu sporu amatör olarak yaptığını ve başta en önemli kavramın sağlık olduğunu düşündüğümüzde, tek düze yapılan bu çalışmaların, vücudumuzun çalışmayan kas grupları ve uzuvları açısında yeterli düzeye olamaması ve sakatlanmalara neden olması da bir gerçek. Koşu sporu kas ve eklemler için sık tekrarlanan darbeler içerdiğinden, koşucuların, aerobik gelişim için darbe içermeyen ve farklı kas gruplarını çalıştırmaya yönelik diğer dallarda da antrenman yapması gereklidir.
Bu nedenle konumuz Cross Training.
Cross Training, zaman zaman circuit training olarak da adlandırılan, mevcut yapılan spor dışındaki disiplinlerdeki egzersizlerin kombinasyonlarını içeren antrenman biçimidir. Koşu için, cross training; bisiklet, yüzme, fitness, salonda güçlenme antrenmanları gibi koşuya destek olacak çalışmaları içerir. Bu çalışmalar, kişinin koşu ile geliştiremediği kas gruplarının gelişmesi ve esnekliğin arttırılması amacı ile yapılır. Bu sayede kas gelişimindeki düzensizlikler giderilerek, sakatlanmaların önüne geçilir. Ayrıca farklı disiplinlerde yapılan antrenmanlar ile kişinin koşudan sıkılması ve tükenmişlik hissetmesini engellenmiş olur.
Faydaları:
Farklı disiplinlerde yapılan antrenmanların kesin faydaları : Formunuzu korumanızı sağlaması, sakatlıkları önlemesi, sakatlıkların iyileşme süresini kısaltması, rehabilitasyonun başarılı olmasını ve daha önce de belirttiğimiz gibi, yapılan antrenmanların daha eğlenceli geçmesi sağlar. Burada önemli olan bir koşucu olarak cross training yapıyor olmanızdır. Koşucuların doğal olarak güç, dayanıklılık ve azim özellikleri gelişmiştir. Fakat bu özelliklerin gelişmesi özellikle koşu nedeni ile kazanılamayan bazı diğer özellikleri gizler ve bu gelişmemiş özellikler nedeni ile kas çekmeleri, diz sakatlıkları, vucüdün üst bölümünde meydana gelen zayıflıklar ve esneklik kaybı gibi şeylere neden olur, ve sonuç sakatlanmadır.
Cross Training Yapan Koşuculara 4 Anahtar Nokta:
  • Koşuya yakın disiplinlerde kasların ve aerobik sistemlerin kullanıldığı antrenman türlerini tercih edin. İyi seçeneklerden bazıları ; Eliptik bisiklet, kayaklı koşu, bisiklet istasyonları, suda koşu gibi.
  • Cross Training esnasında kalp ritminizi, sizin yaşınıza ve en önemlisi size en uygun yüksek kalp ritminizin %70i veya üzerinde tutun .Diğer bir deyişle bu antrenmanlarda sıkı çalışmalısınız ve bolca ter atmalısınız.
  • Sabahları düzenli olarak kalp ritminizi kontrol edin.Sabahları görülen yüksek kalp ritmi, eğer kısa zamanda çok fazla cross training yapmışsanız sizin gereğinden fazla çalışma yaptığınıza işaret eder.
  • Cross training koşu ile yapıldığında koşu formunuzu arttıracaktır ancak koşu mesafelinizin bu çalışmalar nedeni ile kısalmasına neden olacaktır. Koşu sürelerinizin %25-30 u cross training olarak gerçekleşebilir.
Ancak cross training’in; harcayacağınız zaman, efor ve odaklandığınız konu itibari ile amacının dışına çıkmamasına dikkat edin. Unutmayalım ki, koşu kapasitesini geliştirmek, uzun mesafe ve daha hızlı koşabilmek için asıl yapmamız gereken antrenmanlar koşu antrenmanları olacaktır, tempolu koşular, interval koşuları, fartlek koşuları…

Çalışma planınızla cross training’i nasıl birleştirirsiniz,

* Suya atlayın, suda yapılan antrenmanlar minimum sakatlanma riski ile, form kazanmanıza, güç kazanmanıza ve esneklik kazanmanıza yardımcı olacaktır.

* Dinamik olun : Esneklik çalışmalarını arttırarak, kaslarınızın gerilmesinin önüne geçin.

* Diğer spor dallarından, dayanıklılık, hız ve gücü arttıran, çalışmaları yapın.

* Sağlıklı kalın , eğer doğru bir şekilde cross tarining yaparsanız, genel olarak çok sağlıklı bir hale geleceksiniz.

* Kilolarınızdan kurtulun : Çalışma planınıza cross training çalışmaları ekleyerek, size yük olan kilolarınızı atın.

* Sakatlıkların önüne geçin, yapacağınız cross training çalışmaları, sakatlanmanızı önleyecektir.
 

Üst