Öneri Çok takılıyorum

Konu sahibi önerilerinizi bekliyor. Konuya yorum yazabilirsiniz.

sharap

MT Üye
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Arkadaşlar öncelikle konuyu açıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Geliştiricilikten biraz yorulduğum için aslında bu konuyu açmak istedim. Derdimi anlatıp siz değerli okurlar ve çözüm bulan geliştiricilerden bir yol göstermenizi rica edeceğim. Biraz uzun olacak Hakkınızı Helal Edin.

Bu Güne Kadar Neler Yaptım;

Kullandığım Alt Yapı: MMO Tutkunları Metin2 Altyapı Server Files

MySQL Versiyon : MySQL56

Alt yapıyı baştan sona bütün eğitim serileri boyunca bir bir tek tek @Whistle hocam ile beraber her videosuyla anladım ve yaptım gerçekten çok büyük emeği var üstümde buradan bir daha teşekkür ederim. Bunun yanında videolarda olmayan sistem ekleme veya videolar dışında alınan bir çok hatayı okuyabiliyor çoğu olmasada bir kısmına anın da cevap bulabiliyorum. Bu yeteneği çok iyi kazandım diyebilirim. Ama mevzu bundan sonra başlıyor zaten.

Alt yapı üzerine ne ekledim:

Son güncel notları:
21)    GÜNCELLEME 0.0.2.2 TARİH : 01/03/2023
    A)            GAME
        1)        "OYUN BAŞLATMA SCRİPTİ RENKLENDİRİLDİ"
        2)        "OYUN KAPATMA SCRİPTİ RENKLENDİRİLDİ"
        3)        "OYUN SIFIRDAN OLUŞTURMA SCRİPTİ RENKLENDİRİLDİ"
        4)        "CH1 CORE SEYSR (motlist.txt) ÇÖZÜLDÜ"
        5)        "GELİNLİK VE SMOKİN GİYİLİ İKEN KOSTÜM GİYME FİX"
        6)        "Questlerde Düzenlemeler Yapıldı"
        7)        "Gereksiz Questler Silindi"
        8)        "Locale_String.txt Hızlı Biyolog Eklendi."
        9)        "Anti Exp Buton Questi Eklendi."
        10)        "Locale_String.txt Yere İtem Sil Eklendi."
        11)        "Locale_String.txt Hızlı BK / Ruh Taşı Sistemi Eklendi"
        12)        "Locale_String.txt Karekter engelleme Sistemi Eklendi."
        13)        "Şeytan Kulesi Questi Okutuldu"
        14)        "Zindan Geri Dön Sistemi Eklendi" // Ufak bir hatası var
        15)        "Exp Block Questi Kaldırıldı."
        16)        "Yeni Cube Sistemi Eklendi."
        17)        ""
        18)        ""
        19)        ""
        20)        ""
    B)            MYSQL
        1)        ""
        2)        ""
        3)        " "
        4)        "Loglara Fısıltı Logları Eklendi"
        5)        "HackShield Log Kayıtları Kaldırıldı."
        6)        "Karekter Engelleme Log Kayıt bölümü engellendi."
        7)        "/Player/İtem Tablosu 5000 İtem Üst Üste Koyulacak Kodlar Eklendi."
        8)        ""
        9)        ""
        10)        "Zindan Geri Dön Sistemi Eklendi" // Ufak bir hatası var
        11)        "Mysql Sürümü MysQL56 Taşındı."
        12)        ""
        13)        ""
        14)        ""
        15)        ""
    C)            GAME_SOURCE
        1)        "ANLIK LEVEL YENİLENMEME FİX "
        2)        "ANTİ GHOST MODE HACK FİX"
        3)        "ARKADAŞ LİSTESİNDEN SİLME HATA FİX"
        4)        "AT LEVEL BUG FİX"
        5)        "AT ÜSTÜNDEYKEN ATEŞ HAYALETİ SKİLİNİN VURMAMASI FİX"
        6)        "BECERİ KİTAPLARININ TEK SEFERDE SİLİNMESİ FİX"
        7)        "BİNEĞE BİNDİĞİNDE NPC GÖRÜNÜM FİXİ"
        8)        "BİNEKLERİN GERİYE ATMASI FİX"
        9)        "BOSSLARIN DUVARA SIKIŞTIRMASI FİX"
        10)        "BOSSLARIN YERE DÜŞMESİ FİX"
        11)        "BÜYÜLÜ SİLAH VE HAVA KILICI BUG FİX"
        12)        "CLİENT ÜZERİNDEN RAM ŞİŞMESİNE SEBEP OLAN KOD SATIRI FİX"
        12)        "ETC DROP İTEM FİX"
        14)        "GARDİYANIN MOB GÖRDÜĞÜNDE HAREKETLENMESİ FİX"
        15)        "GELİNLİK VE SMOKİN GİYİLİ İKEN KOSTÜM GİYME FİX"
        16)        "GİYİLİ İTEMİ DEPOYA KOYMA FİX"
        17)        "GÖREV KOMUTU PC.SELECT FİX"
        18)        "GÖRÜNMEZ MODDAN ÇIKTIKTAN SONRA EFEKTLERİN AKTİF OLMAMASI FİX"
        19)        "GÖRÜNMEZLİK SORUNU FİX"
        20)        "GRUP VE ZİNDAN CORE FİX"
        21)        "HP-SP ABSORBE FİX"
        22)        "INTERNAL IP SORUNU FİX"
        23)        "CUBE GAME.CORE FİX"
        24)        "CUBE REQUEST RESULT LİST FİX"
        25)        "DÖNÜŞÜM HALİNDEYKEN KAPANMASI GEREKEN SKİLLER FİX"
        26)        "DUNGEON CORE DOWN FİX"
        27)        "İSTİFLENEN TAŞLARIN TEK SEFERDE SİLİNMESİ FİX"
        28)        "IŞINLANINCA HP - DÜŞME SORUNU FİX"
        29)        "İTEM SWAP BUG FİX"
        30)        "KAMP ATEŞİ BUGU FİX"
        31)        "KARAKTER İSMİ HİLESİ FİX"
        32)        "LENS GÖSTERİMİ FİX"
        33)        "LOG ÜZERİNDEN SQL İNJECT ÖNLEMİ"
        34)        "LONCA EXPLOİT FİX"
        35)        "LONCA İMPARATORLUK BUGU FİX"
        36)        "LUA ESC BUG FİX"
        37)        "MESSENGER_MANAGER SQL İNJECTİON FİX"
        38)        "NPCLERE LONCA İSTEĞİ GÖNDERME FİX"
        39)        "PARTİDEKİ DİĞER ÜYELERİN TOPLADIĞI EŞYALARIN İSTİFLENMEMESİ SORUNU FİX"
        40)        "PAZARA VURMA FİX"
        41)        "PAZARDAN AYNI ANDA 2 KİŞİ İTEM ALINCA OYUNDAN ATMA FİX"
        42)        "QUEST PC GETFLAG CRASH FİX"
        43)        "QUİCK SLOT FİX"
        44)        "SAVAŞÇI SKİLL SIFIRLAMA BUG FİX"
        45)        "ŞEYTAN KULESİ KÜÇÜK HATA DÜZELTMESİ"
        46)        "TAŞ BUGU FİX"
        47)        "WAR CRASHER FİX"
        48)        "SKİLLDE SALDIRI HASARI GÖRÜNTÜSÜ FİX"
        49)        "4 Envanter Sistemi Eklendi"
        50)        "Yeni İtem Efekti Sistemi Eklendi"
        51)        "Toplu İtem Ayırma Sistemi Eklendi."
        52)        "MOB ve Karakter HP Görme Sistemi Eklendi"
        53)        "Mom drop İnfo Sistemi Eklendi"
        54)        "Mom drop İnfo Sistemi Ch Düşme Fixi Atıldı"
        55)        "Dönüşümden Çıkma Sistemi"
        56)        "Depodan Uzaktayken Deponun açılmaması Fixi Atıldı."
        57)        "Hızlı Biyolog sistemi Eklendi (Osmanlı2) den Fixler Seysrlar Alındı."
        58)        "Yere İtem Silme Sistemi Eklendi."
        59)        "Yere İtem Sil Oyundan Atma Fixsi Atıldı"
        60)        "Fısıltı Log Sistemi Eklendi"
        61)        "GM Toplu Mesaj Sistemi Eklendi"
        62)        "HackShield Sistemi Kaldırıldı."
        63)        "Evlilik İtemleri İlle ata binme Fixsi Atıldı."
        64)        "Hızlı BK Okuma Sistemi Eklendi."
        65)        "Hızlı Ruh Taşı Okuma Sistemi Eklendi."
        66)        "Hamle Atarken HP Düşmesi Fixi Atıldı."
        67)        "Karekter Engelleme Sistemi Eklendi"
        68)        "Yeni Ticaret Penceresi Eklendi."
        69)        "ShabanFiles den Fixleri Almaya başlandı. @fixme103 ile @fixme123 Arası Alındı."
        70)        "İtem Üst Üste Koyma Sistemi Eklendi (5000) Değiştirmek İçin /Common/İtem_Lenght.h 60K Kadar Ayarlanabilir."
        71)        "Zindan Geri Dön Sistemi Eklendi" // Ufak bir hatası var
        72)        "Depodan item silinme Fixsi Atıldı"
        73)        "Şeytan Kulesi Metin Katında 2 İtem Çıkma Fixsi Atıldı."
        74)        "Mysql Sürümü MysQL56'ya Taşındı."
        75)        "Yeni Cube Sistemi Eklendi."
        76)        ""
        77)        ""
        78)        ""
        79)        ""
        80)        ""
    D)            CLİENT_SOURCE
        1)        "Gane Source Fixleri Komple bulunmakta..."
        2)        "4 Envanter Sistemi Eklendi"
        3)        "Yeni İtem Efekti Sistemi Eklendi"
        4)        "Auto Refine Sistemi Eklendi (+ Basma Paneli Açık Tutma Tiki)"
        5)        "MOB ve Karakter HP Görme Sistemi Eklendi"
        6)        "Mom drop İnfo Sistemi Eklendi"
        7)        "PNG Dosyalarını Okuma Fixi Eklendi"
        8)        "Otomatik İtem/Yang Toplama Eklendi"
        9)        "İtem Toplama Süresi Arttırıldı"
        10)        "Dönüşümden Çıkma Sistemi"
        11)        "Sequence_Log Seysr Fixi Eklendi"
        12)        "Envanter de Depo Ve Nesne Depo Açma Eklendi."
        13)        "Hızlı Biyolog Sistemi Eklendi"
        14)        "Yere İtem Silme Sistemi Eklendi."
        15)        "GM Toplu Mesaj Sistemi Eklendi"
        16)        "Hack Shield Sistemi Kaldırıldı."
        17)        "Hızlı BK Okuma Sistemi Eklendi."
        18)        "Hızlı Ruh Taşı Okuma Sistemi Eklendi."
        19)        "Client Minimalize İken Siyahlamşma Olayiçin Efekt Toplamama Kodları Eklendi."
        20)        "Karekter Engelleme Sistemi Eklendi"
        21)        "Yeni Ticaret Penceresi Eklendi."
        22)        "İtem Üst Üste Koyma Sistemi Eklendi (5000)"
        23)        "Release Modda Derlenirken gelen Warninglerin Çoğu Çözüldü."
        24)        "LibJpeg Derlendi Ve Gelen Warning Kapatıldı."
        25)        "Envanter Yan Menü Eklendi."
        26)        "Bütün Paketler Düzenlendi Boş Yerler Yorum Satırı İle Belirtildi"
        27)        "Envanter Yan Menü(Fast Menu) Adalet - CsWork Eklendi"
        28)        "Yeni Cube Sistemi Eklendi."
        29)        ""
        30)        ""
    E)            CLİENT/BİNARY
        1)        "Python Taraflı Gelen Sysrlar Çözüldü."
        2)        "Karekter Kafasız Gelme Olayı Çözüldü."
        3)        "Login Kayıt Sistemi Eklendi."
        4)        "4 Envanter Sistemi Eklendi."
        5)        "Yeni İtem Efekti Sistemi Eklendi."
        6)        "Auto Refine Sistemi Eklendi (+ Basma Paneli Açık Tutma Tiki)"
        7)        "İtemleri ENVANTERDE Üst Üste Koyma Fixi Atıldı."
        8)        "Topluy İtem Ayırma Sistemi Eklendi."
        9)        "MOB ve Karakter HP Görme Sistemi Eklendi"
        10)        "Mom drop İnfo Sistemi Eklendi."
        11)        "Uzaktan Beceri Sistemi Eklendi."
        12)        "Otomatik İtem/Yang Toplama Eklendi."
        13)        "İtem Toplama Süresi Arttırıldı."
        14)        "ThinCrickle Eklendi"
        15)        "Dönüşümden Çıkma Sistemi Eklendi."
        16)        "Mavi Ejder Görünmeme Sorunu Halledildi."
        17)        "Envanter de Depo Ve Nesne Depo Açma Eklendi."
        18)        "Hızlı Biyolog Sistemi Eklendi."
        19)        "Bonus Tablo Ssitemi Eklendi."
        20)        "Hızlı Ekipman Penceresi Eklendi."
        21)        "Anti Exp Butonu Aktif Edildi."
        22)        "Hızlı Menü Öylesine Eklendi."
        22)        "Yere İtem Silme Sistemi Eklendi."
        24)        "Bütün Packlar Düzenlendi."
        25)        "GM Toplu Mesaj Sistemi Eklendi."
        26)        "Bınus Tablosu Türkçeleştirildi ve Düzenlendi."
        27)        "Hızlı BK Okuma Sistemi Eklendi."
        28)        "Hızlı Ruh Taşı Okuma Sistemi Eklendi."
        29)        "GM Çarlarda İtem Kodlarının İtemlerin Altında Gösterme Sistemi Eklendi."
        30)        "Kalıcı Şebnem Paneli Artık Dümdüz İlermeyecek 8 Slotta bir Alta İnecek."
        31)        "Karekter Engelleme Sistemi Eklendi"
        32)        "Yeni Ticaret Penceresi Eklendi."
        33)        "Envanter Yan Menü Eklendi"
        34)        "Hesap Kayıt Sistemi 8 e Çıkartıldı Ve Düzenlendi."
        35)        "Envanter Yan Menü(Fast Menu) Adalet - CsWork Eklendi"
        36)        "Hesap Kayıt Ve Giriş Ekranı Son Haline Getirildi."
        37)        "Yeni Cube Sistemi Eklendi."
        38)        ""
        39)        ""
        40)        ""

Kendimce başladığım günden bu yana bu şekilde notlar aldım. Buraya kadar gelmek belki sizler için çok zor olmayabilir ama benim için hiç bir kod becerisine sahip olmayan biri için ne kadar büyük bir olay anlarsınız.
Bu sistemleri Ekledikçe yani sistem üstüne sistem ekledikçe oyun dosyalarıma güvensizlik başladı her nekeadar seysrlarımı temiz tuttuysam da nedendir bilmem artık yavaştan soğumaya başladım filesten bir yandan düşünüyorum bukadar geldin burada bırakmak olmaz ama diğer yandan da dosyaların sanki bana en sonunda çok büyük bir patlak vereceği aklımın bir tarafını kemiriyor. Bu olayın da tamamen bilgi eksikliğinden olduğunu da çok iyi biliyorum ama nedense son zamanlarda gerçekten çok soğudum.

Genel olarak hepimizin bildiği forumlar da paylaşılan bir çok sistemi alt yapıya ekleyebiliyorum Ama ekleyemediğim bazı uzun ve meşakatli sistemlerde çok sıkıntı çekiyorum. İlk önce hep olanı ekleme derdim vardı ama şuan söküp ekleme olayı baya daha mantıklı gelmeye başladı ama hangi sisteme el attıysam bi türlü oturtamadım. Oturtamamam sebebi de aslında sökeceğim sistem sürekli başka sistemlere uyarlaması var aklım karışıyor hepsini aynı anda ekleyeyim diye düşünüyorum ve başlıyorum bu sefer her sistem başka yeni sistemlere uyarlanıyor derken herşeyi silbaştan başlıyorum. Son 1 Senedir bu olayı yaşamaktan çok sıkıldım.... Daha fazla yazıp vaktinizi çalmayayım.

Konudan asıl beklentim belki bu düşüncelerime karşı sunabileceğiniz daha temiz bir yol olabilir yada Dosyalarıma güven konusunda nasıl bir yol izlemeliyim, farklı dosyalardan sistem sökerken aşamalı olarak nasıl bir yol izlemeliyim.

Buraya kadar okuduysan çok teşekkür ederim.

Her şeyden önce profesyonel derecede olmasa bile kod okuma bilgisinin olması şart. (Syserr değil, c++ ve python)

Kopyala-Yapıştır mantığı tam olarak senin şu an geldiğin noktaya kadar getirebilir, ötesine gidebilmek için kodları belirli bir seviyede de olsa okuyabilmek gerek. Ki sistemlerin ve kodların nerelerde ne tür işlemler yaptığını anlayabilesin ve ona göre düşünüp kararlar verebilesin. Bunu yaptığında zaten sistemlere ve filede olan güvenin tam oluyor. Çünkü kontrolü sağlamış oluyorsun.

Hangi kodun ne işe yaradığını bilmeden eklenen sistemler doğal olarak böyle bir düşünceye zemin hazırlar, ancak ne yaptığını tam anlamıyla bilirsen bu düşünceyi otomatik olarak kırmış olursun.

Evet hazır paylaşımlardan ziyade başka filesten sökmek daha mantıklıdır ancak bu "her zaman daha güvenlidir" anlamına gelmez. İncelemek, testlere tabi tutmak ve gerektiğinde müdahale edebilmek/düzenleyebilmek gerek. Bunu yapmadığın veya yapamadığın zaman bu şekilde düşüncelerle boğuşup durursun.

Her şeyden önce profesyonel derecede olmasa bile kod okuma bilgisinin olması şart. (Syserr değil, c++ ve python)

Kopyala-Yapıştır mantığı tam olarak senin şu an geldiğin noktaya kadar getirebilir, ötesine gidebilmek için kodları belirli bir seviyede de olsa okuyabilmek gerek. Ki sistemlerin ve kodların nerelerde ne tür işlemler yaptığını anlayabilesin ve ona göre düşünüp kararlar verebilesin. Bunu yaptığında zaten sistemlere ve filede olan güvenin tam oluyor. Çünkü kontrolü sağlamış oluyorsun.

Hangi kodun ne işe yaradığını bilmeden eklenen sistemler doğal olarak böyle bir düşünceye zemin hazırlar, ancak ne yaptığını tam anlamıyla bilirsen bu düşünceyi otomatik olarak kırmış olursun.

Evet hazır paylaşımlardan ziyade başka filesten sökmek daha mantıklıdır ancak bu "her zaman daha güvenlidir" anlamına gelmez. İncelemek, testlere tabi tutmak ve gerektiğinde müdahale edebilmek/düzenleyebilmek gerek. Bunu yapmadığın veya yapamadığın zaman bu şekilde düşüncelerle boğuşup durursun.

Öncelikle Askerlik Bitmiş herhalde hocam hoş geldiniz :)

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim aslında yorumunuzu okurken hep c++ derslerinden kaçmışım sürekli ertelemişim dilin youtube üzerinden yayınlanan eğitim serisi var mı sizin bildiğiniz ve önerebileceğiniz hem okuyup benim seviyemdeki arkadaşlara yardımcı olması düşüncesi ile varsa paylaşabilirmissiniz ?

%100 güvenli server yok bu arada, her türlü server core verebiliyor veya item kopyalama yaşanabiliyor. önemli olan bunu fark etmek ve çözebilmek(y)
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Kesinlikle %100 güvenli server yok buna katılıyorum ama ben kendi seviyemden ötürü yaptığım işe güvenemediğimi dile getirmek istedim.

Öncelikle Askerlik Bitmiş herhalde hocam hoş geldiniz :)

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim aslında yorumunuzu okurken hep c++ derslerinden kaçmışım sürekli ertelemişim dilin youtube üzerinden yayınlanan eğitim serisi var mı sizin bildiğiniz ve önerebileceğiniz hem okuyup benim seviyemdeki arkadaşlara yardımcı olması düşüncesi ile varsa paylaşabilirmissiniz ?
Askerlik biteli baya oldu evet, hoşbuldum :)

Açıkçası önerebileceğim bir eğitim serisi yok, çünkü hiç izlemedim ya da takip etmedim. Çok profesyonel olmasam da, Metin2 alanında sahip olduğum bilgilerin tamamını zaman içinde kendim öğrendim. Tabi meslek alanım gereği hiç bilmeyen biri kadar zorlanmadım açıkçası. Eğer tamamen sıfır isen, internetten herhangi bir kaynaktan temel eğitimleri takip edebilirsin.

Ancak sadece dil bilmek de bu konuda yetersiz kalabilir. Metin2 kodlarının çalışma mantığını ve dosya bağlantılarını da kavramak gerekiyor. Bunun en öğretici yolu ise bana göre önce full yedek alıp, sonra dosyalara bodoslama dalmak ve kurcalamak. Denemeler ve hatta hatalar yapıp düzeltmek.

Askerlik biteli baya oldu evet, hoşbuldum :)

Açıkçası önerebileceğim bir eğitim serisi yok, çünkü hiç izlemedim ya da takip etmedim. Çok profesyonel olmasam da, Metin2 alanında sahip olduğum bilgilerin tamamını zaman içinde kendim öğrendim. Tabi meslek alanım gereği hiç bilmeyen biri kadar zorlanmadım açıkçası. Eğer tamamen sıfır isen, internetten herhangi bir kaynaktan temel eğitimleri takip edebilirsin.

Ancak sadece dil bilmek de bu konuda yetersiz kalabilir. Metin2 kodlarının çalışma mantığını ve dosya bağlantılarını da kavramak gerekiyor. Bunun en öğretici yolu ise bana göre önce full yedek alıp, sonra dosyalara bodoslama dalmak ve kurcalamak. Denemeler ve hatta hatalar yapıp düzeltmek.

Hocam kesinlikle dosyaların içinde neler var hepsini öğrenmek mümkün değil şuan bana göre aslında bir kod bloğunu takip edip diğer dosyalara nasıl eklendiğini bulabiliyorum ama işte o kod bu dosyada ne işe yarıyor kısmı bende eksik birde dediğiniz gibi source dosyalarını kökten bir kurcalamak lağzım ama biraz daha okuma da kendimi güçlendirsem muhtemelen o konuda daha çabuk gelişeceğimi tahmin ediyorum.

Hocam kesinlikle dosyaların içinde neler var hepsini öğrenmek mümkün değil şuan bana göre aslında bir kod bloğunu takip edip diğer dosyalara nasıl eklendiğini bulabiliyorum ama işte o kod bu dosyada ne işe yarıyor kısmı bende eksik birde dediğiniz gibi source dosyalarını kökten bir kurcalamak lağzım ama biraz daha okuma da kendimi güçlendirsem muhtemelen o konuda daha çabuk gelişeceğimi tahmin ediyorum.
bende burdan öteye gidemedim bazılarını okuyabiliyorum bazılarını okuyamıyorum... kodların ne işe yaradığınıda duruma ya da sisteme göre çözebiliyorum. ama işte kodlama bilmemek büyük eksiklik

Genellikle dosya isimleri, hangi işlevleri barındırdığı konusunda bilgi veriyor zaten.

Mesela örnek veriyorum char_skill.cpp dosyası skilleri temel olarak işleyen dosyadır. Diğer cpp dosyalarından skillerle alakalı olan fonksiyonlar bu cpp dosyasından işleme alınır.

Ya da char_horse.cpp; atla/binekle alakalı durumları işleyen dosyadır. Aynı şekilde başka bir cpp dosyasından ch->StartRiding(); diye bir çağrı yaparsan, char_horse.cpp içindeki StartRiding() isimli fonksiyonu çağırıp işleme alır.

Bu olayları kavramanın en pratik yolu, bir işlemi pack tarafından başlayıp server tarafına kadar incelemektir. Örneğin ata binmek için kullanılan CTRL+H kısayolu hangi fonksiyonu çağırıyor, o fonksiyon client src de neyi tetikliyor, ve sonra server tarafında hangi fonksiyonu çalıştırıyor.. gibi gibi adım adım ilerleyebilirsin. Bu sadece bir örnekti.

(Verdiğim örneklerde dosya isimleri ve fonksiyonlarda yanlışlık olabilir, mobildeyim ve uzun zamandır Mt2 ile ilgilenmedigim için karıştırmış olabilirim. Yanlışım varsa fark edenler düzeltebilir)

Genellikle dosya isimleri, hangi işlevleri barındırdığı konusunda bilgi veriyor zaten.

Mesela örnek veriyorum char_skill.cpp dosyası skilleri temel olarak işleyen dosyadır. Diğer cpp dosyalarından skillerle alakalı olan fonksiyonlar bu cpp dosyasından işleme alınır.

Ya da char_horse.cpp; atla/binekle alakalı durumları işleyen dosyadır. Aynı şekilde başka bir cpp dosyasından ch->StartRiding(); diye bir çağrı yaparsan, char_horse.cpp içindeki StartRiding() isimli fonksiyonu çağırıp işleme alır.

Bu olayları kavramanın en pratik yolu, bir işlemi pack tarafından başlayıp server tarafına kadar incelemektir. Örneğin ata binmek için kullanılan CTRL+H kısayolu hangi fonksiyonu çağırıyor, o fonksiyon client src de neyi tetikliyor, ve sonra server tarafında hangi fonksiyonu çalıştırıyor.. gibi gibi adım adım ilerleyebilirsin. Bu sadece bir örnekti.

(Verdiğim örneklerde dosya isimleri ve fonksiyonlarda yanlışlık olabilir, mobildeyim ve uzun zamandır Mt2 ile ilgilenmedigim için karıştırmış olabilirim. Yanlışım varsa fark edenler düzeltebilir)

Aslında çok haklısınız pratik amaçlı bu şekilde bir kaç fonksiyonu kendim çözebilirsem ekleme yaparken daha fazla bilgi edinmiş olurum.

Benim düşünceme göre bu durumun sebebi bazı terimlerin yanlış kullanılması. Konu sahibini örnek olarak kullanmıyorum, genel olarak tüm piyasadan bahsediyorum. Sizler geliştirici değilsiniz arkadaşlar. Sizler sunucu yöneticisiniz. AAA oyun piyasasında sizin yerleştiğiniz kategori bu Server-Admin. Bir sistemin, özelliğin çalışma biçimini gördükten sonra kendiniz yazamıyorsanız, kendinize geliştirici demeyin. Bu "geliştirici olmak o kadar kolay değil" anlamında söylemiyorum arkadaşlar. Yanlış alanlarda ilerlemeye çalışıyorsunuz. Aslında server-admin'lik geliştiricilikten daha zordur. Çünkü tüm sistem üzerinde her alandan bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Buyrun iki wikipedia linki bırakayım.

Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benim düşünceme göre bu durumun sebebi bazı terimlerin yanlış kullanılması. Konu sahibini örnek olarak kullanmıyorum, genel olarak tüm piyasadan bahsediyorum. Sizler geliştirici değilsiniz arkadaşlar. Sizler sunucu yöneticisiniz. AAA oyun piyasasında sizin yerleştiğiniz kategori bu Server-Admin. Bir sistemin, özelliğin çalışma biçimini gördükten sonra kendiniz yazamıyorsanız, kendinize geliştirici demeyin. Bu "geliştirici olmak o kadar kolay değil" anlamında söylemiyorum arkadaşlar. Yanlış alanlarda ilerlemeye çalışıyorsunuz. Aslında server-admin'lik geliştiricilikten daha zordur. Çünkü tüm sistem üzerinde her alandan bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

ama yine de geliştirici olmak o kadar kolay değil ulaş reis

Düzelttiğiniz için çok teşekkür ederim. Yorumunuzda belirtmiş olduğunuz gibi biz aslında geliştirici değiliz adminlik yapmaya çalışıyoruz. Aslında temel konu bence de artık bizim kodlama dillerini öğrenip ikinci aşamada ise oyun dosyalarını tamamen çözüp adminlik olayına geçmek gerekiyor. Çünkü her istediğin sistemi yazabilmen için aktif bir şekilde kod yazabiliyor olman gerekli kodlama dili tecrübemin gelişmiş olması gerekiyor.

ama yine de geliştirici olmak o kadar kolay değil ulaş reis
Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Yol uzun hatta çok uzun ki bu işi tek kişi aşırı profesyonel yapamaz diye düşünüyorum.

Düzelttiğiniz için çok teşekkür ederim. Yorumunuzda belirtmiş olduğunuz gibi biz aslında geliştirici değiliz adminlik yapmaya çalışıyoruz. Aslında temel konu bence de artık bizim kodlama dillerini öğrenip ikinci aşamada ise oyun dosyalarını tamamen çözüp adminlik olayına geçmek gerekiyor. Çünkü her istediğin sistemi yazabilmen için aktif bir şekilde kod yazabiliyor olman gerekli kodlama dili tecrübemin gelişmiş olması gerekiyor.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Yol uzun hatta çok uzun ki bu işi tek kişi aşırı profesyonel yapamaz diye düşünüyorum.
yapan var ama nadir o da çok değil

Geri