Albion Online |İnceleme|

Jeex

MT Üye
MT Üye
Editör
Uzun zamandır forumda bir inceleme konusu açmıyordum, bazı işlerim güçlerim gereği aktif olamadım. Bilgisayarımı hala değiştirememiş olmamın da sıkıntısı ile çok fazla oyun bulamıyorum zaten. Umarım eylül ekim gibi değiştireceğim ama tam emin değilim. Bilgisayar fiyatları almış başını gidiyor yahu :D

Neyse, konumuza dönersek bugün sizlere bahsetmek istediğim oyun "Albion Online". Albion Online 17 Temmuz 2017'de piyasaya sürülmüş bir oyun. Anlayacağınız üzere henüz 2 yıllık bir oyun. Unity motoru üzerinden geliştirilmiş, hala geliştirilmeye açık bir oyun.

Peki Beni Başta Neler Düşündürdü?

Oyunu indirmeden önce, kendi kendime bazı sorular sordum. Onlarda şu sorulardı;

1) Piyasada çoğu MMORPG P2W durumda, yeni piyasaya çıkmış bir oyunda P2W var mıdır?

2) Cross Platform bir oyun insana ne kadar zevk verebilir?

3) Oyun nereye kadar devam ediyor, bu oyun beni kendine nasıl bağlayabilir?

4) Oyunda market sistemi nasıl işliyor?

5) Harita ne kadar büyük?

6) Nasıl gelişiyoruz?

Diğer sorularım ise içerikle alakalıydı. Çok önemli sorular olmadığından eklemeye gerek duymadım onları. Ancak en başta sorduğum sorular bunlardan ibaret idi. İndirip indirmemek arasında gidip geliyordum ancak kaybedecek bir şeyimin olmadığını düşününce indirmeye karar verdim. Steam'e girdim ve Albion Online yazarak oyunu indirdim. Ardından giriş yaptım.

Albion_banner_img_0.jpg

Oyuna giriş yaptığımda hemen class seçmeyi bekliyordum. Ancak işler öyle ilerlemiyormuş bu oyunda. Oyun içinde belli silahlarla kendi sınıfınızı belirliyorsunuz aslında. Zırhlarla silahları kombinleyip PvP'de veya PvE'de en yüksek hasarı vermeyi amaçlıyorsunuz.

Silahınıza göre yetenek alırken, aynı zamanda zırhlarda birer yetenek veriyor. İşte oyun burada sizin her şeyi karma yapmanıza olanak sağlıyor. Örnek verecek olursam, bir büyücü zırhını giyip vuruşlarınıza zehir ekleme yeteneği alıp, yay takarak hasarınızı en üst düzeye çıkarmaya çalışabilirsiniz. Olay tamamen yapacağınız kombinasyonlar üzerinden gidiyor, kendi sınıfınızı kendiniz oluşturuyorsunuz. İsterseniz iki adet deri zırh giyip, kafanıza büyücü kaskı takar ve elinize bir kılıç, yay, bıçak alabilirsiniz. Sonrasında ise yeteneklerinizi kombinleyip, en yüksek hasarı çıkartarak düşmanlarınıza karşı koyabilirsiniz. Tabi bu bahsettiğim kısım, oyunun ilerleyen safhalarında gerçekleşiyor.

1) Piyasada çoğu MMORPG P2W durumda, yeni piyasaya çıkmış bir oyunda P2W var mıdır?

Oyunun içeriğinde, bir sürü olay var. Maden, pamuk toplama, ağaç kesme, balıkçılık, taş kırma, deri toplama gibi. Yani bir sürü craft mesleği var ve elinize balta, kazma gibi eşyaları aldıktan sonra bu tür işlerle uğraşabiliyorsunuz. Premium denilen sistem ile ağaç kırdığınızda 3 kütük verecekse, 5 veriyor. Böyle bir sistem var evet fakat şu kısma değinmek istiyorum, oyun parasıyla Premium alabiliyorsunuz. Hemde 1 aylık. Başlarda oyun Premium alanlara göre daha hızlı geçiyor olabilir, ancak bilmelisiniz ki MMORPG oyunlarda her şeyden önce emek vardır.

Başta size verdiği 3 günlük Premium ile hızlı hızlı craft yeteneğinizi geliştirmeniz mümkün. Craft yeteneğinizi geliştirdikten sonra, seviye 7 veya 8 craftlar çok yüksek fiyata pazarda gidiyor. 5M gibi bir para topladıktan sonra Premium alabiliyorsunuz. Zindan gibi yerlerde para kasabilirsiniz ancak craft olayı gerçekten zevkli ve para kazandıran bir iş oluyor oynadıkça.

2) Cross Platform bir oyun insana ne kadar zevk verebilir?

Kendime en çok sorduğum soru buydu ve oyunu en çok yargıladığım kısım buydu. Merak etmeyin, bu oyun normal bir MMORPG olsaydı yüksek ihtimal oynamazdım. Oyuna en büyük zevki katan kısmı kesinlikle Cross Platform bir oyun olması. Grafikleriyle tam uyumlu olmuş ve gerçekten zevkli bir oynanış sunuyor.

3) Oyun nereye kadar devam ediyor, bu oyun beni kendine nasıl bağlayabilir?

Oyunun sonu kısmen yok. Sizi her yere götürebilir bu oyun. Başta craft ile zamanınızı yersiniz, ardından yavaş yavaş zindanlara girmeye başlarsınız. Sonrasında ise PvP denilen zevkli olaya giriş yaparsınız. Oyunda harita kocaman ve bir sürü bölge var. İnsanlarla çatışabilir, yüksek seviyeli eşyalar giyip PvP de herkesi yenmeye çalışabilirsiniz. Tehlikeli haritalarda craft yapmaya çalışabilirsiniz. Oyunun sonu bile size kalmış durumda. Siz ne yaparsanız, oyunun sonu o olur.

4) Oyunda market sistemi nasıl işliyor?

Oyunda pazar kurma olmadığını öğrenince biraz üzülmüştüm. Ticareti nasıl yapacağız diyordum, ancak buranın pazar sistemi biraz daha güzel. Pazara craft eşyalarınızı direk satabilirsiniz veya belli bir fiyattan koyup diğer oyunculara satabilirsiniz. Örneğin, ilk seviyelerde hepsini toplayıp hiç beklemeden direk pazara satarak para kazanmak ve binek almak mümkün.

5) Harita ne kadar büyük?

Harita devasa büyük. Haritada küçük küçük alanlar var ve alanlarda ayrıca büyük. Gerçekten kocaman bir açık dünya tasarlamışlar ve muazzam olmuş.

world-map-albion-online-ultimate-beginners-guide_compressed.jpg

Bu küçük bir örnek. Tam bir resim bulamadım, ancak buradan yukarısı daha var. Hemde bu kısım kadar büyük. :)

6) Nasıl gelişiyoruz?

İşte oyunu farklı kılan ve en can alıcı nokta burası. Nasıl gelişiyoruz? Öncelikle, diğer oyunlar gibi seviye sistemi beklemeyin. Mob kestikçe seviye falan atlamayacağız. Farklı bir seviye sistemi ile seviye atlayacağız. Öncelikle resmi veriyorum.

maxresdefault.jpg

Bu gördüğünüz kocaman şey bizim yetenek ağacımız. Aşırı detaylı olduğundan tam olarak anlatamayacağım ama detayına girmeye çalışacağım.

Karakterimizle ne kullanırsak, o becerimiz gelişmeye başlıyor en başta. Örneğin kılıç kullanan, deri zırh, büyücü şapkası ve demir ayakkabı giyen bir karakterimiz olsun. Biz karakterimizle savaştıkça, zindana girdikçe Kılıç seviyesi, deri zırh seviyesi ve büyücü şapkası seviyesi artmaya başlıyor. 1 Level aldıktan sonra, karakterimizin kullanımına başka silahlar açılıyor. Örneğin, seviye 3 kılıçla seviye aldık ve seviye 4 olduk. Seviye 4 te, ikili kılıç, kılıç kalkan gibi bir sürü silah kullanımımıza açılıyor. Ancak başka silahlar açılmıyor, sadece kılıcın üst seviyeleri.

Örneğin yay kullanıyorsanız, yayın üst seviyeleri açılıyor. Zırhlar içinde aynı şeyler geçerli. Seviye aldıkça, örneğin seviye 4 kılıçta 10 level alıyorum, seviye 5 kılıçlar kullanımıma açılıyor. Böyle böyle gelişimler ilerliyor. Aynı zamanda, craft yapabilmem için craft seviyemi ilerletmem gerekiyor. Craft yaptıkça seviye ilerliyor ve yukarıdaki resimde görüldüğü gibi yol çiziliyor. Yol çizildikçe yetenek ağacımı açmış oluyorum ve karakterimi geliştirmiş oluyorum. Yani karakter seviyesi yok, ancak kullandığım malzemelerin, yaptığım craftların seviyesi var ve amacım onları geliştirmek oluyor.

7) Seviye Sistemi Nedir?

Yukarıda bahsettiğim seviye sistemi, malzemelerin seviyesidir. Oyun başından itibaren malzeme seviyeleri T1 (Seviye 1, Tier 1 diye geçer oyunda) olarak başlar, T8 de son bulur. Yukarıda bahsettiğim gibi, karakterimizin malzeme seviyelerini geliştirdikçe T1, T2, T3, T4 diye giymeye ve kullanmaya başlarız. Amacımızda kısmen budur.

ss_ace9036fa9be3f15a81ebeb64c5843ec79b72be4.1920x1080_1537701740.jpg

u31l5d68doaz.jpg

Oyun gerçekten zevkli. Bu oyuna bir şans vermenizi tavsiye ederim, kesinlikle beğenerek oynayacaksınızdır.

Not: Kendi SS'lerimi maalesef koyamadım kaydettiğim dosyayı kaybettiğim için. Ancak en kısa sürede eklemeye çalışacağım, kusura bakmayın :)

Eskiden ne güzel RPG oyuncuları çıkardı şimdi daha çok battle türünde oyunlar çıkıyor. :(
Nerede eski günler.

Anlatımınızda çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık. :)

Geri