Yardım 0' dan İleri seviye MT2 geliştirme

Konu sahibi bu konuda soru soruyor. Sorusu ile ilgili bilgisi olanların yanıtlamasını bekliyor.

Lonidas

Yeni Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Arkadaşlar herkese iyi forumlar ben bu başlık ile alakalı düzgün planlı ve güncel bi içerik bulamadım ve geliştirmek gerekirse yazılım dili öğrenmeyi çok istiyorum fakat beni veritabanı, ağ, kodlama ve oyunların çalışma mantığı hakkında hiç bilgisi olmayan biri olarak görebilirsiniz benim gibi eminim çok insan vardır. Bilgilendirici yararlı düzenli ve planlı bir şekilde mt2 server açma düzenleme özellik ekleme kaldırma geliştirme yapmayı öğrenebileceğim bir ders bir bilgi kaynağı var mıdır benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum teşekkür ederim

Hocam ekleme çıkartma yapdiginda mesaj atman yeterli yardımcı olurum

Senin gibi yeni başlayan arkadaşlarim çok dcmizde sesli yayınlı sohbet ediyoruz yardımcı oluyoruz benim gibi bilgili ve benden daha iyileri var arkadaşlarim dcmizde gel yardımcı oluruz

Eğer bu forumda bir içerik bulmadıysan sana hiçbir yer yardımcı olamaz.
Bu forum yaşayan bir kütüphane!

Koskoca bir seri var @Whistle hocamın videosunu çektiği, yazılı olarak anlatımını yaptığı.

Metin2 Geliştirici Eğitimi Video Serisi

Metin2 Geliştiricilik Eğitimi Serisi senin yarana ilaç olacaktır dikkatli ve adım adım ilerlersen. Diğer videolar gibi ezbere sistem üzerinden metin belgesine yazı yazarak sana kod kopyala yapıştır yapmayı öğretmiyor, sana sistemin mantığını öğretiyor.

Geri kalan ise senin öğrenme hevesin ve kabiliyetin…

Merhaba. Metin2 geliştirmede dikkat edilmesi gereken başlıca temel kurallar şunlardır:

1- Sıfır altyapı files ile başlamak.
2- Anlatım rehberlerini incelemek.
3- Bu rehberleri uygularken olabildiğince kodların ne anlama geldiğini anlamaya çalışmak.
4- Bütün bu süreç içinde çıkmaza girdiğin, belki pc yi yumruklamak istercesine sinirlendiğin saçma sapan durumlar olacaktır. Bu durumlarda pes etmemek.
5- Bütün bunları yaparken kesinlikle yedek almak.

Sistem ekleme konusu vs basittir. Eklemek için anlatımda söylenenleri yaparsın, kaldırmak için ise tersini yaparsın. Ama buradaki asıl olay, eklenen sistemde yaşanabilecek sorunları/bugları çözmektir. Bazı durumlarda sağda solda fixler paylaşılıyor ama çoğu zaman da bunları çözmek geliştiricinin kendisine kalıyor. Dolayısıyla zaman harcayıp incelemeler yaparak hangi dosyanın hangi kodun ne işe yaradığını anlamak gerek. Temel düzeyde de olsa bu şart. Yapılan her hatadan bir ders çıkarıyorsun böylelikle.

Ben bu işlere ilk girdiğimde piyasadaki ne idüğü belirsiz sistem falan ekli olan çöp fileslerin görünüşüne aldanıp başlamıştım ve zamanla ne büyük bir yanlış yaptığımı anlayıp sıfır altyapı ile sıfırdan tekrar başladım. Şu an boş bir filesın sadece client tarafına ağırlık vermiş durumdayım, arkaplanda performansı etkileyen faktörler üzerinde ayıklamalar ve güncellemeler yapıyorum. Yani demem o ki; metin2 geliştiriciliği geniş yelpazeli bir konudur.
Kimisi sistem yazar, kimisi c++'nın bazı nimetlerini oyuna entegre etmeye çalışır ve geliştirir, kimisi grafik alanında emek sarf eder, bir diğeri modelleme konusunda iyidir ve yeni tasarımlar üretir vs vs. Yani bu yola girdiğinde ilerleyen zamanlar içinde bu gibi durumlara da el atmak zorunda olacaksın. Tabi ortaya ciddi bir proje çıkarmak istiyorsan....

Ve bunların bana kalırsa en iyi öğreticisi ise; hata yapmak.

mmotutkunlarına ait udemy üzerindeki online-oyun-gelistirme- metin2 eğitim setini alarak kendini geliştirebilirsin. üstelik istediğin bilgisayar dilinin eğitim setini BTK akemi üzerinden ücretsiz udemy üzerinden ücretli alabilirsin.
metin2 geliştirme seti mmotutkunları link : sıfırdan ileri metin2 eğitim seti sana.. sana bunu bende var bedavaya verirdim bunu yapan arkadaşların emeği var o yüzden satın almalısın. videoları izleyerek yapmaya çalış bi yerden sonra izlemeden yapmaya baslarsın zaten
Online Oyun Geliştirme Eğitimi (MMORPG)
yukarıdakini satın alabilirsin. internette hiçbiyer bedavaya düzgün kaynak bulamazsın sadece yüzeysel anlatımlara denk gelirsin. ve video izlemeklede olmaz bol bol pratik yapman ve kafada bişeyler kurup onu gerçekleştirmek için her kaynağı araştırmalısın. kendini geliştirmek için bu linkleri ve interneti kullanabilirsin. kaynak dolu sen yeterki hevesli olup öğrenmek için araştır mesela okumak içinde kitap istersen kodlab yayını kitaplarını tercih edebilirsin.
btk akademi
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Son düzenleme:
Eğer sadece bir şeyler ekleme yapmakla kalmayıp kendin bir şeyler üretmek istiyorsan ilk yapman gereken iş C++ ve Python öğrenmelisin. Öğrenmelisin den kastım mantığını kavramak. Bundan sonra Metin2'nin nasıl çalıştığını öğrenmelisin. Yani dosyaları karıştır, kurcala gerekirse boz ama öğren. Çünkü sadece hazır bir takım sistemleri/eklentileri kopyala yapıştır ile öğrenemezsin. Kısacası öncelik C++ öğrenmek.

Geri