Öneri Martysama vs Mainline ?

Konu sahibi önerilerinizi bekliyor. Konuya yorum yazabilirsiniz.

enixyazilim

#ifdef Enix
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Martysama Biliyorum kendi fixleri var fakat nedense çok iyi olan insanlar martysamayı tercih etmiyor bunun sebebi nedir bilmek istiyorum tercih meselesi deyip geçmeyi mainline ile martysama kod yapısı farklı bunun farkına sistem eklerken bile anlayabilirmisiniz ?

Marty, server ve client olarak novaline yapısını kullanır. Şuan forumlarda paylaşılan birçok fix onun kodlarından çıkma. p2p açığı kapatma vs. Mesela bir örnek:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

mainline ile novaline arasındaki farkı merak ediyorsanız şu konudan sızdırılan kaynak kodlarını indiriniz;
Metin2 Kraizy.tgz İndir (2014 Metin2 Source Dosyaları)
Daha sonra winmerge benzeri program ile mainline ile novaline arasındaki kodları karşılaştırın.

Ben yeni başladığım Metin2 Sıfırdan Altyapı Server Files Hazırlama Rehberi 'nde hem clienti hemde serveri novaline kullanıyorum. Genelde herkesin yaptığı gibi server kısmı mainline, client kısmını novaline yapacaktım ama kendim karşılaştırdım ve novaline'den yana tercihimi seçtim. Bu şu demek oluyor. Her zaman topluluğun her söylediği şeye kayıtsız inanmamalıyız. Kendimiz kontrol edip ona göre değerlendirme yapmamız gerekiyor.

Marty ise uzun süredir mevcut source dosyalarının güncelliğini sağlamak için düzenlemeler yapıyor. Şuan ise 64bit üzerinde çalışıyor.
Zaten bu işlerde çok iyiyseniz kendi altyapınızı geliştirebilirsiniz. Fakat benim niyetim server açmak ve güvenilir bir source dosyalarım olsun, fazla zaman kaybetmek istemiyorum diyenler tercih ediyor. Ülkemizde satılan birçok ücretli filesten daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Kullanan birisi olarak.

Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
buradan da dosyalar üzerinde yaptığı değişikliklerin listesini görebilirsiniz.

En son konuştuğumda v10 üzerinde hala çalışıyordu. Bu yüzden dağıtımını yapmadı. 4.9 dağıtımını yapıyor.
Sistemsel eklemelere gelirse eklediğiniz kodlara göre durum değişir. Eğer algoritma hataları yapmazsanız düzgün çalışır.
Fakat bu dosyaların güzel yanı vanilla halinde olmasıdır. Fazla sistem ekli olmadığı için çok rahat sistem eklemeleri yapılabilir.
İş tamamen sizin bilgi becerinize kalıyor. ^_^
Dediğim gibi kraizy.tgz dosyasını indirin ve ikisi arasında karşılaştırma yapınız.

Eğer sıfırdan altyapı geliştirmek isterseniz şu rehberimi takip edebilirsiniz.
Metin2 Sıfırdan Altyapı Server Files Hazırlama Rehberi

Serinin amacı mevcut kodları kullanarak files hazırlama ve mevcut kodları güncel sürümlerde derlenebilir hale getirmeyi anlatıyorum.

Bu konunun daha verimli olabilmesi için okuyan herkesin fikrini beyan etmesi çok daha faydalı olur.

ya hocam bende bir sıkıntı var aslında bu sorunu çözersek çok güzel olacak filesime o kadar emek verdim martysama v4.9 sürüm bunu gcc9 güncelledim her şeyi en güncell yaptım ama şöyle bir hata var oyunda neyden kaynaklı bilmiyorum şöyle ki bazen client oyuna girdiğimde moblara veya metinlere vurduğumda hasar vermiyor ama moblar hasar vermiş gibi üstüme saldırıyor ve zehir bile yiyor ama hiç bir şekilde moblar hasar yemiyor zehir bile hasar vermiyor oyundan çıkıp girdiğimde düzeliyor 1.2 kere girip çıktığımda tekrar aynı sorun baş gösteriyor bunun çözümü nedir deli olucam çözemedim gitti.

Bu tür sorunların bir sürü nedeni olabilir. Eklediğiniz sistemlerden kaynaklı olabilir, protolardan kaynaklı olabilir. Sorununuzu daha detaylı anlatabileceğiniz bi yardım konusu açarsanız belki bilgisi olan birisi yardımcı olabilir.

bide hocam turkmmo'da 2 tane konum var freebsd 11.3 ve freebsd 12.1 gcc9.3 kurulu bunları sizin forumda paylaşıcam fakat hangi bölümde paylaşıyım bunuda söylerseniz :)

Bana göre mainline kullan. Başkasının dosyasında yaptığı değişiklikleri kullanmanı önermem.

Geri