Çözüldü Bıktıran FreeBSD Hız Sorunu

Bu konu çözüme ulaştırılmıştır. Çözüm için konuya yazılan tüm yorumları okumayı unutmayın. Eğer konudaki yorumlar sorununuzu çözmediyse yeni bir konu açabilirsiniz.
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

Kaiser

⋞ 〈 ☪ 〉 ⋟
Site yetkilisi
Admin
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
0
Arkadaşlar FreeBSD hakkında bu kaçıncı konum bilmiyorum ama gerçekten anlam veremiyorum.
Bugüne kadar üzerinde çalıştığım 9.2 de hiç bir sorun yaşamazken, sonrasında kurduğum 11.3 ve 11.4 sürümlerinde hız sorunu yaşıyorum.
1-2 dk kadar(ya da bir kaç saniye) işlem yapmayınca FTP ve SSH bağlantısı sanki uykuya alınıyor gibi kesiliyor. Tekrar bağlanması ise gecikmeli oluyor. Bu şekilde de çalışılmıyor doğal olarak.
9.2 de makineye verdiğim ram miktarı 1 GB olmasına rağmen bu sorunu asla yaşamamıştım, ama bu ikisine 1.5 GB vermeme rağmen böyle bir sorun yaşıyorum.

Ayrıca; Bahsettiğim 9.2 yi orjinal hali ile tekrar yüklediğimde de aynı sorun yaşanıyor. Bunun sebebi ne olabilir ? Yüklenen paketler veya herhangi bir konfigürasyon ayarı ile mi alakalı ?

İnternet ağından kaynaklı olabilir mi? Birde nat network olarak ayarlamayı deneyiniz

İnternet ağından kaynaklı olabilir mi? Birde nat network olarak ayarlamayı deneyiniz
İnternet ağı zaten hiç yoktu. Hep Loopback bağdaştırıcısı seçili olarak kullanıyorum. Tamamen local.
Ama sanırım yine saatlerimi hatta günlerimi harcamamın sonunda bu sorunu da kökünden çözdüm. İyice kurcaladım bozdum tekrar sıfırladım baya doğaçlama girdim :D Yaptığım şey ne kadar doğru emin değilim son 10-15 dakikadır sorunum çözülmüş gibi görünüyor.

Her ne kadar ftp ve ssh bağlantısı sağlanıyor olsa da sadece IP adresini değiştirmem yetmemiş olsa gerek ki iyice kurcalayıp aşağıdaki adımları uyguladım.

Sağlam olan FreeBSD 9.2 de;

etc/ssh/sshd_config
etc/rc.conf
etc/resolv.conf

dosyalarını FreeBSD 11.4 sürümündekiler ile karşılaştırdım. DNS - Nameserver - Default gateway/router gibi ayarların uyuşmadığını gördüm. Bunların hepsini 9.2 den bakarak ayarladım ve rc.conf dosyasında da 9.2 de olup 11.4 de olmayan 1-2 tane servis vardı, onları da ekledim ve şimdilik bir problem yok gibi.

Kısa bir süre bekleyeceğim bu şekilde.

Yukarıda bahsettiğim adımlar neticesinde sorun çözülmüştür.

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri