Araçlar Yapay zeka ile oluşturduğum giriş sayfası (ChatGPT)

maxbro

[GM]MaxBro
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba arkadaşlar, muhtemelen duymuşsunuzdur ChatGPT efsanesini, fakat duymamış arkadaşların da haberdar olması ve belki de projelerinde destek alabileceği yapay zeka robotunu geçen merak edip açtım. Ve aklıma website kodlattırmak geldi. Tabi bu doğrudan bana bir website yap demekten ziyade, websitede şöyle bir özellik istiyorum tarzında soru cevap şeklinde ilerleyen bir muhabbetimiz oldu. Deneme amaçlı sunucunun açılış tarihinin index.php kısmına girilmesinden itibaren geçen
saat-gün-ay şeklinde bilgiyi saatlik olarak sayan ve yenileyen bir giriş sayfası oluşturdum. Bu basit ama tamamen yapay zekanın yapmış olduğu dosyaları sizinle paylaşmak istedim. Tüm kodlamalar ChatGPT'ye aittir. İstediğiniz renkte arkaplan veya istediğiniz yazı fontunu sizin için websiteye uyguluyor. Sonuçta fazla bir web programlama bilgim olmadığından daha gelişmiş kodlar edinemedim. Belki kullanırsınız, belki sadece incelersiniz veya belki de projelerinizde size fikir ve fayda sağlaması açısından bu gönderiyi açıp dosyaları paylaşmak istedim. Kendi logo ve linklerimi silmedim, çünkü ortaya çıkan işçilikten birşey eksik kalsın istemedim. Animasyonlu arkaplan da yaptı fakat ben düz renk tercih ettim. Deneyimlemiş arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa bu yapay zekadan daha fazla faydalanabiliriz. Herkese iyi forumlar diliyorum.

chatgpt.PNG

Merak edenler için ChatGPT website
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Dosya Eklentileri

• day_counter.rar
    29,5 KB · Gösterim: 26
ChatGPT gerçekten çok ilginç şeyler yapabiliyor. Özellikle yazılım konusunda saatlerce çözemediğim bugları bulması ya da yazdığım kod için herhangi bir güvenlik zafiyeti var mı diye kontrol ettirebilmem benim işimi çok kolaylaştırıyor. Ben ChatGPT'nin biraz lua skillerini merak ettiğimden yazdığım kodları ona da yaptırmıştım. Örnek olarak en iyi verebileceğim sanırım şu: geçen haftalarda quest önerisi alıyorum adlı bir konu açmıştım konuya buradan ulaşabilirsiniz. Bu konuda @Mavi Ruh arkadaşımızın yazdığı "Bir iteme tıklayınca pencere açılacak ve o pencereye xxxmt2 yazınca ödül verebilir şeklinde bir quest olabilir." Questini ele aldım.

Benim sormadan önce yazdığım quest şu şekildeydi:

Lua (Quest):
quest input_reward begin
    state start begin
        when 20001.click begin
            local s = input("Enter the keyword: ")
            if s == "xxxmt2" then
                pc.give_item2("30001",1)
                pc.give_item2("30002",1)
                say_title("Successful!")
                say("You've received your rewards.")
            else
                say_title("Failure!")
                say("The keyword you entered is incorrect.")
            end
        end
    end
end

ChatGPT'ye bu soruyu sormadan önce genel olarak quest başlangıcının nasıl olduğunu (ki zaten genel olarak luayı bildiği için zor olmadı) ama metin2 fonksiyonlarını vs. biraz tanıttım ve daha sonra şu soruyu sordum: 20001 idli iteme tıklayınca pencere açılacak ve o pencereye xxxmt2 yazınca ödül verebilir şeklinde bir quest yaz.

Verdiği kod şu şekildeydi:

Lua (Quest):
Bu quest, oyuncuların belirli bir item'i tıklamasını ve pencere açılmasını sağlar. Oyuncular, pencerede yazılı olan özel anahtar kelimeyi yazdıktan sonra ödüllerini alırlar. Bu quest, oyun içinde özel itemleri satın alıp satmak için kullanılabilecek bir yol olabilir. Ayrıca, oyuncuları teşvik etmek için değişik ödüller verilebilir.

quest special_items begin
state start begin
when 20001.click begin
local player_input = input("Anahtar Kelimeyi Girin: ")
if player_input == "xxxmt2" then
pc.give_item2("1",1)
pc.give_item2("2",1)
say_title("Başarılı!")
say("Ödülleriniz verildi.")
else
say_title("Başarısız!")
say("Yanlış anahtar kelime girdiniz.")
end
end
end
end

Yani genel olarak doğru şekilde konuşulduğunda çok etkili olabileceğinin kanaatindeyim. Ama insanın elinde böyle bir araç olduğu zaman bir şey yapmak istediğimde " ya ne gerek var chatgptye söylerim o yapar " moduna girilirse faydasından çok zararının olacağını düşünüyorum.

Sitemizde bu tarz içerikleri görmek ve deneyimlerinizi bizimle paylaşmanız beni çok mutlu ediyor. ChatGPT hakkında twitter'da da çok konuşuldu ancak bir türlü inceleme fırsatım olmamıştı. Bunları bile yazabilmesi bir başarı :)

ChatGPT gerçekten çok ilginç şeyler yapabiliyor. Özellikle yazılım konusunda saatlerce çözemediğim bugları bulması ya da yazdığım kod için herhangi bir güvenlik zafiyeti var mı diye kontrol ettirebilmem benim işimi çok kolaylaştırıyor. Ben ChatGPT'nin biraz lua skillerini merak ettiğimden yazdığım kodları ona da yaptırmıştım. Örnek olarak en iyi verebileceğim sanırım şu: geçen haftalarda quest önerisi alıyorum adlı bir konu açmıştım konuya buradan ulaşabilirsiniz. Bu konuda @Mavi Ruh arkadaşımızın yazdığı "Bir iteme tıklayınca pencere açılacak ve o pencereye xxxmt2 yazınca ödül verebilir şeklinde bir quest olabilir." Questini ele aldım.

Benim sormadan önce yazdığım quest şu şekildeydi:

Lua (Quest):
quest input_reward begin
    state start begin
        when 20001.click begin
            local s = input("Enter the keyword: ")
            if s == "xxxmt2" then
                pc.give_item2("30001",1)
                pc.give_item2("30002",1)
                say_title("Successful!")
                say("You've received your rewards.")
            else
                say_title("Failure!")
                say("The keyword you entered is incorrect.")
            end
        end
    end
end

ChatGPT'ye bu soruyu sormadan önce genel olarak quest başlangıcının nasıl olduğunu (ki zaten genel olarak luayı bildiği için zor olmadı) ama metin2 fonksiyonlarını vs. biraz tanıttım ve daha sonra şu soruyu sordum: 20001 idli iteme tıklayınca pencere açılacak ve o pencereye xxxmt2 yazınca ödül verebilir şeklinde bir quest yaz.

Verdiği kod şu şekildeydi:

Lua (Quest):
Bu quest, oyuncuların belirli bir item'i tıklamasını ve pencere açılmasını sağlar. Oyuncular, pencerede yazılı olan özel anahtar kelimeyi yazdıktan sonra ödüllerini alırlar. Bu quest, oyun içinde özel itemleri satın alıp satmak için kullanılabilecek bir yol olabilir. Ayrıca, oyuncuları teşvik etmek için değişik ödüller verilebilir.

quest special_items begin
state start begin
when 20001.click begin
local player_input = input("Anahtar Kelimeyi Girin: ")
if player_input == "xxxmt2" then
pc.give_item2("1",1)
pc.give_item2("2",1)
say_title("Başarılı!")
say("Ödülleriniz verildi.")
else
say_title("Başarısız!")
say("Yanlış anahtar kelime girdiniz.")
end
end
end
end

Yani genel olarak doğru şekilde konuşulduğunda çok etkili olabileceğinin kanaatindeyim. Ama insanın elinde böyle bir araç olduğu zaman bir şey yapmak istediğimde " ya ne gerek var chatgptye söylerim o yapar " moduna girilirse faydasından çok zararının olacağını düşünüyorum.
harika bir çalışma olmuş. Bu denemeleri yapan tek kişi olmadığımı görmek beni gerçekten mutlu etti. Yaptığımız, yapacağımız diğer çalışmaları alt alta paylaşabileceğimiz bir gönderi açabilirsek harika olur.

Sitemizde bu tarz içerikleri görmek ve deneyimlerinizi bizimle paylaşmanız beni çok mutlu ediyor. ChatGPT hakkında twitter'da da çok konuşuldu ancak bir türlü inceleme fırsatım olmamıştı. Bunları bile yazabilmesi bir başarı :)
Umarım ilerleyen zamanlarda daha farklı içerikler görürüz ve göreceğimize inanıyorum. Forum üyelerinin yeni ve güncel gelişmelerle ilgilenmesi ve bu deneyimleri paylaşması hepimizi daha ileriye taşıyacaktır. Biz daha ChatGPT ile tam fonksiyonları öğrenmemişken ortaya güzel içerikler çıkmış şimdiden. İlerleyen zamanlarda kullanmayı daha iyi öğrenince kim bilir neler üretebileceğiz.

Bu paylaşım sayesinde bende yeni tanışmış oldum. Teşekkür ederim.

Bu yazıdan sonra bende biraz uğraşmaya başladım ama uzun yazılan questleri tekrardan düzenlemek istediğimizde kendisi baştan bile yazabiliyor ama tamamlayamadan sohbet kesiliyor sürekli olarak. Yinede bence harika işler çıkartacağına ve küçük questleri yazabileceğine eminim.

Geri