Virüs Türleri (AÇIKLAMALI)

Whistle

Luntar
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Mesaj
11.675
Çözümler
555
Beğeni
12.531
Puan
5.915
Ticaret Puanı
2
VİRÜS NEDİR?

Virüsler birer programdır. Fakat kendi kendilerini kopyalarlar, bir yerden bir yere bulaşırlar. Bilgisayarınız çalıştırıldığında otomatik olarak faaliyete geçerler. Bir virüsün bir diğer dosyaya veya sürücüye geçmesi çok kolaydır. Örneğin virüslü bir disket bilgisayara takıldığında disketin içinde hangi dosyaların olduğuna bakıldığında yani "dır" yazılıp enter tuşuna basıldığında virüs anında bilgisayarınıza bulaşabilir.

BOOT VİRÜSLERİ

Boot virüsleri hard diskin veya disketin boot sektörlerine yerleşirler. Bilgisayarlar açıldığında veya resetlendiğinde disketin veya hard diskin boot sektöründeki yükleyici program olarak çalıştırılır ve faal duruma geçerler. Kullanıcıların çalıştırdıkları her programa bu sayede ulaşarak çeşitli sorunlara yol açarlar.

FILE VİRÜSLERİ

Dosya virüsleridir. Bu tür virüsler programların sonuna kendilerini ekleyerek dosya uzunluklarını artırırlar. Dosya virüslerini en kolay bulabilmek için Command.com dosyasının uzunluğuna bakılır., Ancak bunun için dos versiyonlarına göre command. com" un uzunluklarını bilmek gerekmektedir. Bu tür virüsler genellikle uzantısı EXE ve COM olan dosyalara bulaşırlar.

VİRÜSLERİN ETKİLERİ

Virüsler genellikle bir başka dosyaya bulaşıp yer kaplamaktan öte gitmemekle birlikte bilgisayarda yavaşlama, kilitlenme ve bazen de dosyaların bozulmasına neden olmaktadırlar. Bazı virüsler ise çok zararlı olabilir. Harddiskin formatlanmasına, biosların silinmesine ve verilerin bozulmasına sebep olabilirler.

TROJEN NEDİR?
Trojan "kurban"ının tahmin etmediği bir şekilde ve isteği olmaksızın, gizli ve genellikle kötü amaçlı bir faaliyette bulunan bir programdır. Virüsten farkı kendi kendini çoğaltmamasıdır (her ne kadar bu ayrım evrensel olarak kabul görmemişse de).

Trojan"ın kendisi bir virüs değildir. Kendi kendini çoğaltmaz, sadece sabit diskteki bilgilere zarar verir. Trojan kendisini zararsız bir program gibi (örneğin bir oyun ya da yardımcı program) gösterir. Görünümü ve ilk çalıştırıldığındaki aktivitesi zararsız bir program gibidir. Çalıştırıldığında verileri silebilir veya bozabilir. Bir trojan, virüs içerebilir ancak kendisi bir virüs değildir.

The Aids Information, Twelve Tricks A ve B, ve Darth Vader programları trojanlara örnektir.

HOAX NEDİR?


Hoax sözcüğü Türkçe"de şaka, latife, hile ve oyun anlamlarına sahiptir. Hoax"lar hemen tüm e-posta kullanıcılarının bildiği bir şeydir. Günün birinde tanıdığınız bir kişiden bir e-posta alırsınız; içinde bir virüsten bahsedilir ve bu mesajı arkadaş ve tanıdıklarınıza göndermeniz istenir. Ve siz de gruba katılıp mesajı arkadaşlarınıza yönlendirirsiniz.

Hoax"lar alıcı kişilerin konu hakkındaki bilgisizlerinden "faydalanırlar". Çünki insanlar doğal olarak virüslerden kaygılanıp gelen mesajı "faydalı" gördüklerinden söylenildiği gibi mesajı adres defterlerindeki tüm adreslere yönlendirirler. Hoax"lar bu sayede ünlenirler. Ağa yük getirmekten ve hoax"ı yayan kişiyi tatmin etmekten başka bir işe yaramazlar. "Faydalı" oldukları söylenemez.

Do not open! Doing so will result in the deletion of all of the files on your hard drive!

Forward this message to all your friends!

Bu bilgiyi tüm tanıdıklarınıza gönderiniz


Ve benzeri şekillerde uyarı veren mesajların tipik birer "hoax" olduğu söylenebilir. Bu mesajların hoax olup olmadığını kontrol edin (dikkatvirus.com ve diğer web sitelerinde), ve eğer öyleyse, silin. Emin olamadıysanız mesajı sistem yöneticinize gönderin.WORM NEDİR?

Worm sözcüğü Türkçe"de kurt, solucan anlamlarına sahiptir. Worm, kendi kopyalarını ya da parçalarını başka bilgisayar sistemlerine yayabilen bir program ya da program kümesidir. Yayılma genellikle ağ bağlantıları üzerinden ya da e-posta ekleri yoluyla gerçekleşir. Worm"dan kurtulmak için programı silmeniz yeterlidir.

VİRÜSLERDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

Virüslerden korunmak için temel birkaç kural vardır. Bunların uygun şekilde uygulanması sonucunda, bilgisayarınıza virüs girmesi olasılığı çok azalacaktır.

Bilgisayarınızda bir antivirüs programı kullanın. Ayrıca bu programı her gün güncelleyin. Unutmayın, bilgisayara sadece antivirüs programı kurmak yeterli olmaz, çünkü güncellenmeyen bir antivirüs programı yeni çıkan hiçbir virüsü tanımayacaktır. Bu da her hafta en az 2-3 tane yeni virüsün çıktığı günümüz dünyasında antivirüs programı kullanmamakla eşdeğer bir hatadır.

Bilgisayarınızın işletim sistemini en azından haftada bir güncelleyin (Bunu her gün yapmanızı öneririz). Microsoft Windows işletim sistemleri (98, ME, NT, 2000, XP) kullanıyorsanız, Windows Güncelleme Sayfasından güncellemelerinizi yapabilirsiniz.

(DİKKAT: Lisanssız Windows işletim sistemleri kullanmak büyük bir hatadır, bu durumda güncelleme yapmanız Microsoft tarafından engellenebileceği için bilgisayarınıza virüs girmesi olasılığı oldukça artacaktır. Ayrıca lisanssız işletim sistemleri kullanmak yasadışıdır. Eğer ücretsiz bir işletim sistemi kullanmak istiyorsanız, Linux kullanmanız önerilir)

Tanıdığınız veya tanımadığınız bir kişiden, o kişiye çok güvenseniz bile, garip içerikli bir e-posta alırsanız, veya e-postada eklenti olarak .exe, .com, .bat, .scr, .pif uzantılı bir dosya varsa, o e-postayı açmadan silin. Eğer antivirüs programınız e-postaları tarayabiliyorsa, aldığınız tüm e-postaları virüslere karşı mutlaka tarayın.

Bilgisayarınızda bir ateş duvarı (firewall) programı kullanın. Bu sayede, bilgisayarınızın işletim sisteminde henüz çözümü bulunmamış bir hata olsa bile, virüslere karşı koruma sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınıza virüs bulaşsa bile, ateş duvarı, virüsün ağa ulaşmasını ve başka bilgisayarları etkilemesini engelleyecektir.

Ayrıca kesinlikle virüslü olup olmadığı bilinmeyen disketler bilgisayara takılmamalıdır. Genellikle virüsler internetten indirilen programlardan, e-mail"lerden ve oyun programlarından bulaşmaktadır. Mümkünse dışarıdan temin edilen disketler bilgisayara takılmadan önce virüs kontrolünden geçirilmelidir. En iyi korunma yabancı disketlerin kesinlikle bilgisayara takılmamasıdır.
 
Geri
Üst