Üç İmparatorluk - Geliştirme

Whistle

Ruhsuz Filozof
Uzun süren uğraşlar sonucu ortaya güzel bir şeyler çıkartabilmenin mutluluğu bambaşka bir şey. :) Bakalım haritayı doldurunca nasıl bir görüntü olacak.

Mavi birinci köy.jpg Mavi birinci köy yukarıdan bakış.jpg Mavi birinci köy başlangıç bölgesi.jpg mavi birinci köy 2.jpg mavi birinci köy 3.jpg

Bittimoruk

Çaylak Üye
Gerçekten etkileyici bir çalışma. Hem YouTube'da sayfanızı, Udemy'de rehberinizi hem de burada ki konunuzu görüp etkilenmemek içten değil. Udemy'de ki rehberinizi de merak ettiğim için almayı düşünüyorum. Başarılarınızın devamını bekliyorum ve yakından takip ediyor olacağım.

Whistle

Ruhsuz Filozof
Adım adım oyunu geliştirmeye devam ediyoruz.
Bu projede client ve server sıfırdan kodlandığından dolayı ekipçe sistemin temellerini atmak için algoritmalar geliştirmeye devam ediyoruz. Burada ise karakter görüş mesafesi için yaptığımız simülasyonu paylaşmak istiyorum.

Görüş mesafesi mavi çember ile belirtilmiştir. İçerisindeki varlıklar oyuncuya gözükür. Varlıkların hareketleri server tarafından oyuncuya iletilir.

map 2d render.jpg

Oyunun yapısı gereği karakter görüş mesafesini 2d düzlemde hesaplamamız yeterli olacaktır. Çünkü bu şekilde işlemciye binecek olan yükü büyük oranda azaltacağız.
Uzay oyunlarında olduğu gibi karakter serbest bir şekilde x, y ve z koordinatlarında dolaşabilseydi görüş mesafesi hesaplamaları 3d yapmak gerekecekti. Hazırladığım şu taslakta ne dediğim daha iyi anlaşılır.
3 boyut gorus mesafesi.png

Mesela 6x5x5 boyutunda bir dünya tasarlarsak. Oyuncunun bulunduğu konuma göre şuna benzer bir görünüm olacaktır.
3D Görüş Mesafesi Detaylı.png