Point Blank Ünvan Sistemi

Whistle

Ruhsuz Filozof
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Mesaj
11.568
Çözümler
551
Beğeni
12.246
Puan
5.915
Ticaret Puanı
2
1. Ünvan nedir?
Ünvan ; oyuncunun eriştiği rütbe ve yaptığı görevler sonucunda aldığı isim veya etikettir.

2. Ünvan ne işe yarar?
Ünvan ; oyuncunun kullandığı silaha ek özellikler verir , oyuncunun hareket kabiliyetini ve hızını arttırır , oyuncunun marketten puanları ile yeni silahlar ve ekipmanlar almasına olanak sağlar.

3. Ünvan nasıl alınır?
Ünvan ağacında görülen ünvanların üzerine tıkladığınız zaman , her ünvanın alınması için gerekli olan rütbe , nişan , rozet , madalya ve şeref madalyası miktarları görülür. Oyuncular almak istedikleri ünvan için gerekli olan nişan , rozet , madalya ve şeref madalyasını toplamak için görev yapmak zorundadırlar. Oyuncular almak istedikleri ünvan için gerekli olan nişan , rozet , madalya ve şeref madalyasını topladıktan ve istenilen rütbeye ulaştıktan sonra , ünvanın üzerine tıklayıp, sağ taraftaki menüde görülen "Ünvanı Al" butonuna basarak yeni ünvanlarına kavuşurlar.

4. Ünvan nasıl kullanılır?
Daha önceden alınmış olan ünvanın üzerine tıklanınca , sağdaki menüde ünvanın özellikleri görülür. Menünün en alt kısmında “Ünvanı kullan” butonuna basarsanız önünüze ufak bir pencere gelecektir. Bu pencerenin ismi Ünvan Slotu’dur. Kullanmak istediğiniz ünvanı yerleştireceğiniz slotu seçtikten sonra Tamam butonuna basarak yeni ünvanınızı kullanabilirisiniz.
Oyuna yeni başlayan bir oyuncunun sadece 1 slot kullanma hakkı vardır. Rütbesi arttıkça (başçavuş ve teğmen) yeni slotlar açılacaktır.

5. Ünvan Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

Hareket Kabiliyeti: Karakterin hareket kabiliyetini arttırır. Zıplama , sağa –sola kaçma gibi hareketler yaparken karakterin rahat ve hızlı hareket etmesini sağlar. Örneğin : outpost haritasında kenar korkuluklarından yürüyerek çatıya çıkan CT’lerin kullandığı ünvandır. Bu ünvan olmadan bu tip yerlere çıkmak zordur.

Düşüş Becerisi: Yüksek bir yerden atlayan oyuncunun düşerken daha az hasar almasını ve havadayken karakteri yönlendirmesini kolaylaştırır. Daha çok birkaç kattan oluşan veya atlama-zıplama faaliyetinin çok kullanıldığı turlarda kullanılır. Örneğin : kütüphane, burning hall , outpost gibi turlarda bu ünvanın kullanılması tavsiye edilir. Lux Ville , D-Squad , M Station gibi turlarda etkisi yoktur.

Silah Tepme Kontrolü: En çok kullanılan ünvanlardan biridir. Genellikle tepmesi yüksek olan Taarruz silahlarında kullanılır. Kullanım amacı silahla seri atış yaparken merminin ateş şiddetinden dolayı, silahın namlusunun sağa-sola veya yukarı doğru istemsiz olarak hareket etmesidir. Özellikle uzun mesafeli atışlarda bu tepme yüksek miktarda hissedilir. Taarruz silahı veya tepme miktarı yüksek olan silahları kullanan oyuncular ateş ederken ikişer,üçer mermi atmayı tercih ederler. Silah tepme kontrolü ünvanı silahın sağa-sola ve yukarı tepmesini azaltarak oyuncunun silahı daha rahat kontrol etmesini sağlar. Aug A3 , AK Sopmod , Ak-47 , Sg550 , G36C , P90 , M4A1 gibi silahlarda kullanılması tavsiye edilir.

Hareket Hızı: Oyuncunun hareket hızını belli bir miktar arttırır. Bu ünvan oyuncunun kullandığı silahla daha hızlı hareket etmesini sağlar. Sniper yada bıçak kullanan oyuncular , diğer oyunculardan daha avantajlı duruma geçmek için bu ünvanı sık sık kullanırlar. Özellikle bıçak müsabakalarında tavsiye edilir.

Uzun Menzil Hasar Artışı: Hakkında en çok tartışılan rütbelerden biridir. “Uzun menzil? Neye göre ? Her uzaklık br menzil değil midir?” gibi sorular , bu ünvan hakkındaki kafa karışıklığının sebebidir. Uzun menzilden kastedilen dürbün ile kullanımdır. Dürbün ile kullanılan silahların hasarını arttırır. Genelde sniper kullanıcılarının tercih ettiği bir ünvandır. Özellikle hasarı yüksek olan sniperlarda kullanılması , kullanımda gözle görülür bir fark yaratmaktadır. SSG69 ve L11 kullanıcılarının vazgeçilmezidir.Bu ünvan silahların uzun menzil (dürbün - zoom ) modu açık olduğunda aktif olan bir ünvandır.

Seri Atış Hızı Artışı: Genelde hafif makinalı veya seri atış hızı yüksek olan taarruz tüfeklerinde kullanımı yaygındır. Birim sürede silahtan çıkan mermi sayısını arttırmak için kullanılır. Böylece rakibin üzerine kısa sürede daha fazla mermi yollayabilirsiniz. Örneği seri atış hızı 92 olan bir silahla , seri atış hızı +1 ünvanını kullanırsanız , silahın seri atış hızı 93 e çıkacaktır.

Seri Atış Hedef Doğruluğu: Hafif makinalı silahların isabet oranını arttırmak için kullanılan bir ünvandır. Seri bir şekilde ateş ettiğiniz zaman , mermilerin rakibe isabet oranını arttırır , mermiler fazla sapmaz. Genelde hafif makinalı silahlarda Seri Atış Hızı ünvanı ile birlikte kullanılır. Seri atış özelliği olan tüm silahlar için geçerlidir.

İlk Atış Hedef Doğruluğu: Çoğunlukla pompalı tüfek veya sniper gibi seri atışı olmayan silahlarda , hedefe isabet oranını arttırmak için kullanılır. Çünkü bu tür oyuncuların hedefi tek seferde öldürmeleri gerekmektedir. Bu yüzden ilk atışta hedefi tutturmak zorundadırlar.

Bomba Atış Mesafesi: El ile atılan bombaların daha uzağa atılmasını sağlayan ünvandır. Genellikle 1. Silahların ön planda olmadığı müsabakalarda tercih edilir.

Patlama Etkisi Artışı: El ile atılan bombaların hasarını ve menzilini arttırır. Böylece bomba patladığı anda daha geniş bir alana zarar verir.

Patlama Hızı Artışı: El ile atılan bombaların , elden çıktıktan sonra daha kısa sürede patlamasını sağlar. Eğer C5 kullanıyorsanız , C5 in patlama tuşuna bastığınızda daha az bir gecikmeyle patlamasını sağlar.
 
Geri
Üst