NASA Uydusu Çin’deki Hava Kirliliğinin Boyutlarını Görüntüledi!

Whistle

Ruhsuz Filozof
Site yetkilisi
Admin
Geliştirici
Yardımsever Üye
Mesaj
11.454
Beğeni
11.884
Puan
5.864
NASA Uydusu Çin’deki Hava Kirliliğinin Boyutlarını Görüntüledi!

l3lk.jpg


Çin Halk Cumhuriyeti, yıllar yılı Çin Seddi’nin uzaydan görüldüğünü söyleyip bundan gurur duyuyordu. Uyduların ve Uzay İstasyonları’nın 2000′li yıllar itibariyle sürekli çalışmaya başlamasının ardından bu açıklamanın yalan olduğu anlaşıldı. Çin Seddi, uzaydan gözükmüyor. Ama Çin Halk Cumhuriyeti üzülmesin. Sanayileşme yüzünden artan hava kirliliği uzaydan görülebiliyor.

Ülkenin kuzeydoğu bölgesinde artan kirlilik yüzünden, yetkililer birçok şehri kapatma kararı almıştı. Bu şehirlerden en büyüğü olan ve 10 Milyon kişinin yaşadığı Harbin’de hava kirliliği inanılmaz boyutlara ulaştı. İnsanlar, kirlilik yüzünden 10 metre ilerisini göremiyor. Ortaya çıkan sis günlük yaşamı da etkiliyor. Okullar, trafik ve hatta uçuşlar engelleniyor. Bu durum kritik boyutlara ulaşmaya başladı.

20 Ekim 2013′te yapılan hava kalitesi ölçümlerine göre AQI seviesi 500 çıktı. 300 seviyesinin üzerindeki ölçümlerin insan sağlığı için tehlikeli olduğu belirtiliyor. NASA’nın Aqua uydusunda bulunan MODIS teknolojisi, ülkenin durumunu da açıkça ortaya çıkardı. Çin’in büyük bir kısmı gri sis tabakası altında.

Çin Hükümeti’nin hava kirliliğini önlemek için çeşitli projeleri bulunuyor. Ancak oldukça az yol katedilmiş durumda.

Kaynak: Technopat

Tartışalım: Hava kirliğinin doğaya ve insanlara getirdiği zararları ve hava kirliliği konusunda alınabilecek önlemler nelerdir? Bu konu altında tartışalım..
 
Üst