Çözüldü Mobil Hat İnterneti İçin İp Sabitleme Yolu

Bu konu çözüme ulaştırılmıştır. Çözüm için konuya yazılan tüm yorumları okumayı unutmayın. Eğer konudaki yorumlar sorununuzu çözmediyse yeni bir konu açabilirsiniz.
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

hasanmacit

dc: hasanmacit
Moderatör
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
3
Selamlar dostlar. Yurtta kaldığım için metin2 geliştirme işini telefon internetimle yapmak zorunda kalıyorum. Çünkü kyk wifisinin virtual taraflı bir ip adresi yok. Bu yüzden de mobil internetimi bağlıyorum her seferinde. Fakat her seferinde de ip değişiyor. Freebsd 11.4 kullandığım için de 9.2 sürümü gibi ip sabitleme muhabbeti yok (varsa da ben hiç görmedim genelde modem ara yüzünden sabitleniyor). E malumunuz mobil hatlar içinde modem ara yüzü yok. Şimdi sorum şu 11.4 üzerinden ip nasıl sabitleyebilirim. Her seferinde farklı ip ile uğraşmak istemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim valla.​

Çözüm
ip değişiyor yinede her seferinde
O halde melihin dediği gibi DHCP yi kapat ve sonra bu dediğimi uygula.
DHCP kapatmak için:

bsdconfig -> Network Interfaces -> IPv4 ayarları kısmında DHCP yi Disabled yapabilirsin. Sonrasında DHCP altında bulunan IPv4 kısmında da makineye ait bir IP adresi belirleyebilirsin. Vereceğin IP adresi ağ bağdaştırıcının adresiyle aynı olmamalı.
Eğer yapamazsan kesin çözüm için şu yolu deneyebilirsin:
Çözüldü - Freebsd Ağ ayarları Hk.

Bu verdiğim yöntemde makinenin internet bağlantısı olmaz. Ancak bir önceki mesajımda belirttiğim yöntemi de kullanarak bilgisayarın internet bağlantısını freebsd yi etkilemeden kullanabilirsin.
Şu an bende aynı şekilde kullanıyorum, makinede internete ihtiyaç...
Merhaba @hasanmacit,

Bağlantı ve paylaşımı ayarlar bölümünde ip adresi vb. yazabileceğin bir alan var, oradan sabit ip ile paylaşım yaptırabilirsin. Telefona göre değiştiği için net şuradadır diye bir şey diyemiyorum.

Not: Modem ara yüzündeki gibi işlev yapılıyor mu denemediğim için bilemiyorum, sadece fikir olsun diye yorum yapıyorum.

İyi forumlar.

Merhaba @hasanmacit,

Bağlantı ve paylaşımı ayarlar bölümünde ip adresi vb. yazabileceğin bir alan var, oradan sabit ip ile paylaşım yaptırabilirsin. Telefona göre değiştiği için net şuradadır diye bir şey diyemiyorum.

Not: Modem ara yüzündeki gibi işlev yapılıyor mu denemediğim için bilemiyorum, sadece fikir olsun diye yorum yapıyorum.

İyi forumlar.
s10+ cihazım var. mobil erişim noktası ayarlarında dediğin gibi ayar yok. elle kontrol edebildiğim tek yer dns. erişim noktası düzenleyebiliyorum erişim noktası adları üzerinden fakat o da benim internet ayarlarımı götürebilir. modem ara yüzündeki gibi işlev de yok maalesef. yorumun için teşekkürler fakat yani dediğim gibi öyle bir seçenek göremedim.

s10+ cihazım var. mobil erişim noktası ayarlarında dediğin gibi ayar yok. elle kontrol edebildiğim tek yer dns. erişim noktası düzenleyebiliyorum erişim noktası adları üzerinden fakat o da benim internet ayarlarımı götürebilir. modem ara yüzündeki gibi işlev de yok maalesef. yorumun için teşekkürler fakat yani dediğim gibi öyle bir seçenek göremedim.

Mobil erişim noktası senin kendi internetin, burada sağlayıcının dışında ayar girmeye çalışırsan dediğin gibi internetinde kopmalar yaşayabilirsin. Bahsettiğim yer kendi internetini wifi olarak paylaştığın kategoride değişiklik yapman gerekiyor. Samsung cihazlarda internet paylaşım gibi bir ismi olması lazım.

Freebsd de DHCP yi kapattığında sabit ip ayarlıyorsun kastettiğin buysa kolayca yapabilirsin.

Mobil erişim noktası senin kendi internetin, burada sağlayıcının dışında ayar girmeye çalışırsan dediğin gibi internetinde kopmalar yaşayabilirsin. Bahsettiğim yer kendi internetini wifi olarak paylaştığın kategoride değişiklik yapman gerekiyor. Samsung cihazlarda internet paylaşım gibi bir ismi olması lazım.
mobil erişim noktası işte o dediğin.
Freebsd de DHCP yi kapattığında sabit ip ayarlıyorsun kastettiğin buysa kolayca yapabilirsin.
nasıl olur varmı bir tutorial felan ? kastettiğim o aynen yani kullandığım sürece sadece tek ipsi olsun.

Eğer cihazında USB ile Paylaşım seçeneği varsa IP ayarlarına falan değinmene gerek kalmadan hem freebsd hem de PC de interneti kullanabilirsin. USB yi bağlaman yeterli oluyor bunun için.

Screenshot_2022-03-09-18-28-21-240_com.android.settings.jpg

ip değişiyor yinede her seferinde
DHCP kapatmak için:

bsdconfig -> Network Interfaces -> IPv4 ayarları kısmında DHCP yi Disabled yapabilirsin. Sonrasında DHCP altında bulunan IPv4 kısmında da makineye ait bir IP adresi belirleyebilirsin. Vereceğin IP adresi ağ bağdaştırıcının adresiyle aynı olmamalı.

Bu verdiğim yöntemde makinenin internet bağlantısı olmaz. Ancak bir önceki mesajımda belirttiğim yöntemi de kullanarak bilgisayarın internet bağlantısını freebsd yi etkilemeden kullanabilirsin.
Şu an bende aynı şekilde kullanıyorum, makinede internete ihtiyaç duymadığım için sadece bilgisayarda internetin olması yeterli oluyor benim için., Zaten elinde eksiksiz bir makine varsa internete pek de gerek olmuyor.

Çözüm
DHCP kapatmak için:

Şu an bende aynı şekilde kullanıyorum, makinede internete ihtiyaç duymadığım için sadece bilgisayarda internetin olması yeterli oluyor benim için., Zaten elinde eksiksiz bir makine varsa internete pek de gerek olmuyor.
deneyip dönüt vericem

çözüldü teşekkürler kanks <3

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri