Lua #1 - Değişkenler

Legandalith

Üye
Üye
Merhaba, Lua için çok fazla örnek kod olmasına rağmen ders niteliğinde derslerin az olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden seri şeklinde Lua dersleri yazmak istedim, umarım anlatımım sizin içinde uygundur ve öğrenmek isteyenler için güzel bir seri olur.

Lua'da, değişken tanımlama işlemi oldukça basittir. Değişken adı, = sembolü ile değeri arasında bir atama yapılır. Örnek olarak, aşağıdaki kod satırında "x" adında bir değişken tanımlanır ve değeri 10 olarak atanır:

Lua (Quest):
x = 10

Lua, dinamik bir tip sistemi kullanır, yani bir değişkenin tipi değişebilir ve değer atandığında otomatik olarak belirlenir. Aşağıdaki örnekte, "x" değişkeni başlangıçta sayı değeri ile tanımlanır, daha sonra string değeri ile tekrar atanır:

Lua (Quest):
x = 10
x = "hello"

Aslında en basit mantıkta değişkenlerin basit anlatımı bu. Fakat değişkenler hakkında daha fazla bilgi vererek konuyu biraz daha açmak istiyorum.

Değişken Adları: Lua'da değişken adları, harf, rakam veya alt çizgi içerebilir ve harf ile başlamalıdır. Değişken adları büyük-küçük harf duyarlıdır ve global veya local olarak tanımlanabilir.

Global Değişkenler: Global değişkenler, programın her yerinden erişilebilir ve herhangi bir fonksiyon dışında tanımlanır. Global değişken tanımlamak için, tanımlama işlemi süslü parantezler dışında yapılır. Örnek:

Lua (Quest):
a = 10

Local Değişkenler: Local değişkenler, tanımlandıkları fonksiyonun içinde geçerlidir ve fonksiyon dışında erişilemez. Local değişken tanımlamak için, tanımlama işlemi süslü parantezler içinde yapılır. Örnek:

Lua (Quest):
function myfunc()
   local b = 20
end

Nil Değeri: Nil, belirlenmemiş bir değerdir ve değişkenlere varsayılan olarak atanır. Nil değeri, bir değişkenin değerinin olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilir. Örnek:

Lua (Quest):
local d
print(d)  --> nil

Bu değişken kavramları, Lua programlamada temel olarak kullanılan kavramlardır ve programlamaya başlamadan önce iyi anlaşılması gerekir.

2. Derste görüşmek üzere!

2. ders nezaman hocam :)

Her gün 18.00-20.00 arası paylaşmayı düşünüyorum. Aceleye getirmek istemiyorum değişkenler konusu önemli bir konu evet ama fazla bir detayı yok fakat bundan sonraki dersler için gerçekten verebileceğim örnekleri de düşünerek sağlam konular çıkartmayı planlıyorum. Ve bol örnekli konular hazırlamayı düşünüyorum.

Geri