Kral Portakal Çarli - Serdar Yıldırım

Serdar Yıldırım

Üye
Editör
Üye
Mesaj
86
Beğeni
93
Puan
666
Ticaret Puanı
0
KRAL PORTAKAL ÇARLİ
Portakal bahçesinin kralı Çarli hava kararmaya başladığında sessizce ağaçtan aşağı süzüldü. Bir ağacın altına gidip toprağı çapalamaya başladı. Aradan yarım saat geçmeden portakalların hepsi aşağı inmiş ve işe koyulmuş olacaktı. Bir gece devriye komutanı, Çarli' nin yanına geldi. Çarli doğrulurken çapasını yere attı ve gülümseyerek sordu: Evet komutan, haberler nasıl?
Komutan: Efendim, dedi, istilacı ısırgan otları sınıra çok yaklaştılar. Isırganların başı, portakal bahçesinde portakal kalmasın, ileri, diye bağırıp duruyor. Araya doldurduğumuz taşlar onları durduramazsa diye endişe ediyorum.
- Endişelenmene gerek yok, komutan. Merak etme, taşlar onları durdurur. Bırak bağırıp çağırsınlar. Sesleri kısılınca çekip giderler. Elma bahçesini, armut bahçesini ve ötekileri defalarca uyarmıştık ama bizi dinlemediler. Sınırlarınıza taş döşeyin, ısırganlarla savaşmayın, sonu belli olmayan bir maceraya atılmayın dediğimizde bizimle nasıl alay ettiklerini bilirsin. Neymiş efendim, onlar korkak değillermiş. Isırganları duman ederlermiş. Sonuç ortada. Bu duruma çok üzüldük ama başka ne yapabilirdik ki? Her neyse önemli olan, bundan sonrası. Isırganlar bizden bin kat kalabalık. Ateşin sönmesini bekleyeceğiz.

Kral Portakal Çarli, savaşmamakta bu derece kararlıyken ve savaş olmaması için gerekli önlemleri almışken, savaş olmasını beklemek yanılgı olur. Isırganlar çok değil, üç gün sonra portakal bahçesinin etrafındaki kuşatmayı kaldırıp çekip gittiler. Gerçi portakallarla ısırganlar savaşmamışlardı ama savaş olmadan da zafer kazanılabilirdi. Zafer portakallarındı, çünkü portakallar olası bir savaşa ısırganları başlarından defetmek için gireceklerdi. İşte, ısırganlar defolmuştu.
Kral Portakal Çarli, portakal bahçesini kurduğu belli bir düzene göre yönetmeye devam etti. Bahçede zengin portakal yoktu. Zenginin olmadığı yerde fakir zaten olmazdı. Özenme olmazdı, moraller bozulmazdı, kavga - kargaşa çıkmazdı. Gül gibi geçinip giderlerdi. Nitekim gül gibi geçinip gidiyorlardı.

SON

Yazan: Serdar Yıldırım
 
Bu tarz paylaşımlar keşke ana sayfaya düşmese, foruma giriyorum birinin bir sorununa faydam dokunur belki diyorum, ilkokul hikayesi çıkıyor karşıma, sayın üyemiz paylaşımınız için teşekkürler, emimim günün birinde biri okur bunları.
 
Bu tarz paylaşımlar keşke ana sayfaya düşmese, foruma giriyorum birinin bir sorununa faydam dokunur belki diyorum, ilkokul hikayesi çıkıyor karşıma, sayın üyemiz paylaşımınız için teşekkürler, emimim günün birinde biri okur bunları.
Anasayfada ilgi alanı ve yeni sorular diye bölüm var. Bu yüzden oradan takip işlemini yapabilirsiniz. İlgilendiğiniz bölümleri takibe alırsanız ilgi alanı kısmı size göre daha kapsamlı sonuçlar çıkartacaktır.
Ayrıca siteyle ilgili önerilerinizi Şikayet, İstek ve Öneri Odası bu bölüme yazmanız daha uygun olur. 😊
 
Geri
Üst