Guild Wars 2 de Gelişim ve Leveling

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Merhaba, ben Guild Wars 2 tasarımcısı Isaiah Cartwright. Bugün benim için çok önemli bir konu olan karakter gelişimi hakkında konuşmak istiyorum.

MMOlarda saatlerce oynadıktan sonra aşağıdaki experience barınıza bakıp "WTF? Experience barım hiç oynadı mıki?" diye düşünürsünüz. Kimse bütün gün oynadıktan sonra hiç bir gelişme kaydetmemesi hissini sevmez. Bizde bu durumdan sizin kadar nefret ediyoruz, bu bizi çıldırtıyor!

Guild Wars 2 deki amacımız level atlama sürecini düzleştirmek, gelişimi basit ve düz yapmak. Herkesin gelişim sürecinde mantıklı süreler harcamasını istiyoruz. Geliştiğinizi hissetmeniz için günlerinizi harcamamalısınız, ve kesinlikle bir sonraki adıma geçebilmek için bir sürü canavar kesmemeniz veya basmakalıp görevleri tekrar tekrar yapmamanız gerekir. Gelişim sistemimizin oyun stilinizle uymasını istiyoruz. Casual oyuncuysanız neden son levela on yılda ulaşıcakmış gibi hissedesinizki? Hardcore oyuncuysanız neden oyunda yeteneğinizi ve hızınızı kullanıp, her detayı kırıntısına kadar tecrübe edemeyesiniz?

Peki bunu nasıl yapacağımızımı sordunuz? Güzel soru! Öncelikle level sınırını 80 yaptık ama leveller arası süreyi kısa tuttuk. Her seferinde level atlaması uzayacağına her levelda hemen hemen aynı süreyi harcayacaksınız. Yani çok basit; eğer birkaç saatte level atlamanızı istiyorsak neden bütün oyun boyunca bu böyle olmasın?

Daha iyi şekillendirebilmek için, diğer mmolarla Guild Wars 2 deki level atlama doğrusunu karşılaştıran tablo:

[Resim: UpdatedLevelCurve-600x414.jpg]

Gördüğünüz gibi level atlama eğrimiz çok basit. Şimdi, herşeyi bitirmediğimizi ve çoğu detay üzerinde hala çalıştığımızı aklınızda tutun, Guild Wars 2 de gelişiminiz sadece level atlamanın çok daha ötesinde olacak. Achievementlar, trait collection, crafting, dungeonlar, skill collection, itemler ve çok daha fazlası sizi bekliyor olacak.

Sonuç olarak, içeriğimizin level atlamanın ne kadar uzun süreceğine bağlı olmasını istemiyoruz. Herkes experience barının uzunluğunu arttırıp buna içerik diyebilir, ama bizim dünyamız sonsuz yapılacaklar listesiyle dolu. İçeriğimizin insanları oyunda tutmasını istiyoruz. Herkesin Guild Wars 2 ye içeriğimizin zevkli olmasından bağlanmasını istiyoruz. Ve dünyamızın değişen ve dinamik olması sebebiyle oyunu tekrar tekrar oynayabilirsiniz! Oyunda maceraya atılan iki karakterinde tecrübe ettikleri farklı olacaktır, ki buda milyonlarca karakter yaratmayı seven kullanıcılar için oyunu taze tutacaktır.

Yani, gelişiminizin hızı belirleyen experience barın büyüklüğünden yorulduysanız ve basit, içeriğe yoğunlaşmış sonsuz eğlence potansiyelli gelişim süreci istiyorsanız, Guild Wars 2 sizin için.

Umarım Guild Wars 2 deki gelişim sistemine sizde benim kadar heyecanlanmışsınızdır; bu MMO geleneklerinin bu oyunla nasıl değişeceğini gösteren yollardan sadece bir tanesi.

Kaynak:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Geri