Freebsd Minecraft Server Kurmak

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bu konumuzda Freebsd'ye Minecraft server kurmayı göstereceğim.

Gerekli Dosyalar​

Minecraft Server'i indirmek için
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
tıklayınız. Girdiğiniz sayfadan server dosyasını indirin. Ben şuan bu konuyu hazırladığımda 1.16.4 sürümü vardı.
Dosyayı ister Filezilla aracılığı ile atabilirsiniz isterseniz wget ile direkt sunucudan indirebilirsiniz.
wget kurmak isterseniz şu komutu yazınız.

Burayı görüntülemek için üye girişi yapmalı veya kayıt olmalısınız.

Not: Hangi konumdaysanız oraya indirir. Ben home/mc altına kuruyorum.
wget ile dosya indirme.jpg

Freebsd'de Java Uygulamalarını Çalıştırmak​

Minecraft server java kullandığı için Freebsd'ye java'yı kurmamız gerekecek. BSD sistemlerde javayı çalıştırmak için Openjdk paketini kurmamız gerekiyor. minecraft serverin çalışması için openjdk8 sürümü gerekli. Kurulumu yapmak için şu komutu girin.

Minecraft Serverin Kurulması İçin Yapılacaklar​

Bu kurulduktan sonra şu komutu girerek serverimizi başlayabilirsiniz.
java -Xmx1024M -Xms1024M -jar server.jar nogui
1024 yazan yerler serverin kullanacağı en fazla ram miktarı bunu kendi sunucunuzun gücüne göre arttırabilirsiniz.
Tekrar tekrar bu komutu girmek yerine daha basit hale getirmek için start.sh adında bir dosya oluşturup içeriğine yazabilirsiniz.
freebsd minecraft server kurulumu 1.jpg

İlk çalıştırdığınızda bu şekilde bir uyarı ile karşılacaksınız. Burada yapmanız gereken şey eula.txt içerisindeki sözleşmeyi onaylamak.

Komutu girdikten sonra eula=false yazan yeri eula=true olarak çevirip kaydediyoruz. Bir ESC iki kere A tuşuna basmanız yeterli.

Daha sonra tekrardan serveri başlatma komutunu girin ve gerekli dosyaları kuracaktır.
java -Xmx1024M -Xms1024M -jar server.jar nogui

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra serveri kapatın.
Daha sonra server.properties dosyasında server-ip= kısmına ip adresinizi giriniz. Daha sonra oyuna erişebilirsiniz artık..
Örnek;
Kod:
server-ip=192.168.1.100

Eğer premium olmayanların servere girmesini istiyorsanız online-mode=true yazan yeri online-mode=false yapın.

freebsd minecraft server kurulumu 2.jpg

Sanırım sadece Minecraft server için 1gb ram gerekiyor. Ben arkadaşlarla oynamak için centos kiralamıştım, 1gb ram ile sürekli kapanıyordu.

Aynen, oyun ağır çalışıyor. :)

Geri