DNA’nın Dilini Çözebilecek Yeni Bir Yazılım Duyuruldu!

Whistle

Luntar
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Mesaj
11.743
Çözümler
555
Beğeni
12.699
Puan
5.915
Ticaret Puanı
2
dna-yazilimi-600x394.jpg

"Yeni oluşturulacak DNA Programı sayesinde, moleküler yapıları en ince ayrıntısına kadar programlayabileceğiz."

Mühendisler aynı bir bilgisayar programı gibi DNA dizilimi yapacak bir yazılım üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Artık bilgisayar yazılımlarını programlayabildiğimiz gibi DNA dizilimlerini programlayabileceğiz. Bir grup bilim-insanı ve mühendis, DNA moleküllerini direk olarak test tübü ya da hücre içerisinde dizebilecek bir yazılım üzerinde çalışıyor. Bu araştırmaelektronik aksama sahip rehber robotlarını geliştirmekte kullanılan bir teknolojiyle hazırlanıyor. Tek farkı kimyasal reaksiyonları inceleyecek olması.

Bir biyolog ya da kimyager belirli tipteki moleküler ağ üzerinde çalışırken, mühendisler ise bunun farklı bir sistem üzerindeki tasarımı üzerinde çalışacak. Bu sayede bilimsel çalışmalara esneklik ve rahatlık kazandırılması amaçlanıyor.

Araştırma ekibindeki Georg SeeligSoyut bir çalışmadan başlayıp, bunun kimyasal sistemdeki matematiksel açıklaması üzerine yoğunlaşacağız. Araştırmayı yaparken DNA moleküllerini istenilen dinamiklere oturtmaya çalışacağız” dedi. Seelig, bu teknolojinin birçok alanda da kullanabileceğini söylüyor.

İnsanlar ve diğer organizmalar karmaşık yapılara sahiplar. Bu yapılar nano boyutlarda olduğu için tam anlamıyla bir araştırma yapılamıyor. Sentetik olarak oluşturulacak yapıların, biyolojik benzerlerile aynı şekilde hareket etmesi isteniyor. Bunun içinde DNA molekülünün tüm karmaşık yapı taşlarının ortaya çıkarılması gerek.

Bu yeni metod henüz medikal alanda kullanılabilecek kadar hazır değil. Ancak araştırmabaşarıya sonlanırsa, tıpta önemli atılımlar sağlanabilir. Gelecekte farklı davranan hücreleri ortadan kaldırıp, akıllı sensörlerle değiştirebiliriz. Bu da hastalıkları tamamen ortadan kaldırmak anlamına geliyor.
 
Geri
Üst