Babalar Gününüz Kutlu Olsun

Whistle

S İ N İ R L E N M E K
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Babalar gününüzü en içtenlikle kutlarım.
[HASHTAG]#SOMA[/HASHTAG] daki çocuklara baş sağlığı dilerim. Annelerine sabırlar dilerim.
soma_9376.jpg

10458595_10152098305852064_5857030116635518239_n.jpg

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Babalar Günü ilk olarak ABD'de, John Bruce Dadd, tarafından çok sevdiği babasının ölümüne üzülmesi sonucu böyle önemli bir günün anneler günü gibi kutlanmasını istedi. Ardından kabul edildi ve ABD ve birçok Avrupa ülkesinde, her yıl babalar günü olarak kutlandı. Ülkemizde de babalar günü her yıl farklı coşkularla kutlanmakta.

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANMAYA BAŞLANDI?

Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü'nün Batı Virginia'da ortaya çıktığını savunuyor. Bu araştırmacılar Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor.

Diğer araştırmacılar ise, 1910 yılında Washington'daki John Bruce Dodd'un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar.

Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd'u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs'ına kadar sürmüş.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD'nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Katoliklerin Babalar Günü'ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19'unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Ülkemizde 80'li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, bu yıl da Haziran ayının üçüncü pazarına denk gelen 19 Haziran'da kutlanıyor.

875-babalar-g%C3%BCn%C3%BC.jpg

EN GÜZEL BABALAR GÜNÜ MESAJLARI

Üzerine sabır tohumu ekip sevgiyle suladığın gülünün bilmeni istediği bir şey var. Seni çok ama çok seviyorum. Babalar günün kutlu olsun.

Kalbi sevgi dolu, sevecen, cömert, kibar, kucağı sıcak, anlayışlı, şefkatli. Bu vasıfların tümünü taşıyan tek erkek… Ben ona baba diye sesleniyorum. Benim için dünyadaki en özel erkek! Babalar günün kutlu olsun canım babacım…

Her zaman söylemesem de biliyorum aslında babamın onu ne kadar çok sevdigimi bildiğini.. Ve ben ne kadar karışık cümleler yazsam da hepsini deşifre edebileceğini.. Çünkü o benim Babam.

Kollarından daha huzurlu, daha güvenli, yüreğinden daha sıcak ülke yokmuş babacım. Babalar günün kutlu olsun.

Sınırsız bir sevgi, anlatılmaz bir sevgiyle beni seven babam, sana layık olmak için yaşıyorum. Babalar günün kutlu olsun.

Bizim bugünlere gelmemizi sağlayan ve hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz babamızın babalar günü kutlu olsun. Sen güçlü bir çınar gibisin. Arkamı ne zaman sana yaslasam sanırım ki dünyayı bile fethedebilirim. Çünkü bana hep güç veriyorsun… Babalar günün kutlu olsun.

Koklanacak gül, açılacak gonca, yaşanacak hayat ve alınacak nefes olan sevgili babam. İkliminden tasasızlık, sevginden cesaret ve gözlerinden esaret aldığım günleri hep yaşamak isterim. Babalar gününü en içten dileklerimle kutlarım.

Babalar Günü İçin Hediye Fikirleri

Babanıza güzel ve farklı bir hediye almak için öncelikle onun nelerden hoşlandığını, günlük hayatını düşünün. Kullanışlı bir hediye olsun derseniz iş hayatında ya da günlük hayatta işine yarayacak bir hediyeyi babanız için seçebilirsiniz. Alacağınız hediyeyi kişiselleştirerek daha önce aldığınız hediyelerden farklı bir hale getirebilirsiniz. Örneğin babalar günü için babanıza alacağınız kol düğmesinde isminin baş harfleri olabilir, kutusunda sizin ona mesajınız yazabilir. Her gün iş yaşamında kullandığı kartvizitliğinin yerine isminin yazılı olduğu bir gümüş kartvizitlik de babalar günü için ideal bir hediye olabilir.

Son zamanlarda kişiye özel hediyeler dikkat çekmekte. Fotoğraflarla hazırlanan özel tasarım hediyeler seneler boyu saklanacak ve bu özel günü hep akıllarda tutacak cinsten. Babanın çocuklarıyla bir fotoğrafından dergi kapağı yaptırarak ona büyük bir sürpriz yapabilirsiniz.

İlk defa babalar gününü kutlayacaklara esprili baskılı bir t-shirt armağan edebilirsiniz. Yeni doğan bebeğe de yine aynı tarz bir body ile baba oğul- baba kız bir takım hediye alabilirsiniz.

Ya da babanızın en sevdiği bir filmin posterine resmiyle bir montaj yaptırtıp ona etkileyici bir hediye alabilirsiniz.

Babanız maceraperest ruhlu ise size akrobasi uçuşunu öneriyoruz. Dünyaca ünlü bir pilot ile havada taklalar atarak İstanbul semalarında son derece heyecanlı bir gün yaşamasını sağlayabilirsiniz. Her sene aldığınız gömlek, kravat gibi giyim eşyaları artık sizin için sıradan bir hediye ise bu ürünleri nakışlatarak babanızın adına özel mesajlı bir hale getirtebilirsiniz.

Her şeyin en güzeline layık babanıza bir teşekkür hediyesi ve onu ne kadar çok sevdiğinizi anlatan bir hediye de seçebilirsiniz. Örneğin; “Yılın En İyi Babası” oscarı, “Şampiyon Babam” kupası, “Mükemmel Babaya” itafen bir plaket gibi.

Babaya en güzel hediye anlamında saklı olacaktır. Babanızla çekilmiş güzel bir fotoğrafınızdan hazırlanacak masa üstü bir pano, ona tüm gün sizi hatırlatacak ve gülümsetecek bir hediye olacaktır.

Yine babanızın mesleğine göre ismiyle beraber nakışlı bir havlu ya da “Süper Baba” yazılı, isminin baş harflerinin nakışlandığı bir bornoz ile onu çok özel hissettirebilirsiniz.

948-babalar-g%C3%BCn%C3%BC.jpg

Babalar Günü Mesajları

Babam dünyanın en güçIü adamıydı! Bir ekmeği hepimize böIebiIiyordu.

Sen AIIaha dıIenen dıIek gökIere uzanan eIIerımsın sen gözümden süzüIen yaş düşüncem hasretımsın. Sen anIatmak ısteyıpte anIatamadığım, keIımeIerIe ıfade edemedığım bırıcık babamsın.

MesafeIer ne kadar uzun oIursa oIsun sevgısını her zaman üzerımde hıssettığım dün de bügün de yarın da hep yüreğım kadar yakınımda oIan babacığım senı çok sevıyorum.

KokIanacak güI açıIacak gonca yaşanacak hayat ve aIınacak nefes oIan sevgıIı babam ıkIımınden tasasızIık sevgınden cesaret ve gözIerınden esaret aIdığım günIerı hep yaşamak ıstıyorum.

Dünyadakı çıçekIerın en güzeIı güIdür güIIerın en güzeIı ıse sen günün kutIu oIsun babacığım.

Ateşin yaktığından, Güneşin hareket ettiğinden, gerçeğin bir yaIan oIduğundan kuşkuIan fakat benım seni sevdigimden asIa kuşkuIanma babacığım, babaIar günün kutIu oIsun.

Üzerine sabır tohumu ekip sevgiyIe suIadığın güIünün biImeni istediği bir şey var. SENİ ÇOK SEVİYORUM CANIM BABACIĞIM.

Üzerime sabır tohumIarı ekip sevgiyIe suIadığun güIünün biImeni istediği bir şey var. Seni Çok Seviyorum. .

Sen güIIere özenme güIIer sana özensin. Üzme tatIı canını sen güIIerden güzeIsin. ÖzgürIük kadar özeI güIIer kadar güzeIsin.

BABALAR GÜNÜ ŞİİRLERİ

BABAM (Babalar Günü)

Beklerim ben akşamı

Görmek için babamı

Yatsam da dizlerine

Özlerim onu yine

Babam benim canımdır

Damarımdır, kanımdır

Sevgisiyle yaşarım

Sevmeyene şaşarım

BENİM BABAM (Babalar Günü)

Canım babam,

Evimizin direği babam.

Seni seviyorum,

Babalar gününü kutluyorum.

Her işten gelince,

Selamlarsın bizi.

Seni seviyorum dersin,

Seni seviyorum baba.

Babalar gününü kutlar,

Hep mutlu olmanı dilerim

Seni seviyorum

Babalar gününü yürekten kutlarım

BABACIĞIM SENİNLE (Babalar Günü)

Babacığım seninle,

Evimize can gelir.

Yürek dolusu sevgi,

Bize heyecan gelir.

Babacığım seninle,

Güven dolar evimiz.

Mutlulukla yıkanır,

Sevgiyle yüreğimiz.

Babacığım seninle,

Umutlar kucak kucak.

Doldurur evimizi,

Bizi sarar sımsıcak.

Babacığım seninle,

Apaydınlık yüzümüz.

Huzur bulur seninle,

Gecemiz, gündüzümüz.

Babacığım seninle,

Yarına umutluyuz.

Annemle kardeşlerim,

Seninle çok mutluyuz.

BENİM CANIM BABAM (Babalar Günü)

evimizin direğisin

gözümüzün bebeğisin

sen bizimsin

benim canım babacığım

her gün her yerde,

ben seni anıyorum

babasız her5 anımı

öksüzlük sanıyorum

akşamları sen gelince

kapılırız hep sevince

gündüz olur bize gece,

benim canım babacığım

koca bir dağ gibi

içimde sevgilerim

başardığım işlerde

yatıyor öğütlerin

benim canım babacığım

BABANIN OĞLUNA ÖĞÜTLERİ ŞİİRİ

Zirve seni bekliyor
Dağın kıymetini bil
Sanma ki yükselmek zor
Çağın kıymetini bil

Üşenme emek için
Mutluyum demek için
Üzümü yemek için
Bağın kıymetini bil

Yokluk göründüğü an
Çabuk yıkılır insan
Azı beğenmiyorsan
Çoğun kıymetini bil

Elin, ayağın, başın
Annenin, arkadaşın
Suyun, toprağın, taşın
Göğün kıymetini bil

Oğlum benim, bir düşün
Değeri var mı dünün
Yarın çok geç ömrünün
Bugünün kıymetini bil.

Ümit Yaşar Oğuzcan

Babacığım seninle

Babacığım seninle,
Evimize can gelir.
Yürek dolusu sevgi,
Bize heyecan gelir.

Babacığım seninle,
Güven dolar evimiz.
Mutlulukla yıkanır,
Sevgiyle yüreğimiz.

Babacığım seninle,
Umutlar kucak kucak.
Doldurur evimizi,
Bizi sarar sımsıcak.

Babacığım seninle,
Apaydınlık yüzümüz.
Huzur bulur seninle,
Gecemiz, gündüzümüz.

Babacığım seninle,
Yarına umutluyuz.
Annemle kardeşlerim,
Seninle çok mutluyuz.

Rıfkı KAYMAZ

Baba Uyan

Annemin sessiz iç çekişleriyle uyanmaya başlamıştım
Annemin gündüzleri yüzü gülmüyor
Her gece ağlıyordu.
Saçlarımı oksuyor‚ gözlerime bakıyor
Kadersizim diyordu
Kadersizim… kızım…
Bahtı karalım benim.

Ama ne kadar sorsamda niye ağladığını söylemiyordu
Daha küçüksün yavrum
Büyüyünce anlayacaksın diyordu.
Babama koşuyordum‚
Babam mutfakta sigara içiyor‚

Hadi salona git kızım duman seni hasta eder diyordu.
Sen niye içiyorsun o zaman baba
Sigara senin sağlığına da zararlı deyimli yani
Yorgun gözleriyle
Öyle ya doğru söylüyorsun kızım deyip gülümsüyordu.
Dudak kıvrımlarında kaybolan sanki yaralı bir gülümsemeydi

Acı bir gülümseme
Oysa benim babam böyle gülümsemezdi
Gözlerime acı acı bakıp
Hadi sen salona geç demezdi.

Hem nedense son zamanlarda babam çok öksürüyor
Annemde hep ağlıyordu.
Annemin sessiz iç çekişleriyle uyanmaya başlamıştım
Ne çizgi filimleri seviyordum artık ne barbie bebekleri
Babamın yüzü gülmüyor‚ annem hep ağlıyordu
Beşbuçuk yaşındaydım.

Üstelik günler hiç geçmiyordu.
Herkes daha küçüksün derken altı yaşım bir türlü gelmiyordu.
Sabahları erken kalkıyorduk
Annem beni komşuya bırakıyor
Babamla yan yana yürüyüp kayboluyorlardı sokağın öbür başında
Oysa annem çalışmıyordu
Babamda erkenden niye nereye gider söylemiyordu
Pencerenin önünde dönüşlerini bekliyordum.
Geldiklerini uzaktan taa uzaktan görünce
Dünyalar‚ dünyalar benim oluyordu.

Sonra yaz geldi
Doğum günüme iki gün kalmıştı
Herkes ne istersin diyordu
Ben susuyordum
İçimden hiçbir şey istemek gelmiyordu.
Sonra ne olduysa o gece oldu.
O gece annemin sessiz hıçkırıkları depreme dönüştü sanki
Ben odamdan çıkarken içerden sesler geliyordu
Hem ev ne çok kalabalıktı
Halamlar ağlıyor‚ büyük annem ağıt yakıyordu.
Dedem kuran okuyor

Yani artık baban geceleri rahat uyacak dedi
Annem sonra bayıldı
Ben öleydim yavrum dedi büyük annem
Ölmüş babamın yorganına sarıldı
Babamın yüzünü zorla gösterdiler
Koştum sarıldım boynuna
Baba uyan dedim
Baba ne olur uyan
Uyan baba ben sensiz ne yaparım
Uyanda gülme istersen bana
Hem kime sokulurum akşam olunca
Baba uyan yarın doğum günüm benim
Baba‚ baba altı yaşıma giriyorum uyan
Hiçbir şey istemem sözz
Gürültü yapmam‚ seni hiç üzmem
Söz baba‚ Baba söz
Hadi bir gün daha dayan baba
Baba aç gözlerini hadi uyan

Babamı doğum günümde toprağa verdik
Doğum günümü öyle kutladı babam‚
Sigarasıyla çakmağı hala bende durur
O beni babamdan‚ babamı bende ayıran
Her doğum günümde beni hıçkırıklara boğan‚
Küçücük dünyama kıyamet olup yağan
Baba‚ babam nerdesin
Nerdesiniz babalar
Babalar uyanın!
Uyanın babalar…

O sigara dumanında yetim büyemesin artık başka şehirlerde başka çocuklar…

BABA ŞİİRLERİ

Geri