Avustralya'da Yaşamak Hakkında (Yurtdışında Yaşam Hakkında)

XPyrion

Moderatör
Moderatör
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Editör
Selamın aleyküm dostlar
Bu konu üzerinde bir yıllık birikimimden bahsetmek istiyorum ve eğer sormak istediğiniz bir sorunuz olursa çekinmeyiniz lütfen...
Başlangıçta hiç niyetim yoktu açıkcası yurtdışında yaşamak hakkında fakat şartlar ve imkanlar doğrultusunda gerekli ve imkan sahibi olan herkese tavsiye ediyorum. Bu konu üzerinde sadece Avustralya hakkında bilgi vereceğim.
Avustralya'ya ilk geldiğim zaman iş bulma konusunda baya bir sıkıntı geçirdim ki burada bir olay var, iş alımların yüksek olup ya da iş bulmanızın zor olduğu bir zaman. Çok garip bir sistem. Burada ki maaaşlarda maşallah dedirtecek derecede. İşçiye emekçiye saygı var yani burada amelelik (amelelikten kastım beden gücü anladınız işte lütfen yanlış taraflara çekmeyiniz) bile yapsanız, gerçekten güzel paralar kazanma şansınız var. Bende şuan dil eğitimimi tamamlayana kadar boyacılık (daire başına iç-dış total:$5000-$7000 alıyorum) ve ekstra işler yapıyorum (online satışlar yani kendime ait sitelerim var ve bahçe temizliği, çimenleri kesmek ya da ağaçlara şekil vermek gibi basip tabiriyle) Türkiye'deki eğitiminizi herşeyinizi unutmanız gerekiyor. Yani mühendis ya da farklı bir eğitim aldın hiç bir önem teşkil etmiyor, burada ki sınavlardan geçmeniz gerekiyor. Her neyse zaten bu amaçla gelecek adamın gerekli bilgiye sahip olduğunu düşünüyorum. Daha sonrasın da EV KİRALAMAK ya da EV SATIN ALMAK hakkında biraz bahsedeyim, ev kiraları haftalık olarak ödeniyor mesala şehir civarında minumum ortalama $600 gibi bir fiyat şehirden uzaklaştıkca yani 30 40dk. arasıda maybe more o zaman fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. ELEKTRİK ve SU ödemelerini 3 ayda bir ödeme yapıyorsunuz. Bir yandan iyi bir yandan değil. Mesala her ay sıkışmıyorsunuz ama 3 ay sonra kol gibi fatura geliyor. İsterseniz oda kiralama şansınız var ya da bazı evler de ekstra 2 3 odalı ekler oluyor valla nasıl açıklarım türkçe bilmiyorum. EV SATIN ALMAK akıl alır gibi değil fiyatlar. Şehirde yani afedersiniz içerde eşşek bağlasanız durmayacak bir ev düşünün ama fiyatı $1.500.000 falan komik değil mi? :D Saçmalık ama evet öyle gerçekten. Bu şehirlere göre değişiyor mesela farklı şehirlerde mükemmel diyeceğiniz bir ev $700.000 ortalama ama Sydney'de en dandikler bu fiyatlardan başlıyor. Tabi ki $350.000 $400.000'ler gibi fiyatlarda da bulabilirsin ama hoşuna gitmez yani, bölgesel veya yapı durumuna göre. Madem alacan adam gibi al ( Sanki 3 5 kuruştan bahsediyorum gibi düşünebilirsiniz ama normal fiyatlar) Daha ne anlatsam bilemedim aklıma geldikçe yazacağım eklemeler yapacağım. Bu sorularınıza cevap olmayabilir fakat sormak istediklerinizi yaarsanız cevaplamaya çalışırım..
Saygılar ve sevgiler dostlar

Son düzenleme:
Şunu da kesinlikle ekleyeyim burada Türkler vardır yardımcı olurlar falan düşünmeyin. En büyük hatanz bu olur. Bazı sayfalar var yardımlaşma - iş alım ya da vs gibi sosyal medya üzerinde ama inanın adıyla alakası yok kimse yardımcı olmuyor akıl fikir vemek yok. Direkt niye geldin bana mı sordun bilmem ne bi egolar var aman aman anlatamam. Yurtıdşında yaşıyor sanmayın karakter 0 sanki toprağın sahibi tövbe tövbe :)

Direkt niye geldin bana mı sordun bilmem ne bi egolar var aman aman anlatamam. Yurtıdşında yaşıyor sanmayın karakter 0 sanki toprağın sahibi tövbe tövbe :)
Bu kısım beni biraz üzdü. Sonuçta aynı milletten insanlarız en azından yol göstermesi gerekiyor. Tüm bu şeyleri geçtim hiç tanımadığımız birine bir yeri sorarken bile yardımcı oluyorlar. Niyet okunmaz tabi ama bazı insanlar sanırsam nereden geldiğini unutuyor ve değişiyor. Bence bu açtığınız konu sayesinde birçok kişiye yardımcı oldunuz. :)

Kesinlikle üzücü bir durum. İnsanlar dediğiniz gibi nereden geldiğini unutmuşlar. Öyle bir zihniyetler değişmiş ki anlatamam.

Gerçekten üzücü bi durum. Aslında üstünde konuşulacak o kadar şey var ki. :(

İş meselesiyle ilgili bi düşüncemi paylaşmak isterim. Toplumların sürdürülebilir şekilde ilerlemesi için her iş gücüne ihtiyacımız var. Hangi mesleği, hangi işi yaparsa yapsın insanların en azından hayatlarını normal bir şekilde sürdürmesi için emeğinin karşılığını almalı. Ülkemizde aç gözlü kesimler yüzünden insanlar açlık sınırı altında paralar alıyor. Zengin ile fakir arasındaki fark her geçen gün artıyor ve orta direk diye tabir edilen kesim hızla daralıyor. Bir yanda eğlence için bir gecede binlerce lira harcayanlar diğer yanda haftanın 6 günü çalışmasına rağmen yarı aç şekilde yaşamını sürdürmeye çalışanlar. Bakalım bu düzen daha ne kadar devam edecek. Bu düzenin devam etmesi ülkemiz için hiç iyi değil. İnsanlar çıkış yolu olarak ülkeyi terk ediyor. Terk edenlerin büyük bi çoğunluğu en azından belirli oranda kendini yetiştirmiş insanlar oluyor. Her göç ülkemiz için bir kayıp. Fakat gidenlere bir şey diyemeyiz çünkü hepimiz emeğinin karşılığını almayı, huzurlu ve barış içinde yaşamak ister.
Umarım orada istediğiniz şekilde bir hayat sürebilirsiniz. Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim :)

Rica ederim, herkes hayata bir yerlerden tutunmaya çalışıyor işte. Kimisi pırlantasının büyüklüğünü düşünür kimisi ne yiyeceğini :)

Şunu da kesinlikle ekleyeyim burada Türkler vardır yardımcı olurlar falan düşünmeyin. En büyük hatanz bu olur. Bazı sayfalar var yardımlaşma - iş alım ya da vs gibi sosyal medya üzerinde ama inanın adıyla alakası yok kimse yardımcı olmuyor akıl fikir vemek yok. Direkt niye geldin bana mı sordun bilmem ne bi egolar var aman aman anlatamam. Yurtıdşında yaşıyor sanmayın karakter 0 sanki toprağın sahibi tövbe tövbe :)
Açıkçası hic şaşırmadım. Amacım kötülemek değil sadece gerçekçi konuşuyorum ama kendi ülkemizde bile kendi kendimize böyle muamele yapan bir milletiz, gurbet elde yapılması pek şaşırtmadı beni. Bizim insanımızın bu çerçevedeki genel düşünce yapisi: nasıl kolay yoldan para kazanırım? Nasıl kazıklarım? Gibi düşüncelerden ibaret maalesef. Bu hedefler uğruna cignemeyecegi kimse yoktur. Pandemiden önce 15 TL olan eldivenin pandemide insan sağlığı hiçe sayılarak 60 TL olması, kolonyanin 80 TL lere sıçraması, 10 TL lik paket maskenin 100 lirayı aşması, 1.5 TL lik makarnanın 3 TL yi aşması vs vs. buna en yakın ve taze örnekler maalesef. Devlet müdahale etmeseydi hala bu fiyatlar ile devam edecekti, orası da ayrı konu tabi..

Kesinlikle katılıyorum, yakın zamanlar da bir aile dostumuz ne yazık ki corona virüsüne yakalandı ve ailem kontrol için özel hastaneye gittiler inanır mısın 500TL ödeme yapıldı sanırım 2 kişi içindi. Devletimizin bu yasağı koymasına rağmen ne yazik ki özel kurumlar aldırış etmiyor. Yani insan sağlığı hiçe sayılıyor, çok üzücü bir durum.

Geri