Apple, iPhone 12'nin tanıtılması beklenen etkinlik tarihi belirtildi

XPyrion

Premium Üye
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Emekli Üye
Editör
Ticaret Puanı
0
Apple, iPhone 12'nin tanıtılması beklenen etkinlik tarihi belirtildi.

Apple’ın merakla beklenen yeni iPhone modeli iPhone 12 serisinin tanıtılacağı tarih belli oldu. ABD’li teknoloji şirketi, 13 Ekim Salı günü “Hi, Speed” sloganı ile online bir etkinlik düzenleyeceğini duyurdu.

Apple’ın iPhone 12 serisini tanıtması beklenen etkinlik Türkiye saati ile 20:00’de başlayacak. Apple’ın özel etkinlliğinin davetinde kullandığı “Hi, Speed” (Merhaba, Hız) sloganı, yeni iPhone modelinin 5G desteği ile geleceğinin işareti olarak değerlendirildi.

Apple’ın en son mobil yonga seti A14 Bionic ile gelmesi beklenen iPhone 12 serisinin 4 farklı versiyondan oluşması bekleniyor. Şu ana kadar ortaya çıkan raporlara göre bu 4 model arasında, standart iPhone 12’nin iki ve üst model olan iPhone 12 Pro'nun yine iki farklı versiyonu yer alacak.

Meraktan bir önceki etkinliği izlemiştim ancak tanıtmamışlardı. Corono virüsü sebebiyle seyircisiz yayınlıyorlar birde. Yeni formatı baya sevdiydim. Umarım aynı şekilde devam ederler :D

Peki ya yeni İPhone 12'nin model tasarımına ne demeli? Kimileri beğenmemiş fakat bence gayet şık :)

Teknoloji ürünlerini zaman buldukça takip ediyorum. Bence Apple mobil ve tablet pazarında çok başarılı. Bilgisayar kısmında ise işletim sistemi vs çok övülüyor ancak aşırı pahalı. Seneler önce iphone 7 kullanmaya başladım hala taş gibi. Hatta bizim ailede 5s kullanan var. O bile taş gibi mübarek. Hiç mi yavaşlama olmaz anlamıyom ki :D

Hatta bizim ailede 5s kullanan var. O bile taş gibi mübarek. Hiç mi yavaşlama olmaz anlamıyom ki :D
Hocam bildiğim kadarıyla eğer yanlışım yoksa düzeltin lütfen. Firmalar her yeni model çıkardıkları zaman, önce ki modellere de yeni güncelleme yazılımları gönderiyorlar ve bu yazılımlar ne kadar geliştirme durumunda olsalar da, eski modeller yeni modellere nazaran yavaşlatılıyor ve böylece yeni modeller daha hızlıyken daha da hızlı bir duruma geliyor. Bir yerde okumuştum sanırım, ne kadar doğru bilemiyorum :)

Bu her alanda olan yaygın bir durum. İşletim sistemine ekledikleri her yeni özellik ekstra olarak kaynak tüketiyor.

iPhone dan oldum olası hep nefret etmişimdir. Bunun için mükemmel bir reklamcılık örneği olan Xiaomi nin iPhone satışlarında power bank dağıtıp "Buna gerçekten çok ihtiyacınız olacak" notunu yapıştırması unutamayacağın türde bir hareketti. iOS den oldum olası nefret ettim. Nedenini aşağıda açıklayacağım ama şimdi tasarım konusunda yorum yapmak istiyorum.

Her iPhone modelinde bir üst sürüme geçerken ya kamera sayısı artıyor yada kenarı biraz daha sivriltip , yumuşatıyorlar. Aynı özelliklere sahip telefon tekrar tekrar pazara sunuluyor.

iOS kısmına gelirsek ; Kapalı kaynak kodlu olması telefondaki izinlerin hangilerine ne sıklıkla erişim yapıldığını veya sistemde herhangi bir şüpheli kod bloğu olup olmadığını bilmeden kullanmaya itiyor. Örneğin bir sistemi sadece 10 kişi kodluyor ve aynı 10 kişi test ediyor ve sürekli aynı yerlere baktıkları için diğer açıklardan haberleri olmuyor. Bu da bizi körlemesine güvene itiyor. Oysa diğer bir yandan milyonlarca kişinin test edip geliştirdiği ve linux çekirdeği kullanan bir sistem. İsteyen istediği gibi üzerine geliştirme yapabiliyor. Ama burada da kaynak kodları inceleme şansı herkese verildiği için karşıt uygulama veya açık aramada olağanüstü kolaylık sağlanıyor.

Ben galiba milyonlarca kişinin fikri ile çıkmış sistemi tercih edeceğim :)

Geri