Apex Legends | Bloodhound

Jeex

MT Üye
MT Üye
Editör
1629352551892.png

Apex Legends, bildiğiniz üzere bir Battle Royale oyunu. Ancak onu rakiplerinden ayıran bir çok etmen var. Karakterler ve karakterlerin yetenekleri üzerine yoğunlaşan bir oyun. Her ne kadar nişan alabilmeniz önemli olsa da, takımınızdaki diğer karakterlerle uyum sağlama (yetenek ve oynayış olarak), karakterinizin yeteneklerine olan hakimiyetiniz gibi durumlar sizi öne çıkarıyor. Bu konuda bahsedeceğimiz karakterimiz Bloodhound.

Bloodhound, mükemmel bir avcı. Bazı ellerde oldukça güçsüz ancak bazı ellerde mükemmel bir karakter. Ben oyuna ilk başladığım zamanlarda Bloodhound’u aldığım gibi ölüyor, yeteneklerinin hiçbirini kullanamıyordum. Zor bir karakter değil, ancak basit bir karakter de değil. Sadece pratik istiyor. Bu karakterin iyi yönlerinden birisi de, hem bireysel olarak hem takım olarak oldukça büyük avantajlar sağlaması. Verdiği bilgiler (info olarak duyabilirsiniz, Türkçe’sini kullanmak biraz yabancı geldi), gösterdiği rakipler, hatta nereye gittiklerine kadar göstermesi size ve takımınıza sağlayacağı en büyük avantajlar olacak. Bireysel olarak ise, Ultimate Ability dediğimiz (Oyun tamamen İngilizce olduğu için İngilizce terim kullandım. Z yeteneği, ulti yeteneği diyebiliriz. Oyunda uzun süreli dolan, gerektiği yerlerde kullandığınız yetenek kısacası) yeteneği ile birlikte kendini oldukça güçlendiriyor. Yani avcımız, Bloodhound'ımız hem yetenek setiyle tam bir takipçi, hemde oldukça ofansif bir karakter.

Öncelikle yeteneklerimizden ve onlardan nasıl yarar sağlayabileceğimizden bahsedelim.

1629352768628.png

Pasif Yetenek: Tracker

Bloodhound’un bir avcı olduğundan bahsetmiştim değil mi? İzleri takip eden, avının peşinden ayrılmayan bir avcı olduğundan? Bahsetmediysem şimdi söylüyorum, amansız bir avcı ile oynuyoruz. E tabi, bu durumun bize güzel bir pasif getirisi var. Yürüdüğünüz yerlerden daha önce birisi geçtiyse, kaç saniye önce geçtiğine dair bilgi alabiliyoruz. Hangi kutu (Lootbox) ne zaman açılmış, üzerinden kaç saniye geçmiş, kim nereden kaymış, kim nereden zıplamış ve kaç saniye olmuş hepsinin bilgisini görebiliyoruz ilerlerken. Tabi iş böyle olunca, hareketlerimizi buna göre ayarlıyoruz. Örneğin, 40 Saniye öncesinde birinin geçtiğine dair bilgimizi aldık. Az ileride, nereye doğru kaydığının da bilgisini aldık. İstersek takip edip onları bulmaya çalışabiliriz (Yalnız bu oyunda 40 saniye çok. Millet 40 saniye uça uça aşırı uzağa gidiyor, ona göre) veya onları kıstırmak için başka yöne doğru ilerleyebiliriz. Burada taktik tamamen size kalmış olacak.

1629352892182.png

Utanmak yok, çekebildiğim resmimi paylaştım. Burada (95 Hasar vurup düştüğüm yerde :D) Weapon Fired (Silah ateşlendi) 8 Sec. yazıyor. 8 Saniye önce tam burada silah ateşlendiği bilgisini almış oldum. Eğer düşmemiş olsaydım ve birilerini takip ediyor olsaydım, kimin nereden kaç saniye önce geçtiğini, hangi kutunun kaç saniye önce açıldığına kadar bilgi alabilecektim. Ancak burada alabildiğim tek bilgi 8 saniye öncesinde silah ateşlendiği oldu. Ayrıca arkadaşlarınıza pingleyerek (İşaretlemek oluyor arkadaşlar, farenin orta tuşuyla işaretliyorsunuz) aldığınız bilgiyi takım arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İşe yarayacağını düşündüğünüz her bilgiyi paylaşmanızı tavsiye ederim.

1629353002698.png

Taktik Yetenek: Eye of Allfather

Q Yeteneğimiz, hızlı dolup sürekli kullandığımız yeteneklerdir. Bizim Q yeteneğimiz ise, yaklaşık 24 saniyede bir geliyor. Bu yeteneğimiz, hangi yöne doğru kullanırsak orayı tarıyor ve rakiplerimiz varsa, bir yere doğru gidiyorsa onları gösteriyor. Duvar arkası olması önemli değil. Tamamen tarıyor ve sarı bir şekilde gösteriyor nerede olduklarını. Sizde ona göre taktiğinizi belirleyerek izini bulduğunuz rakibe doğru koşturmaya veya çekilmeye başlıyorsunuz. Ancak baştan uyarmam gerek, bu yeteneği kullandığınızda maalesef rakiplerde sizin nerede olduğunuzu çok rahat anlıyor. Dışarıdan baktığınız zaman, kısmi yuvarlak bir alan sizden çıkıp ileriye doğru ilerliyor. Yani rakip olarak baktığımız zaman, üzerimize gelen sarı yuvarlak bir alandan Bloodhound’un nerede olduğunu anlayabiliyoruz. Bu sebeple bu yeteneği rakiplerin kesin olduğunu düşündüğünüz yerde, saldıracağınız yerde kullanmanız bence daha mantıklı. Burada biri var mı diyerek boş yere basmak, yakalanmanıza ve üstünüze çullanmalarına sebep olabilir. Aman dikkat arkadaşlar.

1629353130802.png

Ulti Yetenek: Beast of the Hunt

Bloodhound'ın muhteşem ulti yeteneği. Bu yeteneği bastığınızda, etraf grimsi, siyah bir hal alacaktır. Rakiplerinizin hepsi sanki bir ısı görüşü varmış gibi (Oyunda ısı görüşü olan nişangahlar var, rakipleri kırmızı gösteriyor) kırmızı görmeye başlayacaksınız. Bu neden önemli? Etraf tamamen gri bir haldeyken rakiplerinizi kırmızı bir şekilde görmek size büyük bir avantaj sağlıyor. Böylelikle odağınız sadece kırmızı görünenleri yakalamaya dönüşüyor, rakiplerinizin kostümleri yüzünden bazen göremediğiniz durumlar yaşanmıyor. Ayrıca görmediğiniz kişileri tespit etmeniz mümkün. 30 Saniye süren bu yetenek, her bir rakibi düşürdüğünüzde (Öldürdüğünüzde değil, düşürdüğünüzde) süresini arttıracak. Aynı zamanda yürüme yürüme hızınızda büyük ölçüde artacak. En önemli noktası, taktik yeteneğimiz olan Eye of Allfather yeteneğini 8 saniyeye düşürecek ve kullanma süresi yaklaşık 1 saniye olacak. Bu büyük bir özellik, durmadan taktik yeteneği kullanarak hem takımınızı sürekli bilgilendirecek hemde rakip takımı durmadan rahatsız edeceksiniz. Düşmanlarınızın ayak izleri de aynı zamanda kırmızı bir şekilde gözükmeye başlayacak. Takım arkadaşlarınız kırmızı değil mavi renkle gözükmekteler bu süreç içerisinde.

Bloodhound ile oynarken dikkat etmeniz gereken noktalar belli oluyor aslında yetenek setini okuduğunuz zaman. Size tavsiye olarak verebileceğim şeyler, Ulti yeteneğinizi bir savaşa gireceğiniz her an kullanmanız. Size savaşta her zaman üstünlük sağlayacaktır. Aynı zamanda takımınıza da üstünlük sağlayacak taktik yeteneğinizi sürekli kullanabilmeniz sayesinde. Kısacası, ulti yeteneğinizi bekletmeyin ve ofansif bir şekilde oynarken kullanın. Taktik yeteneğinizi gerekli yerlerde kullanın, her yerde birisi var mı diye bakmayın. Yerinizi belli etmesine izin vermeyin. Ayak sesi duyduğunuzda, şüpheli bir durum gördüğünüz anda kullanarak gerekli bilgiyi alın ve arkadaşlarınıza iletin. Böylelikle güzel bir takım oyunu çıkaracaksınız, aynı zamanda eğer gerçekten birisi var ise bu bilgiyi alıp ona göre konum alabileceksiniz.

Geri