[ANKET] Wordpress Hakkında

Aradığın eğitim hangisi?

• Toplam katılım
    6
  • Anket kapatıldı .

LikapaTR

I LIKE TO BAN
Admin
Geliştirici
Ticaret Puanı
0
Merhaba dostlar , bir süredir wordpress üzerinde çalışmalar yapıyorum , çalışmalar öncesinde wordpress hakkında hiçbir fikrim yoktu , bir çok konuda internetten araştırmalar yaparak bilgi edinmem gerekti , ki @Whistle 'ninde bu süreçte php konusunda bana yardımı çok dokundu.(süreç bitmiş gibi konuştumda öyle bişiy yok hala öğreniyorum :) )

Araştırmaları yaparken türkçe kaynak yoksunluğundan çok muzdariplik çektik açıkcası , forumumuzda wordpress ile ilgilenen , bilen yada öğrenmek isteyen birileri var mı merak ediyorum doğrusu , wordpress konusunda irili ufaklı öğretici konular açmayı düşünüyorum ilerleyen süreçte....velhasıl kelam merak ettiğim böyle birşeyi ister misiniz , işinize yarar mı , yayınlarsam elbette gelecek olan vardır fakat kendi forum üyelerimiz öncelikli belki başka bir konuda eğitici içerikler isteyebilirsiniz düşüncelerinizi merak ediyorum.

Bu konu içerisinde bir anket oluşturmak istiyorum eğer yorumlarda ankete bir şık eklemek isterseniz ve ben eklemenmesini istediğiniz şey hakkında bilgi sahibi isem(hiç bilmediğim bir konuda eğiti içerikler hazırlayamam neticede) anket şıklarımıza ekleriz 1 hafta yada 10 gün gibi bir süre zarfında elde ettiğimiz anket sonucuna bakarız ardından talebe göre eğitim konularını vakit buldukça foruma konu konu eklemeyi düşünüyorum.

Fikirlerinizi merak ediyorum, okuduğunuz için teşekkürler.

İlk yorum. :)
Bence bilginin paylaşılması çok önemli bir şey. Zaten bu tarz rehber serilerine başlayanların çok az kısmı devamını getirip uzmanlaşabiliyor. Fakat bu tarz öğretici içeriklerin olması yeni başlayanlar için yol gösterici olacaktır. Eğer devamını getirebileceğinizi düşünüyorsanız ben okeyim. :)

Html ve css'e gelirsek. Bunla ilgili gerçekten çook fazla türkçe kaynak olduğunu düşünüyorum. Ancak farklı bir şeyler sunabilir ve öğretebilirseniz bunlarla ilgili de içerikler üretebilirsiniz.

İlk yorum. :)
Bence bilginin paylaşılması çok önemli bir şey. Zaten bu tarz rehber serilerine başlayanların çok az kısmı devamını getirip uzmanlaşabiliyor. Fakat bu tarz öğretici içeriklerin olması yeni başlayanlar için yol gösterici olacaktır. Eğer devamını getirebileceğinizi düşünüyorsanız ben okeyim. :)

Html ve css'e gelirsek. Bunla ilgili gerçekten çook fazla türkçe kaynak olduğunu düşünüyorum. Ancak farklı bir şeyler sunabilir ve öğretebilirseniz bunlarla ilgili de içerikler üretebilirsiniz.
HTML/CSS i oraya fazladan şık olsun diye ekledim , zaten aşırı miktarda türkçe kaynak mevcut o konular hakkında

Fikrinizi çok sevdim.
Fakat şöyle bir gerçek var, WordPress öyle bir sistem ki, kullanıcıyı büyük oranda kodlardan uzak tutan bir yapısı var. Yani demek istediğim kodların bir çoğu ya kendi bünyesinde mevcut, ya da gerekli eklentiler sayesinde halledilebiliyor. Bu söylediğim iki seçenekte de tamamen görsellik ön planda oluyor genellikle. Görsel Programlama gibi düşünebilirsiniz, neredeyse her şeyi hazır gibi.(Butonu,cartı curtu vs) İşlemlerin bir çoğu kod yazmaktan ziyade, mouse ile yapılıyor.

Özellikle ücretli temaların birçoğunda bu durum daha da derine inmiş vaziyette. Neredeyse kullanıcıyı kodlama konusunda hiç uğraştırmıyor gibi. Lafı şuraya bağlayacağım, ortada böyle bir yapı varsa eğer, zaten kolaylıkla çözülecek kısımlarda ziyade çakışma yaratabilecek durumları ele alıp, bilgilerinizi sunabilirsiniz. Mesela ben WordPress de en çok javascript kodlarını siteye eklemekte zorluk çektiğimi hatırlıyorum. O da sadece toolbar şeklinde bir playlist'e ait javascript koduydu. Belki kullandığım temadan dolayı, belki WordPress'in bünyesinden, gerekliliklerinden dolayı sebebi fark etmeksizin uğraştırıcı bir durumdu benim için.

Bu çok basit bir örnekti sadece, bunun gibi zıt noktaları ele alarak bir şeyler ortaya çıkarmak çok çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Buradan yola çıkıp, konuyu farklı şekillerde ele alabilirsiniz bence.

Hocam fikrinize katılıyorum bende ufaktan sunucu siteleri için kodlamayı öğrenmeye çalışıyorum ufak ufakta başladım örneğin oyun veritabanından çeken wiki sayfası için kolları sıvadım fakat pek bir ilerleme kaydedemedim bu konuda yardımcı olacak konular eğitim videoları olursa herkes için yararlı olur.

Fikrinizi çok sevdim.
Fakat şöyle bir gerçek var, WordPress öyle bir sistem ki, kullanıcıyı büyük oranda kodlardan uzak tutan bir yapısı var. Yani demek istediğim kodların bir çoğu ya kendi bünyesinde mevcut, ya da gerekli eklentiler sayesinde halledilebiliyor. Bu söylediğim iki seçenekte de tamamen görsellik ön planda oluyor genellikle. Görsel Programlama gibi düşünebilirsiniz, neredeyse her şeyi hazır gibi.(Butonu,cartı curtu vs) İşlemlerin bir çoğu kod yazmaktan ziyade, mouse ile yapılıyor.

Özellikle ücretli temaların birçoğunda bu durum daha da derine inmiş vaziyette. Neredeyse kullanıcıyı kodlama konusunda hiç uğraştırmıyor gibi. Lafı şuraya bağlayacağım, ortada böyle bir yapı varsa eğer, zaten kolaylıkla çözülecek kısımlarda ziyade çakışma yaratabilecek durumları ele alıp, bilgilerinizi sunabilirsiniz. Mesela ben WordPress de en çok javascript kodlarını siteye eklemekte zorluk çektiğimi hatırlıyorum. O da sadece toolbar şeklinde bir playlist'e ait javascript koduydu. Belki kullandığım temadan dolayı, belki WordPress'in bünyesinden, gerekliliklerinden dolayı sebebi fark etmeksizin uğraştırıcı bir durumdu benim için.

Bu çok basit bir örnekti sadece, bunun gibi zıt noktaları ele alarak bir şeyler ortaya çıkarmak çok çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Buradan yola çıkıp, konuyu farklı şekillerde ele alabilirsiniz bence.

Anlıyorum fakat parantez içine "for developers" yazmamın sebebi şuydu , ben wordpress kullanıcıları için değil , wordpress için tema , plugin , widget gibi ürünler üretip gelir elde etmek yada kendi için kullanmak isteyenlere yönelik bir içerik düşünüyorum.Örneğin şuan wordpress'in admin paneli herkes için kullanışlı ve basit fakat herkes wordpress login panelinin giriş ekranını nasıl kişiselleştirebileceğini (tasarımsal yada işlevsel olarak) , panel içerisinde nasıl kendi admin menülerini oluşturabileceğini , gidip 10-20 dolar vermeden kendi ihtiyacına yönelik widget yada eklentileri nasıl yazabileceğini bilmiyor...

Geri