0 Quest Bilgisiyle İki Farklı NPC arasında Menü/Seçenek Aktarımı

Kaiser

⋞ 〈 ☪ 〉 ⋟
Admin
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Editör
Ticaret Puanı
0
Merhaba arkadaşlar, hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Bu konu kimin ne kadar işine yarar emin değilim fakat ben gereksinim duyduğum için ve uyguladığım için, benim gibi olanların da ihtiyaç duyacağını düşünerek böyle bir konu açmaya karar verdim. Quest konusunda 0 bilgiyle bile yapılabilecek bir yöntemdir. Ayrıca bu işlemi uygulayabilmek için her iki npc nin de Putty'den tanıtılmış olması gerekmekte. Biri dolu, diğeri boş olan npc lerde bu işlem olmayacaktır. Yani halihazırda iki tane kullanıma açık,çalışır vaziyette npc olmak zorunda.

Diğer rehber konularımda olduğu gibi burda da konu uzun görünebilir, ancak detaylı olması açısından bu kadar uzatmaktayım. İşlemi yaptığınız zaman en fazla 5-10 dakikanızı alacaktır.
Lütfen başlamadan önce yedeklerinizi almayı unutmayın!

Öncelikle başlığı açıklayayım; Elinizde 2 tane birbirinden farklı ve seçenekli(menülü) npc var diyelim.

Kodu 01 olan NPC de: "Skilleri sıfırla","Krallık Değiştir","Cinsiyet Değiştir" olsun,
Kodu 02 olan NPC de: "Skilleri P yap","Kahraman ol" seçenekleri olduğunu varsayalım.
(NPC kodları ve menüler sadece örnektir)

Siz ilk NPC de ki "Cinsiyet Değiştir" seçeneğini, 2.NPC ye taşımak istiyorsunuz diyelim.
Çok kısa ve kolay bir yöntem ile bunu yapabilirsiniz.

Öncelikle FileZilla'dan usr/game/share/locale/turkey/quest/object klasörüne giriyorsunuz.
Söz konusu hangi NPC ler ise; onların klasörünü apayrı bir yere kaydedip yedekliyoruz.
Sonra her iki npc klasörünün içindeki chat klasörünü bilgisayarımıza indiriyoruz. İçerisinde sıralanmış şekilde .arg .script ve .when uzantısında dosyalar göreceksiniz.

Bu dosyaların anlamı kısaca;
.arg = Menü seçeneğinde görünen metin
.script = Menü seçeneğindeki metine tıklandığında ne yapacağına dair kodlamalar.
.when = Genellikle içi boş olur.

Şimdi aşağıdaki görseli inceleyelim.
Adsız.jpg

Ne yapacaktık? 01 kodlu npc den "Cinsiyet Değiştir" seçeneğini 02 kodlu npc ye taşıyacaktık..
01 Kodlu NPC içerisindeki .arg dosyalarını sırayla notepad veya notepad++ aracılığı ile açıp kontrol ediyoruz.

Görselden devam edeyim; 01_npc_secenek.0.arg dosyasında "Cinsiyet Değiştir" yazıyor diyelim.
Hemen bu seçeneği 02 Kodlu NPC ye aktaralım.

01_npc_secenek.0.arg
01_npc_secenek.0.script
01_npc_secenek.0.when

Dosyalarını alıp 02 Kodlu NPC klasörüne atıyoruz.

02 Kodlu NPC ye baktığımızda yine 0 ve 1 sıralamasıyla bitem, farklı isimlerde dosyalar görüyoruz. Biz de attığımız bu dosyaların hem ismini, hem de sonundaki sayıyı, attığımız klasördeki dosyaların devamı niteliğinde 2 olarak değiştiriyoruz.

Son hali aşağıda gösterilmiştir. Yukarıdaki görsel ile karşılaştırarak dikkatli incelediğinizde olayı çözeceksiniz.
bb.jpg

Dosyaları attık, 01 kodlu NPC den kopyalamış olduğumu bu seçenek dosyalarını Filezilla/01 kodlu npc/chat dizininden silebiliriz. Artık 02 Kodlu NPC de görünüp çalışacaktır. Dosyaları taşıdığımız yeni npcmizin chat klasörünü tekrar FileZilla dan kendi bölümüne atın. Ardından reboot..

Ek Bilgi: Bazı NPC lerin chat klasöründeki .arg dosyalarının içeriği kod şeklinde olabilir. Bu yüzden istediğiniz dosyayı tespit etmekte zorlanabilirsiniz. Böyle bir durumda şunu yapabilirsiniz:
FileZilla dan o NPC dizinini açın, aynı zamanda da oyun içerisinde o NPC nin yanında bulunun.
Yedeğinizi alarak sırasıyla .arg ve bağlam durumundaki .scrip ve .when dosyalarını üçlü olacak şekilde sırayla silin ve her silmenizde oyun içerisinde /reload q çekip NPC yi kontrol edin. Siz sildikçe ve /reload q çektikçe menüde eksilmeler olacaktır. Doğru menü seçeneğini bulana kadar bunu alternatif olarak yapabilirsiniz.
Yanlış seçenek dosyasını silme durumunuzda yedekten tekrar dosyaları chat klasörüne atın, ve sıraya göre sonraki üçlü dosyayı silin. Böylelikle deneme-yanılma yöntemiyle de istediğiniz menü seçeneği hangi .arg .script ve .when dosyasından geliyor öğrenebilirsiniz.

Kanıt olarak şunu sunabilirim; Ben 20093 kodlu Hong-Hae adlı npc den aynı yöntemle 20095 kodlu Yaşlı Dede NPC sine aktarma yaptım ve hiç bir sorun yaşamadım. Bu işlemi önceden yaptığım için şu an temsili fotoğraflar ile anlatmaya çalıştım, umarım açıklayıcı olmuştur :)

Hepinize kolay gelsin, iyi çalışmalar..

Geri