Öneri Soru Sorarken İzlenmesi Gerektiğini Düşündüğüm Diyagram

Konu sahibi önerilerinizi bekliyor. Konuya yorum yazabilirsiniz.

ggns7

Premium Üye
Premium Üye
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Merhabalar değerli forum üyeleri, naçizane bir öneride bulunmak istiyorum. Zaten bölüm kurallarında bu konuyla alakalı bilgilendirme yapılmış ama ben biraz daha detaylandırmak ve tipik bir soru örneği/şablon oluşturmak istiyorum.
İzninizle, gözüme çarpan birkaç soruyu ele almak istiyorum. Vereceğim öneriyi desteklemek amacıyla forumun diplerinden soru seçmeyeceğim, şu an sayfada direkt karşımıza çıkan yukarı sıralardaki 3 soruyu seçiyorum:
Not: Sadece soruya dikkat çekeceğim.

Soru-1 :
Game99 syseer Logine atıyor ?

cannot find tree.jpeg

Bu soru cümlesinde gözüme en çok çarpan kısım, 'Logine atıyor' kısmı oldu. Direkt buraya kilitlendim. Belli ki Metin2 Geliştiriciliği konusunda çalışan/uğraşan insanların kafalarında veya aralarında konuşurken dile getirdikleri kalıplaşmış terimler var. Öncelikle bu alışkanlıktan kurtulmalıyız. 'Logine atıyor', bu pek bir şey ifade etmiyor, kelimeler önemli.

Örneğin: Hesabıma giriş yapabiliyorum, karakterimi seçtikten sonra oyun yüklenmeye başlayacağı esnada, oyun beni tekrar Login ekranına atıyor. Client tarafında hata almıyorum, syserr.txt dosyası boş. Server tarafına baktığımda, Game99'daki syserr.txt dosyasında bir hata çıktısı görüyorum. O da işte burada.

Tabii bu haliyle bile yetmez çünkü bir hata varsa, düz mantık; bir sebebi de vardır. Devamını yazardım ama 3 sorunun 3'ünde de aynı analizi yapıp okuma süresini uzatmamak için en altta birkaç madde halinde yazacağım.

Doğru ve standartlaştırılmış terimler kullanırsak hem iletişimi güçlendirir hem de Metin2 geliştirmeye heveslenen insanları Geliştirici olmaya bir adım daha yaklaştırmış oluruz. Topluluk sayısı arttıkça elimizdeki veri kaynağı artacak, sorularımıza daha hızlı yanıt bulacağız, vizyonumuz gelişecek ve artık daha farklı projeler de görebileceğiz. Metin2 2004 yılında geliştirilmiş, kaynak kodu internette hızlı bir aramayla kolayca bulunabiliyor, fakat henüz hiçbir kilometre taşı elde etmiş değiliz. Sadece Türkiye özelinde demiyorum, tüm Metin2 Geliştirici topluluğunu kastediyorum. Yetinmeyi bilmemeliyiz.

Soru-2 :
2 görsel paylaşılmış, ikisinde de pencere küçük olduğu için yazılar iç içe geçmiş durumda ve okunması gerçekten zor.

auth hala açılamadı.jpeg

Bu soruya tecrübeli arkadaşların ilk bakışta zihninde oluşan cümle (benim fikrim);

"Udemy'deki dediğine göre, bu forumun Udemy'de özel kursu vardır. Ben kenara çekileyim, site yetkilileri (kursu hazırlayanlar) ilgilenir. Aa aldığı hatayı görsel olarak paylaşmış, bakayım;
ıyy, kim uğraşır şimdi hata kodunu yazmakla. Text olarak buraya ekleseydi, kopyalayıp araştırırdım :confused:

Soru-3 :
oyundan atma sorunu.jpeg

'Az bir şey yürüyünce oyundan atıyor'.
Öncelikle hata tanımlanmalı. 'Yürüyünce' demek, karakteri hareket ettiren belirli tuşlara basmak demektir. Bu tuşlar da belirli fonksiyonları tetiklerler. Bir tuş mu hatayı meydana getiriyor, yoksa bir tuş kombinasyonu mu? Yoksa bir animasyon hareketi mi? (Yürümek de animasyondur) Soruyu soran kişi bunları bilmiyor olabilir elbette, zaten herkesin bilmesini beklemiyoruz. Ancak, öğrenilsin istiyoruz. Çünkü bu bilgiler Metin2 özelinde değil, oyun geliştiriciliği alanında başlangıç aşamasını geçen her geliştiricinin bilmesi gereken temel bilgilerdir.

Altını çiziyorum, sadece ve sadece her şeyin olması gerektiği gibi olduğu düşünüldüğünde ve ortada bir hata çıktısı yoksa, başkalarından tahmin yürütmeleri beklenebilir.
Aksi durumda hatanın; ne zaman, yapıldıysa nerelerdeki, hangi değişikliklerden sonra, ne yapmaya çalışırken ortaya çıktığının belirtilmesi gerek. Ortada bir hata çıktısı varsa ve hata açıklamasında bir dosya işaret ediliyorsa o dosyayı paylaşılmalı ya da en azından başlangıç için yardımsever arkadaşların elinde bir veri olması için ilişkili dosyadaki ilgili kısım paylaşılmalı.
Hata açıklamasında sorunun hangi dosyadan kaynaklandığını söylemiş ama soran kişi başlık altında ek-dosyalar bölümüne eklememiş. Böyle olunca, eklenmediği için yardımsever kişi eklemesini isteyecek, soran kişi bu dosyayı bulup paylaşması gerekecek. Bu da zaman kaybı demek. Süreç uzarsa hem soran kişinin vaktine yazık hem de yardımsever kişi yardım etmekten vazgeçebilir. Kendisinin de sorunları var, uğraştığı projeler var. Ama hatanın kaynağı olan dosya ekte olursa, bu yardımsever vazgeçse bile başkaları yardım edebilecek.

Not : Bu yapı, yukarıda ele aldığım tüm sorular için geçerli.

>>>>>>> Soru Sormadan Önce İzlenmesi Gereken Diyagram <<<<<<<<

• Forumda bu hata hakkında açılmış konu veya soru var mı diye baktın mı?
    • Evet
      • Seni cevaba yaklaştırdığını düşünüyor musun?
        • Evet
          • Düşüncelerini, sana yardım edebilmemizi sağlayacak verileri, araştırmandan öncesini ve sonrasını bizimle paylaş. İlerlediğini düşündüren nedir?
        • Hayır
          • Genel olarak internette araştırma yaptın mı?
            • Evet
              • Düşüncelerini, sana yardım edebilmemizi sağlayacak verileri, araştırmandan öncesini ve sonrasını bizimle paylaş. İlerlediğini düşündüren nedir?
            • Hayır
              • İnternette de araştır.
    • Hayır
      • İnternette de araştır.
  • Dosyalarda değişiklik yapıldı mı?
    • Evet
      • Hangi tarafta yapıldı? (Client Source, Game Source, Db (bildiğim kadarıyla oyunun yapısı böyle yanlışsa lütfen düzeltin), Server (sanal/fiziksel) )
        • Ne değişikliği yaptın?
    • Hayır
      • Şu anki çalıştırma ortamındaki koşullar, daha önceki sağlıklı çalıştığı andaki ortamla aynı olduğundan emin misin? Hiçbir değişiklik yok mu?
        • Var
          • Nedir?
        • Yok
          • Yedek almış mıydın?
            • Evet
              • Güzel. Elimizde bir şans var
            • Hayır
              • Harika.
  • Hatayı analiz etmeye çalıştın mı? Ne zaman meydana geldiğini biliyor musun? ya da bir fikrin var mı?
    • Evet
      • Dinliyorum
    • Hayır

Diyagramı tamamlayabildiğimden emin değilim, mutlaka eksikleri vardır. Bunları görüp yorum olarak yazarsanız sevinirim, güncel tutmuş oluruz.
Konuyla alakalı tüm eleştirilere açığım.

Bu öneride bulunmama izin veren @Whistle 'a da teşekkür ederim.

Geçen biriyle bu şekilde anlaşmazlık yaşadık. Arkadaş baştan sona yanlış yönlendirdi üstelik kurduğu cümleleri TDK görse herhalde sınır dışı eder adamı. Kendisine daha düzgün cümleler kurmasını talep ettiğimde ilk okul çıkışlı olduğunu dile getirerek çeşitli ithamlarda bulunmuştu. O yaşa gelene kadar düzgün cümleler kurmasını öğrenememişse kusura bakmasın vallahi istemiyor demek ki öğrenmeyi. Yani genel olarak lütfen etkili bir şekilde Türkçe kullanmaya çalışalım. Umarım bu konu az da olsa ilham kaynağı olur onlara..

Lakin eminim ki bu uzunlukta olan bir konuyu okumadan geçerler.

İlginiz ve önerileriniz için teşekkür ederim. Hali hazırda mevcut olan bölüm kurallarımızı daha anlaşılır ve örnekler üzerinden göstermeniz çok güzel oldu.

Soru - Cevaplar Önekleri Hakkında
Metin2 PvP Soru-Cevap & Destek & Yardım Bölüm Kuralları
Yardım Almadan Önce Bu Konuyu Okuyunuz! Syserr Nedir?

Teşekkür ederim :), bir konu açmıştım referans olarak o konu gösterilirse sevinirim :)
Biraz daha toparlamıştım, konu olduğu için
Bu konuyu sabite aldım. Diğer açtığım konuyu ise kaldırdım. Ben bu konunuzu yeni fark ettim. :)
Diğer konuya gelen yorumları ise buraya aktardım.

Lakin eminim ki bu uzunlukta olan bir konuyu okumadan geçerler.
Bence de okumayacaklar :D

Geri