Mmorpg Yapısı

yunus0399

「RcT 」YunusED
Premium Üye
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba Arkadaşlar;
Bu konuyu açmamın amacı bir konuyu hortlatmak ve bazı sorularıma cevap bulmak.
Metin2 Oyununu Başka Bir Oyuna Çevirebileceğimiz Kod Yazabilen Yazılımcı Arıyorum
bu konunun açıklamalarını okuduğumda ymir work şirketi kendi kodlarını kullanan oyunlara telif açıp kapatıyomuş üstüne üstlük kodları yada yapılan değişiklikleri alıp kendisi kullanıyomuş diye birşey anladım kendi konum daha doğrusu Changelog olarak bir konu paylaşmıştım şu aralar sağlık sorunlarım dolayısıyla gelişme yapıp paylaşamadığım konuma devam edicem ama ufak tefek sorular belirdi kafamda bunuda siz değerli mmo tutkunlarına sorarak çözmek istedim konu ile ilgili en ufak bir bilgisi olan arkadaşım varsa ve yorum yazarsa çok sevinirim. Her yorumu noktasına kadar dikkatli okuyarak düşüneceğimi de ayrıca bildirmek isterim.

Şimdi gelelim asıl konuma daha önce paylaştığım konuları yapmak ve metin2 üzerinde uygulamak istiyorum ama bunlara ymirworkun taş koyabileceğini düşündüğüm için şuan da sürekli açılan kapanan sunucuların neden kapanıp açıldığını teliflerdenmi yada oyuncu kaybından mı böyle olduğunu vehayut saltanat mt2 gibi sunucuların yıllarca nasıl açık kaldığını bilen bir arkadaşım var mı?
bir öneri olarak bu işlere kaldığım yerden devam edip mt2 nin kod mantığını anlayıp oyuncuların istediği yani halihazırda paylaşılan sistemleri ekleyip bir sunucu açmayı mı düşünsem üzerinde ufak tefek değişiklikler yapıp yoksa sıfırdan mt2 dosya sistemi gibi bir sistem yapıp kendi mmorpg mimi oluştursam bu arada 3ds max üzerinden modelleme yapabiliyorum. kod bilgim de çok ileri olmasada giriş seviyesinde diyebilirim bu işlere girişme sebebimde bu yüzden hem kod bilgimi geliştirmek hemde ortaya güzel bir iş çıkartabilmek doğrusu m2m Yapay Zeka, Veri Bilimi ve Bulut Oyun Geliştirmenin: İnanılmaz Gücü yapısından çok etkilendim bu arada zaman sıkıntım yok henüz 22 yaşındayım 30 yaşına kadar belki daha fazla eğer Allah nasip ederde ömrüm olursa bu işle uğraşmak istiyorum o yüzden zaman sıkıntım yok siz olsanız ne yaparsınız iskeleti kullanıp üzerine paylaşılan şeylerimi ekleyerek ilerlemek mantıklı yani kervan yolda düzülür diyip ilerlemekmi yada sıfırdan mantığını kurarak kendin kodlayarak yazarak başlamakmı mantıklı yada benmi çok uçuyorum anlamadım amacım proje çıkmasa bile en azından bilgimi geliştirmek tecrübe edinmek

İlk olarak sürekli kapanıp açılan sunucular hakkında daha önce bir konu altında şimdiki söyleyeceklerimi yazmıştım fakat konunun linkini bulamadım o yüzden tekrarlamak isterim sunucu ilk açıldığında ki bu sadece Metin2 için geçerli değil tüm mmorpgler için neredeyse geçerli olan doğal bir hype söz konusu. Sunucuların nesne market gelirinin belki de %80-90lık kısmı ilk nesne marketin açıldığı gün oluyor. Aynı zamanda oyuncularda bu hype sebebiyle yang-item satışını yapabilecek çok fazla oyuncu bulabiliyor. Yani burada karşılıklı bir win-win durumu var.

Saltanat'a dokunmamalarının sebebi bana soracak olursan kendi Metin2 TR fileslerine benzemiyor oluşu. Hatta alakalarının olmaması. Yani Gameforge gidip saltanatı kapatırsa o sunucunun oyuncularını kendi sunucularına çekemeyeceğini biliyor, bu yüzden dokunmuyor. Tabii bu benim düşüncem kesin böyledir diyemem fakat en mantıklısı bu gibi geliyor bana. Ki daha önce Saltanat'ı Gameforge ayakta tutuyor birlikte iş yapıyorlar gibi çok fazla dedikodu vardı fakat böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Daha önce yanlış hatırlıyorsam maruz görün, WoM2 adlı bir sunucu vardı. Ve Gameforge yüzünden kapandığını açıklamışlardı(bugünlerde sanırım geri dönmüşler), çünkü filesi biraz daha tr'yi andırıyordu ve Gameforge için wom2 oynayanlar potansiyel müşteriydi.

Daha önce dedikodu olarak birçok sunucunun ismi Gameforge ile anıldı fakat sadece artık bu işi yapmak istemeyen/bırakmak isteyen sunucu sahipleri Gameforge bizi dava ediyor o yüzden kapatıyoruzun arkasına mı sığınıyor yoksa gerçekten böyle bir durum var mı bilemiyoruz. Sana söyleyebileceğim tek şey, (bunu da daha önce o konuda yazmıştım) Metin2'yi eğer kendini geliştirebilecek bir arayüz olarak görüyorsan durma hobi olarak gene yap. Hatta biraz riske girip anonim bir şekilde dehşet paralarda kazanabilirsin gerçekten. Ama naçizane tavsiyem bunu bir kariyer planlaması olarak görmemen. Şuan bu işlerle ilgilenmiyor gibi gözüküyorlar fakat ya bir gün gerçekten Gameforge bu işin üzerine düşerse?

Ve bir konuda anonimlik konusu, Gameforge gerçekten bu işin peşine düşerse mesela files geliştirenleri tespit ederlerse dava edebilirler mi? Ya da sadece sunucu açanları mı dava edebilirler? Bu konularda herhangi bir bilgim olmadığı için bilmiyorum ve bana belirsizmiş gibi geliyor. Fakat şu kesinki eğer gerçekten bir gün Gameforge bu işin peşine düşerse ilk uğraşacakları şeyler normal sunuculardan ziyade çok daha ciddi projeler üzerinden başlayacağı gibi hissediyorum.

Edit : sanırım metin2 tc de zamanında gf yüzünden kapattığını açıklamıştı.

İlk olarak sürekli kapanıp açılan sunucular hakkında daha önce bir konu altında şimdiki söyleyeceklerimi yazmıştım fakat konunun linkini bulamadım o yüzden tekrarlamak isterim sunucu ilk açıldığında ki bu sadece Metin2 için geçerli değil tüm mmorpgler için neredeyse geçerli olan doğal bir hype söz konusu. Sunucuların nesne market gelirinin belki de %80-90lık kısmı ilk nesne marketin açıldığı gün oluyor. Aynı zamanda oyuncularda bu hype sebebiyle yang-item satışını yapabilecek çok fazla oyuncu bulabiliyor. Yani burada karşılıklı bir win-win durumu var.

Saltanat'a dokunmamalarının sebebi bana soracak olursan kendi Metin2 TR fileslerine benzemiyor oluşu. Hatta alakalarının olmaması. Yani Gameforge gidip saltanatı kapatırsa o sunucunun oyuncularını kendi sunucularına çekemeyeceğini biliyor, bu yüzden dokunmuyor. Tabii bu benim düşüncem kesin böyledir diyemem fakat en mantıklısı bu gibi geliyor bana. Ki daha önce Saltanat'ı Gameforge ayakta tutuyor birlikte iş yapıyorlar gibi çok fazla dedikodu vardı fakat böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Daha önce yanlış hatırlıyorsam maruz görün, WoM2 adlı bir sunucu vardı. Ve Gameforge yüzünden kapandığını açıklamışlardı(bugünlerde sanırım geri dönmüşler), çünkü filesi biraz daha tr'yi andırıyordu ve Gameforge için wom2 oynayanlar potansiyel müşteriydi.

Daha önce dedikodu olarak birçok sunucunun ismi Gameforge ile anıldı fakat sadece artık bu işi yapmak istemeyen/bırakmak isteyen sunucu sahipleri Gameforge bizi dava ediyor o yüzden kapatıyoruzun arkasına mı sığınıyor yoksa gerçekten böyle bir durum var mı bilemiyoruz. Sana söyleyebileceğim tek şey, (bunu da daha önce o konuda yazmıştım) Metin2'yi eğer kendini geliştirebilecek bir arayüz olarak görüyorsan durma hobi olarak gene yap. Hatta biraz riske girip anonim bir şekilde dehşet paralarda kazanabilirsin gerçekten. Ama naçizane tavsiyem bunu bir kariyer planlaması olarak görmemen. Şuan bu işlerle ilgilenmiyor gibi gözüküyorlar fakat ya bir gün gerçekten Gameforge bu işin üzerine düşerse?

Ve bir konuda anonimlik konusu, Gameforge gerçekten bu işin peşine düşerse mesela files geliştirenleri tespit ederlerse dava edebilirler mi? Ya da sadece sunucu açanları mı dava edebilirler? Bu konularda herhangi bir bilgim olmadığı için bilmiyorum ve bana belirsizmiş gibi geliyor. Fakat şu kesinki eğer gerçekten bir gün Gameforge bu işin peşine düşerse ilk uğraşacakları şeyler normal sunuculardan ziyade çok daha ciddi projeler üzerinden başlayacağı gibi hissediyorum.

Edit : sanırım metin2 tc de zamanında gf yüzünden kapattığını açıklamıştı.
aslında tamda bu yüzden sormuştum bakıldığında trden farklı olarak yapılan pvplere pek dokunmuyo gibiler iş birliği varmı aralarında yada oyun yapılarımı farklı bilmiyorum aslında doğru söylüyorsun kariyer planlaması olarak yanlış düşünüyorum ama içimde ukte kalmış birşey var nerdeyse çocukluğum oyunu 10 yıl gibi bir süredir oynuyorum ve üzerinde dokunuşlar yapmak istiyorum metin2 trye benzemiycek ama sonuçta onun şeylerini kullanıcam eğer dediğiniz gibi peşine düşerlerse ciddi telif yiyeceğimi düşünüyorum bu konuda çok kararsız kaldım.
O kadar uğraşımın telif yüzünden bi anda yok olması ve diğer konudaki arkadaşların ki gibi gfnin projeyi alıp kendi lehinde kullanılması gibi durumlar söz konusu olursa gibi konular aşırı kafamı bulandırmakta

Aslında yıllardır aynı muhabbetler dönüyor, trden farklı olarak yapılan pvplere pek dokunmuyo gibiler evet ama bu dokunmayacakları anlamına gelmiyor gibi.. Sonuçta zamanında rubinum'da kapanmıştı.
rubinum.png

Aslında yıllardır aynı muhabbetler dönüyor, trden farklı olarak yapılan pvplere pek dokunmuyo gibiler evet ama bu dokunmayacakları anlamına gelmiyor gibi.. Sonuçta zamanında rubinum'da kapanmıştı.
rubinum.png
evet haklısınız hala forum üzerinde arayıştayım sizin mesajlarınızıda okudum sanırım az önce bu konudan bahsetmiştiniz Yeni Files ile Açtığım Ücretsiz Server
metin2 üzerine uğraşım sanırım zaman kaybı ve boşa emekten başka birşey olmayacak sıfırdan yazılım alanında kendimi geliştirsem ortaya farklı oyunlar çıkarabileceğimi ve en azından a sından z sine kadar kendi oyunum olduğunu sonuna kadar arkasında durabileceğimi gördüm en azından içimdeki uktenin gitmesini istiyorum o kadar çok önem vermesemde kendimi farklı bi alana yönelteceğimi metin2 yi ise hobi olarak geliştireceğim konusunda karara varmak üzereyim. Bilgilendirmeler için çok ama çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldu gerek bu konudaki düşünceleriniz gerekse diğer konudaki konuşmalarınız hepsinin aynı konuya çıkıyo oluşu ve sizinde kenara atılamayacak tecrübeleriniz doğrultusunda böyle karar vermemin doğru olacağı yönünde çok teşekkür ederim ilginiz için.

rubinum.png
Hafızam beni yanıltmıyorsa Derindarbe Gameforge'dan ayrıldıktan sonra pvp server işlerine girişmişti. Şu an durum ne bilmiyorum ancak zaman insana neler yaptırıyor

@yunus0399
Selamlar, forum içerisinde bir çok konuda bu sorduklarınız ile alakalı olarak hem şahsi hemde resmiyet geçerliliği olan açıklamaları paylaşmış olduğum mesajlarım mevcuttur. Zannımca bana discord üzerinden ulaşanda sizsiniz, orada sizi elimden geldiği kadarıyla aydınlatmaya çalıştım lansman nedeni ile sürekli ofiste olduğum için sürecim bir hayli ağır ve çok yoğun geçiyor. Müsait bir vaktimde buraya özel makale şeklinde son defa tüm soruları ve cevapları içeren talk şeklinde videolu bir yanıt hazırlayacağım. İyi çalışmalar.
evet bendim detaylı bilgilendim ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Saygılarımla kolay gelsin 😇

Hafızam beni yanıltmıyorsa Derindarbe Gameforge'dan ayrıldıktan sonra pvp server işlerine girişmişti. Şu an durum ne bilmiyorum ancak zaman insana neler yaptırıyor
evet doğru hatırlıyorsunuz araştırmalarımda o yönde ayrıldıktan sonra ekibiyle pvp açmış sonra kapanmış vs vs şimdi reklam tarzı şeyler yapıyo diye biliyorum belki mesajları görüyosa bizi daha çok aydınlatabilir diye düşünüyorum.

Eğer amacın piyasadaki birçok kişi gibi, kopyala-yalapşap_yapıştır'cılardan olacaksan hiç bulaşma. Ama kodları okuyarak ne işe yarıyor, şurayı değiştirirsen ne olur, bunu nasıl çözerim, gibi sorular sorup bunlara cevap arayacaksan, kesinlikle başla derim. Sadece sorun çözerken bile kendini çok geliştirirsin. Kendin sıfırdan mmorpg YAPAMAZSIN. (En azından iyi kalitede...) Tek başına çok zor. Benimde uzun yolda hedefim o ama, "Ben mmorpg yapacam", "Kesin yapacam olmazsa olmaz" şeklinde bir yol izlemiyorum. Boş vakitlerimde, uğraşıyorum. Server açma gibi bir mottomda yok. Sadece kendimi geliştiriyorum. Metin2 ile ilgilenmemin tek sebebi bu, sonuçta oyunu küçükken oynamışım, oyunun oyuncu tarafında nasıl çalıştığını biliyorum ve arka tarafta kodları okurken ve modifikasyonlar yaptığımda, oyun içindeki bağlantılarını görebiliyorum. Forumdaki birçok kişi benden fazla sistem eklemiştir. Fazla sorun çözmüştür. Ama ben en ince detayına kadar;
- Nasıl çalışıyor?
- Neden buna ihtiyaç var?
gibi sorular sorarak kendimi geliştiriyorum. Çoğunlukla tarihi eser kodları güncel standartlarla yeniden yazıyorum.

Benim düşüncem, öncelikle bir programlama diline hakim ol. Eğer yeni başlıyorsan, C++ ile başla, çünkü nesne yönelimli programlama mantığını C++'dan öğrendiğinde, birçok interpreted dillerde ve doğumu günümüze yakın olan dillerde sadece syntax'ı öğrendikten sonra o dilde de kodlama yapabilirsin. Yani C++'ın gücüne hakim olduğunda, diğer programlama dilleri oyuncak gibi geliyor.

M2'den yürüyeceksen, kapatılma olayına, çok takılmana gerek yok. Yolda cebine koyacağın bilgiler daha iyi. Ona bakacak olursak, RGT'un kütüphanesini kullanıyoruz, epic, rgt'u satın aldı, aslında yasal işlerle uğraşacak ekipleri de var artık. Aslında oradan bir ava çıksalar ne gamefonne'ye gerek kalır ne webzen'e.

Eğer amacın piyasadaki birçok kişi gibi, kopyala-yalapşap_yapıştır'cılardan olacaksan hiç bulaşma. Ama kodları okuyarak ne işe yarıyor, şurayı değiştirirsen ne olur, bunu nasıl çözerim, gibi sorular sorup bunlara cevap arayacaksan, kesinlikle başla derim. Sadece sorun çözerken bile kendini çok geliştirirsin. Kendin sıfırdan mmorpg YAPAMAZSIN. (En azından iyi kalitede...) Tek başına çok zor. Benimde uzun yolda hedefim o ama, "Ben mmorpg yapacam", "Kesin yapacam olmazsa olmaz" şeklinde bir yol izlemiyorum. Boş vakitlerimde, uğraşıyorum. Server açma gibi bir mottomda yok. Sadece kendimi geliştiriyorum. Metin2 ile ilgilenmemin tek sebebi bu, sonuçta oyunu küçükken oynamışım, oyunun oyuncu tarafında nasıl çalıştığını biliyorum ve arka tarafta kodları okurken ve modifikasyonlar yaptığımda, oyun içindeki bağlantılarını görebiliyorum. Forumdaki birçok kişi benden fazla sistem eklemiştir. Fazla sorun çözmüştür. Ama ben en ince detayına kadar;
- Nasıl çalışıyor?
gibi sorular sorarak kendimi geliştiriyorum. Çoğunlukla tarihi eser kodları güncel standartlarla yeniden yazıyorum.

Benim düşüncem, öncelikle bir programlama diline hakim ol. Eğer yeni başlıyorsan, C++ ile başla, çünkü nesne yönelimli programlama mantığını C++'dan öğrendiğinde, birçok interpreted dillerde ve doğumu günümüze yakın olan dillerde sadece syntax'ı öğrendikten sonra o dilde de kodlama yapabilirsin. Yani C++'ın gücüne hakim olduğunda, diğer programlama dilleri oyuncak gibi geliyor.

M2'den yürüyeceksen, kapatılma olayına, çok takılmana gerek yok. Yolda cebine koyacağın bilgiler daha iyi. Ona bakacak olursak, RGT'un kütüphanesini kullanıyoruz, epic, rgt'u satın aldı, aslında yasal işlerle uğraşacak ekipleri de var artık. Aslında oradan bir ava çıksalar ne gamefonne'ye gerek kalır ne webzen'e.
Granny lisansı 20 bin $ civarı falanmış, adamlar bi dava açsa torunlarıma kadar borç kalır moruk.

Eskiden çok uğraşıyordum bende yapısını öğreniyim, baştan yaziyim vs. Yaş ilerledikçe mi yoksa başka etkenlerden midir bilinmez ancak son zamanlarda (6 aylık süreç) içimden hiçbir şey yapma isteği gelmiyor. Yorgun hissediyorum... 😓🥱
Arada sırada hem bu alanda hem diğer alanda geliştirdiğim projelere bakıyorum ve kendime şaşırıyorum. 🤯 Bu kadar enerjiyi nasıl bulmuşum diye. Belki de insan heyecanını ve umudunu kaybedince ölmeye başlıyor. 🤔 Şu konudaki yorumları okuyunca eski beni hatırladım ve şuanki halimi sorgulamama sebep oldu. Neden böyle oldu? Sevdiğim meslek bile artık mutluluk vermiyor. 😑

Çevremdeki insanların çoğu yaptığım işten dolayı överdi, hatta bazıları yaptıklarımı görüp geleceğimin çok iyi olacağını söylerdi. 🤗 Tabii zamanla kimileri geldi geçti ama onların o güzel sözleri de enerjime enerji katıyordu açıkçası. 🥳 Her şeyi geçtim planladığım bir sürü proje vardı ve hepsi durdurulmuş vaziyette. 😕 Bu projelerin hiçbirinde artık m2 yer almıyor ama olsun. Yine de arkamda bir şeyler bırakabildiğim için huzurluyum. 😇 Videolar, rehberler, forum vb.

Bu konu benim için bir ağlama duvarına dönüştü :cry:

Discord adresime yaz yönlendireyim dostum
@demirgokturkoglu

Eskiden çok uğraşıyordum bende yapısını öğreniyim, baştan yaziyim vs. Yaş ilerledikçe mi yoksa başka etkenlerden midir bilinmez ancak son zamanlarda (6 aylık süreç) içimden hiçbir şey yapma isteği gelmiyor. Yorgun hissediyorum... 😓🥱
Arada sırada hem bu alanda hem diğer alanda geliştirdiğim projelere bakıyorum ve kendime şaşırıyorum. 🤯 Bu kadar enerjiyi nasıl bulmuşum diye. Belki de insan heyecanını ve umudunu kaybedince ölmeye başlıyor. 🤔 Şu konudaki yorumları okuyunca eski beni hatırladım ve şuanki halimi sorgulamama sebep oldu. Neden böyle oldu? Sevdiğim meslek bile artık mutluluk vermiyor. 😑

Çevremdeki insanların çoğu yaptığım işten dolayı överdi, hatta bazıları yaptıklarımı görüp geleceğimin çok iyi olacağını söylerdi. 🤗 Tabii zamanla kimileri geldi geçti ama onların o güzel sözleri de enerjime enerji katıyordu açıkçası. 🥳 Her şeyi geçtim planladığım bir sürü proje vardı ve hepsi durdurulmuş vaziyette. 😕 Bu projelerin hiçbirinde artık m2 yer almıyor ama olsun. Yine de arkamda bir şeyler bırakabildiğim için huzurluyum. 😇 Videolar, rehberler, forum vb.

İnsan bir süre sonra aynı şeyle uğraşmaktan bıkıyor. Çok sevdiği bir şey olsa bile. O yüzden ara sıra tatil yapmak, yoğunluktan arınmak ve dinlenmek gerekiyor. Özellikle yazılıma yıllarını vermiş insanlardan bunu çok fazla duyuyoruz. Örnek olarak Jason Schreier'ın "Kan Ter ve Pikseller" kitabında Stardew Valley oyununun geliştiricisi Eric Barone'un oyunu geliştirmekten bıkıp aylarca oyunla ilgilenmediği yazıyor. İnsan sürekli gelişmek ister. Aynı şeylerle uğraşmak bir noktadan sonra bize o işi daha hızlı yapmak dışında hiçbir şey kazandırmıyor. Bu yüzden bıkıyor, sıkılıyor ve uzaklaşmak istiyoruz. Bu dönemlerde uzaklaşıp dinlenmeyince de o iş bize zor gelmeye başlıyor ve bazen meslek değişikliğine sebep oluyor. Size de tavsiyem dinlenmeniz ve zihninizi boşaltmanızdır. Evet ekonomik şartlar belki deniz ve dağ manzaralı bir villanın havuzunda uzanarak huzur bulmamızı zorlaştırıyor fakat eskiden severek izlediğimiz çizgi filmleri izlemek bile beni rahatlatabilir. Amaç yeter ki huzur bulmak olsun.

- Nasıl çalışıyor?

çok güzel yazmışsın teşekkür ederim aslında birçok soruma cevap oldu bu ama şöyle bir sorun var evet ekliyorum eklerken okuyorum neden böyle yazmışız felan diyede ama o konuda çok anlayamıyorum değişkenleri fonksiyonları çözüyorum ama her seferinde değişiyo gibi geliyo yada zamanla alışacağım yada oturacak sanırım çünkü daha bi kaç sistem ekledim sanırım ondan da kaynaklı olabilir. umarım oturur 😀😃

Enerjinin böyle çökmesi yada depresyona yenilmen çok üzücü çünkü forum videolar eğitim serisi gerçekten çok değerli çünkü birçok bilgi birikimi var keşke durup biraz dinlensen ve tekrar geri başlasan sadece m2 için demiyorum normal eğitimlerde verebilrsen yada başka şeylerde üretebilirsin. Gerçekten bu işlerde iyisin. Umarım tekrar başlarsın 😥😥

Discord adresime yaz yönlendireyim dostum
@demirgokturkoglu
tabi
İnsan bir süre sonra aynı şeyle uğraşmaktan bıkıyor. Çok sevdiği bir şey olsa bile. O yüzden ara sıra tatil yapmak, yoğunluktan arınmak ve dinlenmek gerekiyor. Özellikle yazılıma yıllarını vermiş insanlardan bunu çok fazla duyuyoruz. Örnek olarak Jason Schreier'ın "Kan Ter ve Pikseller" kitabında Stardew Valley oyununun geliştiricisi Eric Barone'un oyunu geliştirmekten bıkıp aylarca oyunla ilgilenmediği yazıyor. İnsan sürekli gelişmek ister. Aynı şeylerle uğraşmak bir noktadan sonra bize o işi daha hızlı yapmak dışında hiçbir şey kazandırmıyor. Bu yüzden bıkıyor, sıkılıyor ve uzaklaşmak istiyoruz. Bu dönemlerde uzaklaşıp dinlenmeyince de o iş bize zor gelmeye başlıyor ve bazen meslek değişikliğine sebep oluyor. Size de tavsiyem dinlenmeniz ve zihninizi boşaltmanızdır. Evet ekonomik şartlar belki deniz ve dağ manzaralı bir villanın havuzunda uzanarak huzur bulmamızı zorlaştırıyor fakat eskiden severek izlediğimiz çizgi filmleri izlemek bile beni rahatlatabilir. Amaç yeter ki huzur bulmak olsun.
birşeyle sürekli ilgilenmek beyinde sabitleniyo alışkanlık hale geliyo o yüzden beyin bi sonraki hamleyi yada yapacağın şeyi tahmin ettiğinden zevk almamaya başlıyosun yaptığın şeyden bu kötü bi durum aslında ama tabiki dinlenerek kısada olsa başka şeylerle uğraşarak kendini toparlayabilir insan sonra yine sevdiği işi yapmaya devam eder ki yine bi süre sonra yani beyin rutinleşince sıkılır. 😅

Geri