Metin2 için sunucu kiralama mı yoksa bilişimden hazır almak mı?

sezerozer

Çaylak Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Herkese hayırlı günler arkadaşlar bu işte yeniyim bir sorum olacaktı bilişimlerle çalışan herkesin bir şikayeti var nerdeyse kiminin sunucusu kapanıyor kiminin çöküyor kimi oyuna giremiyor kiminin askıya alınıyor kimisi 900kusur oyuncuya ulaşınca saldırıya uğruyorsun denilip başka bilişimden sunucu ayarlatiliyor bilmem birşey şifreleri isteniyor bilişim tarafından adamın yazdigini söylüyorum kısacası birşeyler oluyor ben bilişimden mt2 almak yerine sunucu kiralamak istiyorum sıfırdan öğrenip kendim yapmak istiyorum veya files satın almak istiyorum ancak merak ettiğim şey şu kendim sunucu kiraladigim zaman bu tarz sorunları yasayabilir miyim yarın birgün sunucunun kapanma ihtimali varmıdır çünkü reklam bütçesi olsun filesler olsun ben birseye ciddi yatırım yapmayı düşünüyorum yarın birgün server sunucu kapanma olurmu benim sunucularima oyunuma başkalarının ulaşmasını birşeyler yapmasını istemiyorum yarın birgün sunucum serverim kapanmasını istemiyorum yatırımlarımin emeklerimin heba olmasını istemiyorum sunucu satın almayı da düşündüm ancak internet hızım yetersiz kalır dediler ve elektrikler gittiginde jenarator falan lazımmış almak yerine kiralayabilirsin sorun yasamazsin dediler ben sorun yaşar mıyım sunucuma bilisimlerde olduğu gibi müdahale edebilirler mi kiralasam sunucu nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilişimlerle çalışmak istemiyorum şimdiden teşekkür ederim. Bu arada (sunucu kiralamaktan bahsediyorum) bilisimlerden Metin2 sunucusu kiralamaktan değil.

Bu işleri yapabilmen için belli bir bilgi birikime ihtiyacın var. En önemlisi files. elinde sağlam bir files olmalı. Bilişimciler işin ticaretini yapıyor sen umurlarında bile olmassın. Yani önceden tecrüben ve ya belli kısımlarda teknik bilgin yoksa çok zor. Ama yinede yanlış yönledirmeyeyim. Bütçeni düzgün şekilde kullanmalısın.

Bu işleri yapabilmen için belli bir bilgi birikime ihtiyacın var. En önemlisi files. elinde sağlam bir files olmalı. Bilişimciler işin ticaretini yapıyor sen umurlarında bile olmassın. Yani önceden tecrüben ve ya belli kısımlarda teknik bilgin yoksa çok zor. Ama yinede yanlış yönledirmeyeyim. Bütçeni düzgün şekilde kullanmalısın.
Hocam ben öğrenmek istiyorum nasıl öğrenicem peki özel ders almak istiyorum siz yardımcı olur musunuz

Merhaba,

Bu tarz projeler de oyun firmalarından kiralanması taraftarı değilim.

Bu durumda geriye 2 seçenek kalıyor;

1. Kendiniz fiziksel sunucu alıp Data Center dediğimiz firmaya gondereceksiniz ve kullanımı tamamen size ait olacaktır. Ancak her Data Center 'in güvenlik önlemleri yetersiz kaldığı veya mevcut güvenlik paketleri yetersiz kalabiliyor. Bu durumda dışarıdan koruma paketleri almanız gerekmektedir.

2. Türkiye de bilinen netinternet gibi köklü firmalardan kiralamani tavsiye ederim.

Sunucu işini hallettikten sonra ail sorun burada başlıyor. Sorunsuz files bulma imkanin SIFIR ancak sorunları minimum seviyede olan files ve destek sağlayacak kişiler bulman gerekiyor. Bu işi tek başına yapman çok zor ve yeteriz kalacaksın.

Mobilde olduğum için şimdilik bu kadar yazayım. 🤗. Yine de aklına takılan bir şey varsa eğer sorabilirsiniz.

Merhaba,

1. Kendiniz fiziksel sunucu alıp Data Center dediğimiz firmaya gondereceksiniz ve kullanımı tamamen size ait olacaktır. Ancak her Data Center 'in güvenlik önlemleri yetersiz kaldığı veya mevcut güvenlik paketleri yetersiz kalabiliyor. Bu durumda dışarıdan koruma paketleri almanız gerekmektedir.

2. Türkiye de bilinen netinternet gibi köklü firmalardan kiralamani tavsiye ederim.

Sunucu işini hallettikten sonra ail sorun burada başlıyor. Sorunsuz files bulma imkanin SIFIR ancak sorunları minimum seviyede olan files ve destek sağlayacak kişiler bulman gerekiyor. Bu işi tek başına yapman çok zor ve yeteriz kalacaksın.

Mobilde olduğum için şimdilik bu kadar yazayım. 🤗. Yine de aklına takılan bir şey varsa eğer sorabilirsiniz.
Anladım hocam peki
Merhaba,

Hocam peki fiziksel sunucu alip daha sonra ücretsiz Veya ücretli almış olduğum filesleri aldığım fiziksel sunucuya nasıl kurabilirim daha sonra web sitesi ve aldigim korumalardan nasıl faydalanabilirim bunlar hakkında video bulamadım udemy uzerinden veya özel ders olarak yardımcı olma şansınız varmı yoksa da beni yönlendirebeceginiz kişiler çok sevinirim

Kendini denemen ve öğrenmen açısından sana sunucu imkanı sağlayabilirim. Gir kurcala boz tekrar dene anca böyle öğrenirsin :)

Kendini denemen ve öğrenmen açısından sana sunucu imkanı sağlayabilirim. Gir kurcala boz tekrar dene anca böyle öğrenirsin :)
Sunucu tam olarak nasıl oluyor? VDS içerisinde oyunun 7/24 açık kalması için belirli programları mı aktif tutuyoruz yoksa farklı bir şey mi? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Hayırlı günler hocam wpden yazar mısınız xxxxxxxxxxx
Kostüm ekleme çıkarma vb. bunlarla ilgili aslında kurs vardı fakat buradan yazmam uygun olur mu bilmiyorum. Bende oyun geliştirme üzerine eğitim alıyorum 1 ay olmak üzere aşağı yukarı ve metin 2 sunucusu açmakla ilgileniyorum. Siz bulduğunuz bilgileri benimle paylaşın bende bulduklarımı sizinle böylelikle ikimiz içinde faydalı olur diye düşünüyorum. :)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
şuan bende bir files geliştiriyorum benimde aklımdaki sorun bu acaba ne yapsam sunucumu kiralasam kiraliycaksam nerden kiraliycam kime güvencem oyunda 1k online olsa ve sunucu kaynaklı sorun yaşarsam ne kadar destek olcaklar düşündüğümde evet oyun sunucuları sağlayanlar oyuna daha hakimler bi kaç örnek verebilirim ama eleştirmek gibi olur haddime değil sunucu taraflı bir sorun olduğunda hemen çözüme kavuştururlar diye ümit ediyorum öte yandan ya yaptığım filesi çalarlarsa o kadar emeğime konarlarsa çünkü dediğim gibi sunucu sağlıyorsa bu tarz bilgiside vardır filesime kendisi yapmış gibi sunucu satarken satarsa vs vs diğer yandan bsd sağlayan ama mt2 yada diğer oyunlarla pek alakası olmayan bi kaç sunucu bulsam diye düşünüyorum gerekli paketleri kurarım oyunu yükler yoluma bakarım adamın metin2 gibi oyunla alakası olmadığından ne files kopyalanır nede sorun olur diye düşünüyorum ama burda da şöyle bir sorun var ya sunucu taraflı bir sorun olursa ve adamlar ilgilenmediği için oyunla destek vermezlerse öte yandan 3.yöntem olarak sunucu satın alıp onu kullanmak ama bu seferde güvenlik sorunları çıkıyo şimdi gelelim asıl sorumuza hangisi daha mantıklı 😂😂 bende konuyu açan arkadaş gibi kararsızım düşüncelerdeyim

Sunucu tam olarak nasıl oluyor? VDS içerisinde oyunun 7/24 açık kalması için belirli programları mı aktif tutuyoruz yoksa farklı bir şey mi? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Sunucu barındırma şirketleri var burada özel donanımlı sunucular bulunuyor ve dediğiniz gibi 7/24 açıklar. Web siteleri uygulamalar vs bu sunucularda barındırılıyor.

hata yaparak öğrenirsin bazı şeyleri lakin oyuncum olsun reklam yapacağım vs diyorsan bilişim filesi kullan sağdan soldan bulunan fileslerle yola çıkma paylaşılan %90 files bozuk hatalı sorunlu cözmek ise işi bilen kişiler cözebilir onun haricinde kendini geliştirmek istiyorsan localhost sunucularda calış bir şeyleri öğrenirsin.

şuan bende bir files geliştiriyorum benimde aklımdaki sorun bu acaba ne yapsam sunucumu kiralasam kiraliycaksam nerden kiraliycam kime güvencem oyunda 1k online olsa ve sunucu kaynaklı sorun yaşarsam ne kadar destek olcaklar düşündüğümde evet oyun sunucuları sağlayanlar oyuna daha hakimler bi kaç örnek verebilirim ama eleştirmek gibi olur haddime değil sunucu taraflı bir sorun olduğunda hemen çözüme kavuştururlar diye ümit ediyorum öte yandan ya yaptığım filesi çalarlarsa o kadar emeğime konarlarsa çünkü dediğim gibi sunucu sağlıyorsa bu tarz bilgiside vardır filesime kendisi yapmış gibi sunucu satarken satarsa vs vs diğer yandan bsd sağlayan ama mt2 yada diğer oyunlarla pek alakası olmayan bi kaç sunucu bulsam diye düşünüyorum gerekli paketleri kurarım oyunu yükler yoluma bakarım adamın metin2 gibi oyunla alakası olmadığından ne files kopyalanır nede sorun olur diye düşünüyorum ama burda da şöyle bir sorun var ya sunucu taraflı bir sorun olursa ve adamlar ilgilenmediği için oyunla destek vermezlerse öte yandan 3.yöntem olarak sunucu satın alıp onu kullanmak ama bu seferde güvenlik sorunları çıkıyo şimdi gelelim asıl sorumuza hangisi daha mantıklı 😂😂 bende konuyu açan arkadaş gibi kararsızım düşüncelerdeyim
Metin2 Sunucu Hizmetleri başlığı altında satış yapan hiçbir firmadan sunucu kiralamanı tavsiye etmem. Sonuçta onlarda sektörde, eğer elindeki filesa güveniyorsan fiziksel sunucu kiralayıp yazılımsal + donanımsal güvenlik ile koruma sağlayabilirsin.

Metin2 Sunucu Hizmetleri başlığı altında satış yapan hiçbir firmadan sunucu kiralamanı tavsiye etmem. Sonuçta onlarda sektörde, eğer elindeki filesa güveniyorsan fiziksel sunucu kiralayıp yazılımsal + donanımsal güvenlik ile koruma sağlayabilirsin.
evet benim gibi düşünüyosun sende adamlarda bu işin içinde hemde daha bilgililer sunucu kiralamak derken nasıl oluyor anlatırmısın

Merhaba, yorumlarda herkesin belirttiği gibi öncesinde bir bilgi birikimi gereken bir konu.
Local olarak çalışıp kendini geliştirebilirsin. Belirli bir seviyeye geldiğinde ise online'a geçip çalışmalarını devam ettirebilirsin.

Bilişim firmalarından metin2 kiralamak günümüzde pek mantıklı değil. Bunun yerine kendi filesını geliştirip hayata geçirmek daha mantıklı ve sağlıklı olur. Yoksa diğer türlü en ufak bir sorunu çözmek için bile bilişim görevlilerin keyfini beklemen gerekebilir. Sunucu kapanma olayına gelecek olursak da, düşük bir ihtimal ama böyle durumlar için düzenli yedekler almak önemli. Elinde yedek olduğu sürece sunucu kapansa bile bir başka sunucuya taşınıp minimum zararla devam edebilirsin. Bunun daha da sağlıklısı ; kendi sunucunu kurup kullanmak.

Sunucu barındırma şirketleri var burada özel donanımlı sunucular bulunuyor ve dediğiniz gibi 7/24 açıklar. Web siteleri uygulamalar vs bu sunucularda barındırılıyor.
Az çok anladım sayılır. Kısaca verilerin o sunucuda kayıt edilmesi ve hep aktif olması lazım. Anime çevirisi yapıp paylaştığım bir site var ve orada da vds kullanıyoruz. İnternet hızı çok iyi ve 7/24 açık. Eğer sunucular o şekilde full açık olacaksa belirli bir paraya direkt vds alıp kendim hallederim.

evet benim gibi düşünüyosun sende adamlarda bu işin içinde hemde daha bilgililer sunucu kiralamak derken nasıl oluyor anlatırmısın
Yöntem 1 :

Google arama motoruna fiziksel sunucu kiralama yaz güvenilir şirketler zaten kendini belli edecektir

Yöntem 2 :

Sahibinden.com veya r10.net üzerinden satılık server makinalarına bak uygun fiyatlı ve iş görecek bir serverı al bir sunucu barındırma şirketinde barındır (
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
) kimseye bağımlı olma

Anladım hocam peki

Hocam peki fiziksel sunucu alip daha sonra ücretsiz Veya ücretli almış olduğum filesleri aldığım fiziksel sunucuya nasıl kurabilirim daha sonra web sitesi ve aldigim korumalardan nasıl faydalanabilirim bunlar hakkında video bulamadım udemy uzerinden veya özel ders olarak yardımcı olma şansınız varmı yoksa da beni yönlendirebeceginiz kişiler çok sevinirim
Fiziksel sunucuyu bölerek sanal sunuculara çevirip projene uygun freebsd, centos, Windows kurulumu yaparak dosyalarınızı FTP yoluyla aktarım yapabilirsiniz. Koruma olayına gelirsek eğer bunun için dışarıdan ücretli şekilde hizmet satın almanız gerekmektedir.

Bu tarz durumlardan dolayı piyasada ki oyun firmaları yerine köklü bilişim firmalarını kullanmanızı tavsiye ederim

Az çok anladım sayılır. Kısaca verilerin o sunucuda kayıt edilmesi ve hep aktif olması lazım. Anime çevirisi yapıp paylaştığım bir site var ve orada da vds kullanıyoruz. İnternet hızı çok iyi ve 7/24 açık. Eğer sunucular o şekilde full açık olacaksa belirli bir paraya direkt vds alıp kendim hallederim.
Evet bahsettiğiniz VDS sunucuyu alıp sadece Windows yerine frebsd kurmanız gerekmektedir.

Bu filesi çalma olayı nasıl olacak ki ? tar.gz dosyalarından çalsalarda kaynak dosyaları onlarda yok. Src buildi aynı makinada yaptığın için o dosyalara erişebiliyorlar o biraz sıkıntı olabilir. Bu konuda benimde kafamda soru işaretleri var. Build işlemine hiç girmedim şuana kadar ama illaki build için kaynak dosyaları makinaya yüklemek gerekiyor değil mi ?

aslında buildi virtual box gibi uygulamalarla alırsın local olarak derlenen game ve dbyi atarsın o zaman src ellerine geçmez en azından öyle biliyorum ama bi şekilde toparlarlarsa eğer nasıl olacak
Bu filesi çalma olayı nasıl olacak ki ? tar.gz dosyalarından çalsalarda kaynak dosyaları onlarda yok. Src buildi aynı makinada yaptığın için o dosyalara erişebiliyorlar o biraz sıkıntı olabilir. Bu konuda benimde kafamda soru işaretleri var. Build işlemine hiç girmedim şuana kadar ama illaki build için kaynak dosyaları makinaya yüklemek gerekiyor değil mi ?

aslında buildi virtual box gibi uygulamalarla alırsın local olarak derlenen game ve dbyi atarsın o zaman src ellerine geçmez en azından öyle biliyorum ama bi şekilde toparlarlarsa eğer nasıl olacak
Tek seçenek güvenilir dürüst biriyle çalışmak. Şuan piyasadaki şirketlere güven olmaz zaten zamanında tonla şikayet yapıldı...

Geri