Evliliğin Felçe Etkisi Nedir?

Whistle

Luntar
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Dünya sağlık örgütünün yayınladığı veri seti ile felç geçiren hastaların durumları analiz etmiştim. Sunum sırasında zamanında tüm sınıfın gülmesine vesile olan işte o istatistik.

Normalde felç geçiren ve felç geçirmeyen arasındaki sayı farkı fazla olduğu için oranlanmış halidir;

medeni duruma göre felç oranları.jpeg

Dünya sağlık örgütünün yayınladığı veri seti ile felç geçiren hastaların durumları analiz etmiştim. Sunum sırasında zamanında tüm sınıfın gülmesine vesile olan işte o istatistik.

Normalde felç geçiren ve felç geçirmeyen arasındaki sayı farkı fazla olduğu için oranlanmış halidir;

16968 eklentisini görüntüle
neden felç oluyolar ki

neden felç oluyolar ki
İnan bilmiyorum. Sınıfta da bunla ilgili diyaloglar döndü. Benim aklıma gelen en mantıklı yanıt stres olabilir. Evlilik = sorumluluk. İnsanın daha fazla stres olmasına sebep olabilir. Bakalım üyelerimizin tahmini ne :D

Elimdeki verilerden bu sonuç çıktıydı

Evlilik hayatı çoğu zaman stresli ve sıkıcı geçer. Laylaylom günleri bitince artık gerçek zorluklar baş göstermeye başlar.
Bunu detaylı düşününce yüzlerce hatta binlerce olumsuz olaylar ihtimali doğuyor. Strese/dalgınlığa bağlı iş kazaları, aşırı stres sonucu oluşabilecek kas veya nörolojik rahatsızlıklar(özellikle tansiyon vb. felç bırakan veya ve direkt öldürebilen kronik hastalıklar.), hatta taraflar arası fiziksel kavgalar bile bu ihtimaller arasına girer.
Dediğim gibi oturup buna kafa patlatacak olsak buradan sayısız olasılık çıkar ve bunların gerçekleşme ihtimali de pek düşük değildir.
Dolayısıyla bu analizin böyle bir sonuç vermesi gayet normal.

Konudaki tablo dünya genelini mi kapsıyor emin değilim, ancak aynı analiz Türkiye için yapılmış olsaydı sağ taraf büyük ihtimalle sadece yeşil olurdu.

Evlilikte felç geçirenlerin çoğunluğu erkektir, bekarlıkta felç geçirmeyenlerin çoğunluğu da erkeklerdir diye tahmin ediyorum.

ben evlenirsem düzelirim ya ne felç olcam sevdiğin insanla evlenmek harika bir şey bu evlenenler sevmeden evlenmiştir

Evlilikte felç geçirenlerin çoğunluğu erkektir, bekarlıkta felç geçirmeyenlerin çoğunluğu da erkeklerdir diye tahmin ediyorum.
Cinsiyet dağılımını da analiz etmiştim. Birazdan onu da eklerim. Bakalım bu tahmin doğru mu :D

Geri