Çözüldü Başka mapın modellerini nasıl sökeriz

Bu konu çözüme ulaştırılmıştır. Çözüm için konuya yazılan tüm yorumları okumayı unutmayın. Eğer konudaki yorumlar sorununuzu çözmediyse yeni bir konu açabilirsiniz.
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

SinopLu57

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Herkes' e merhabalar,
Bir map indirdim ve bu map' da kullanılan bazı modelleri almak istiyorum, property klosöründe bu modeller mevcut evet, fakat bu yeterli olmuyor sanırım tahminimce modellere bağlı bir kaç dosya daha var ben sadece property dosyasındaki modelleri attığımda bu modeller ekranıma çıkmadı fakat dosyaların hepsini toplu bir şekilde world editöre aktardığımda hepsi kullanıma açıldı kısacası yapmak istediğimi söyleyeyim.
Ben düzenli çalışmayı sevdiğim için bilmediğim dosyaların iç içe durmasını pek sevmiyorum.Maplardan sökeceğim bazı modelleri ise belirlediğim klosörlerde barındırıp işimi kolaylaştırmak istiyorum bunun için bir modelin sadece property üzerinden çalışmaması işimi bir tık zorlaştırdı bilmediğim için.
Yanisi bir model sadece property' e aktararak çalışmadıysa muhakkak bu modele bağlı bir kaç dosya daha vardır bu dosyaları hangi klosörden idrak edebilirim yada .txt e yazılan kodlarla alakası olabilir mi ?
Gerçekten şu sorunu anlatırken biraz zorlandım kusura bakmayın şimdiden anlamadıysanız yoruma belirtmekten çekinmeyin ben bile anlamadım çünkü :)
NOT= Düzenli derken şunu kastettim, bir map tasarladığım zaman indiricek kişiler ekstra kullanılmayan bir model görmesin, sadece benim kullandığım modelleri görsün ki hem o rahat etsin hem ben temiz bir şekilde aktarabileyim gereksiz dosya büyüklüğünden ve kafa karıştırmasından uzaklaşayım.

Çözüm
Merhaba.
Kısaca özet geçeyim. Bir ev objesi düşünün.

Bu ev objesine ait;
  • Model dosyası (GR2)
  • Property Dosyası
  • DDS dosyası veya dosyaları
Bulunur.
Property dosyaları property klasöründe bulunur.
Property dediğimiz dosya aslında düz metin içeren bir dosyadır. Sadece uzantısı farklıdır.
Notepad++ ile açtığınızda sizde göreceksiniz.
Model dosyasının nerede olduğu da bu dosyada kayıtlıdır. Notepad++ ile açtığınızda içerisinde gr2 ye ait yol dizini bulunur ve bu dizin genellikle /zone klasörüne bağlı olur.

Örnek bir property dosyasının içeriği;
Kod:
YPRT
2922270354
buildingfile        "d:/ymir work/zone/evler2015/modeller/duvar1.gr2"
propertyname        "duvar1"
propertytype        "Building"
shadowflag        "1"
...
Merhaba.
Kısaca özet geçeyim. Bir ev objesi düşünün.

Bu ev objesine ait;
  • Model dosyası (GR2)
  • Property Dosyası
  • DDS dosyası veya dosyaları
Bulunur.
Property dosyaları property klasöründe bulunur.
Property dediğimiz dosya aslında düz metin içeren bir dosyadır. Sadece uzantısı farklıdır.
Notepad++ ile açtığınızda sizde göreceksiniz.
Model dosyasının nerede olduğu da bu dosyada kayıtlıdır. Notepad++ ile açtığınızda içerisinde gr2 ye ait yol dizini bulunur ve bu dizin genellikle /zone klasörüne bağlı olur.

Örnek bir property dosyasının içeriği;
Kod:
YPRT
2922270354
buildingfile        "d:/ymir work/zone/evler2015/modeller/duvar1.gr2"
propertyname        "duvar1"
propertytype        "Building"
shadowflag        "1"
Gördüğünüz gibi model dosyasının bulunduğu dizin burada belirtilmiş.

Model dosyasının olmazsa olmazı olan dds dosyalarını da, GR2 Viewer programı ile model dosyasını açarak "Texture List" sekmesinden öğrenebilirsiniz.

Örnek bir model dosyasının dds listesi:
Adsız.jpg

DDS dosyaları doğru dizinde olmazsa, modeller oyun içinde aynı üstteki görselde göründüğü gibi görünecektir.
Objeleri sökerken bağlı olan tüm yol dizinlerine çok dikkat etmelisiniz.

Evet yorumun başında dediğim gibi kısa bir özet olmadı ama durum böyle maalesef :D

Çözüm
Çok teşekkür ediyorum bu değerli bilgiyi benimle paylaştığınız için,
Gerçekten gereğinden fazla işime yarayacak, bu yardımları karşılıksız bırakmamak adına hayal gücüme güvenerek çıkartacağım 7 mapı buraya paylaşacağım buda benim sözüm olsun :)
Map yapma konusunda becerilerime tam olarak hakim olduğum zaman sırada objelere renk vermeyi yeni obje yaratmayı ve efekt vermeyi öğrenmek istiyorum herşeyi sırasıyla yapacağım fakat şimdilik başka yapılan maplardaki modelleri alarak yapacağım mapa entegre etmekle geçineceğim, daha sonra yaptığım mapa göre canavarlar bosslar itemler binekler petler yapmaya çalışacağım bu bahsettiğim herşeyi kusursuz bir halde yaptığımdaysa türkiye finansal standartlarına göre uygun bir şekilde satış yapmayı düşünüyorum.
Fakat bu satış olayını dediğim gibi kendimi tamamen kusursuzlaştırdığım zaman yapacağım ozamana kadar yaptığım bütün etkinlikleri burada sizlerle paylaşacağım.
Yardım ettiğiniz için tekrardan teşekkür ediyorum <3

Çok teşekkür ediyorum bu değerli bilgiyi benimle paylaştığınız için,
Gerçekten gereğinden fazla işime yarayacak, bu yardımları karşılıksız bırakmamak adına hayal gücüme güvenerek çıkartacağım 7 mapı buraya paylaşacağım buda benim sözüm olsun :)
Map yapma konusunda becerilerime tam olarak hakim olduğum zaman sırada objelere renk vermeyi yeni obje yaratmayı ve efekt vermeyi öğrenmek istiyorum herşeyi sırasıyla yapacağım fakat şimdilik başka yapılan maplardaki modelleri alarak yapacağım mapa entegre etmekle geçineceğim, daha sonra yaptığım mapa göre canavarlar bosslar itemler binekler petler yapmaya çalışacağım bu bahsettiğim herşeyi kusursuz bir halde yaptığımdaysa türkiye finansal standartlarına göre uygun bir şekilde satış yapmayı düşünüyorum.
Fakat bu satış olayını dediğim gibi kendimi tamamen kusursuzlaştırdığım zaman yapacağım ozamana kadar yaptığım bütün etkinlikleri burada sizlerle paylaşacağım.
Yardım ettiğiniz için tekrardan teşekkür ediyorum <3
Rica ederim, yolunuzda başarılar dilerim :) Umarım bahsettikleriniz sırasıyla gerçek olur..

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri