Anasayfa Hakkında

Whistle

S İ N İ R L E N M E K
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Merhaba arkadaşlar,
Dün akşam sitemizin forum listesinin üstünde yer alan şu kısımla uğraşınca

ilgi alanına göre konu listesi.png

senelerdir düşünüp bir türlü yapmaya fırsat bulamadığım bir projeye başlamaya karar verdim.

Ben ilk bilgisayar ile tanıştığımda forum siteleri internet dünyasının vazgeçilmeziydi. İnsanlar bilgi edinmenin yanında sosyalleşmek için de forum sitelerini kullanırdı.
Ancak forum sitelerinin yapısı itibari ile konulara ayrılan bölümler ve konulara yazılan yorumlar var. Benim kuşağım bu tarz sitelere her ne kadar aşina olsa da. İlk önce Facebook ve Twitter'ın yoğun şekilde kullanılmaya başlanması ve devamında Snapchat, Instagram gibi farklı sosyal medya platformlarının eklenmesi ile beraber artık çoğu insan vakitlerini bu tarz sitelerde geçirmeye başladı. Şu bi gerçek ki internette yer alan herhangi bir sitenin/uygulamanın kullanım oranı kullanıcı alışkanlıklarını değiştiriyor.

Bu yüzden artık navigasyondaki "Anasayfa" düğmesine tıkladığınızda sizi son 20 konunun listelendiği bir sayfa karşılayacak. Bu sayfada içeriğin bir kısmını ve içeriğe atılan son yorumları gözükecek.

timeline.png

Sitemizin logosu varsayılan olarak yine forum listesini gösterecektir.

Çalışmanın alpha sürümünü hemen yayına aldım. Çünkü sizlerin geri dönüşlerine göre düzenlemeler yapılacak.

Öncelikle anasayfa üzerinden sayfa yönlendirmesi olmadan, konu içeriğini düzenleme, yorum yapma ve var olan yorumu düzenleme fonksiyonları dahil edilecek. Ancak bunun için sistemdeki konu ve mesaj işlevlerinin bir klonunu bu tasarıma göre çıkartmam gerekecek.

Bunun bir sonraki ayağı ise sosyal medyada aşina olduğumuz scroll kaydırınca daha eskilerin yüklenmesi. Adım adım her şey olacak :D

süper bi test edim hemen

şu şekil olsa ?
Ekran Alıntısı4.png

Ekran Alıntısı5.png

Geliştirme aşamasında bu durumu düşündüm. Ancak mevcut yerlerde anlık değişim bu düzene alışan kullanıcılarımız için sıkıntı çıkartır.

Böyle daha güzel olmuş eline sağlık (y)

Anasayfanın daha verimli hale gelmesi için şu zamana kadar yapılan düzenlemeler;
  1. Devamını oku'ya tıklandığında artık konuya yönlendirmeyecek konunun ve yorumun tamamını gösterecek. Konunun kendi sayfasına gitmek için başlığa veya tarihe tıklayabilirsiniz. Yorum için ise tarihe tıklayabilirsiniz.
    devamını goster.png
    gizle.png
  2. Anasayfanın varsayılan sıralama algoritması değiştirildi. Ziyaretçilerde en son yorum yapılan konu sırasına göre üyelerde ise en son yorum yapılan konu sırası ve okunmamışa göre. Kısacası bir üyenin okumadığı konu veya yorum varsa bunlar üst sırada gözükecek. Konu veya yorumu okuduktan sonra anasayfasından kaybolacak. Taaki hepsini okuduktan sonra ziyaretçilere gösterilen sıralama gözükecek. Bu sayede aktifliğin yoğun olduğu dönemde gözden kaçan konu ve yorumlar olursa tekrardan görme fırsatı olacak. Kendimden örnek vermek gerekirse forumu sürekli denetlememe rağmen 170'e yakın konuyu veya konuya atılan yorumu okumamışım. :D
  3. Forum listesinde bulunan sidebar ve story kısmı eklendi.
  4. Anasayfada önceki konuları yükleme kısmı eklendi.
    anasayfa daha fazla görüntüle.png

Gelecek planları?
Yönlendirme olmadan yorum yapma ve yorum düzenleme ve anasayfa üzerinden yeni konu oluşturma, konu düzenleme.
Soru-cevap konu desteği. (anasayfadan yorumları oylama, çözüm işaretleme vb.)
Forumlar listesinde yer alan son cevaplanan, yeni konular, yeni sorular kısmı kalkacak ve anasayfa bu tablara göre ayrılacak ve sitenin anasayfası artık burası olacak. Mevcut forumlar listesi ise alt bir sayfaya taşınacak.

Bu planlarda amaç nedir?
Tek bir sayfa üzerinden akışı detaylı görmek ve katılım sağlamak. Özellikle mobil cihazlarda baya faydası olmaya başladı.

Son düzenleme:
Yeni güncelleme;
Anasayfada listelenen konuları sistem okumuş olarak kabul edecek ve her ziyaret ettiğinizde okumadığınız içerikler öncelikli olarak gösterilecekler.
İçeriklere yapılan yorumlarda ise okumadığınız varsa okumadığınız yorumdan başlayarak belirli yorum gösterilecek. Devamında okunmayan yorumlar varsa sayfa yenilendiğinde tekrardan gösterilecek.

Örneğin;

okunmayan yorumlar.png

Yeni güncelleme;
  1. Konuyu yukarı taşı özelliği ile uyumlu hale getirildi.
  2. Sayfa açılışında gösterilen konu sayısı 20'den 2'ye düşürüldü. Scroll ile sayfayı kaydırdıkça akışınıza göre eski konuları ve yorumları yükleyecek.
  3. Ziyaretçiler eski akışı yükleyemeyecek. Eğer yüklemek isterse üye girişi sayfası pop-up olarak açılacak.
  4. Konular ve yorumlarda site içi url varsa linke tıklandığında pop-up şeklinde açılması sağlandı.
  5. Konu başlıklarında önek varsa öneklerin gözükmesi sağlandı.

Bir sonraki geliştirme süreci için plananlar nelerdir?
  • Soru-cevap konuları için oylama desteği ve cevap içeren yorumun sürekli sabit kalması.
  • Anket konularında anket sorularının ve oylama kısmının çıkması.
  • Konu içerisinde özel alanlar varsa özel alanların gösterim desteği.

Sitemiz için yeni geliştirdiğimiz anasayfayı kullanıp bize eleştiri ve önerilerini söyleyin lütfen. Geliştirme süreci boyunca bu bağlantıdan veya navigasyondaki Anasayfa'ya tıklayarak erişebilirsiniz.

Not: Anasayfanızda gösterilen konu ve yorumları sistem otomatik olarak okumuş sayacağını unutmayın. Detay: Anasayfa Hakkında - #9

Yeni güncelleme;
- Konulara ve yorumlara son düzenleme tarihi eklendi.
- Sadece konularda kullanıcının imzası gözükmesi eklendi.
- Anket konu desteği eklendi.
anasayfa anket konusu.png

- Konulara anlık olarak yorum yapabilme.
anasayfa konuya yorum.png

- Var olan yorumu düzenleme desteği.
mevcut yorumları düzenleme.png

- Mevcut konuyu düzenleme desteği.
mevcut konuyu düzenleme.png

Ve bu güncelleme notunu şuan anasayfa üzerinden paylaştım sizinle. Bir ss bırakıyorum onun içinde...
güncelleme notları yorum ekleme.png

Yeni güncelleme;
- Okumadığınız yorum ve konu anasayfada gösteriliyorsa sağ tarafta "Yeni" yazacak. (Daha önce okuduğunuz bir konuya yeni yorum yazılırsa yine konu başlığında yeni yazacaktır.)
- Konu durumu eklendi. Sabit, kilitli, takibe alınıp alınmadığını görebileceksiniz.
- Konu bookmark ve paylaş butonları eklendi.
- Devamını oku sadece uzun yazılarda gözükecek.

konu header eklenenler.png yorum header eklenenler.png devamını oku.png

Yeni güncelleme;
- Soru-cevap konu desteği. Çözüm içeren yorum sabit duracak, yorumları oylayabilir ve çözüm işaretleyebilirsiniz.
- Konu sahibinin avatarı altında rankların sadece ikonları gözükecek.
- Konu tür ikonları eklendi. (anket, makale, soru, çözüldü vb.)

soru-cevap konusu whistle sosyal medya.png kullanıcı rankları whistle sosyal medya.png

Yeni güncelleme;
- Alıntı desteği
yorum alıntılama.png

- Logoya tıklayınca hangi sayfanın açılacağını artık hesap tercihlerinden yönetebileceksiniz. https://www.mmotutkunlari.com/hesap/tercihler
hesap tercihleri logo url.png

- Yorum yazarken ilgili konuya yeni yorum gelirse yorumu gösterme desteği eklendi.
yeni yorum bilgisi.png yeni yorumlar yüklenir.png

@Whistle beğeni ile açılan özel içeriklerin sayfa yenilenmeden gelmemesi olayına da bir el atar mısınız.

Geliştirme takvimine ekledim (y)
eray admin sana zahmet mobilde rank iconları büyük mü gözüksün küçük mü onun içinde seçenek olabilir mi ya ben beğenmedim hiç rank iconlarını büyütmek istiyorum geri

eray admin sana zahmet mobilde rank iconları büyük mü gözüksün küçük mü onun içinde seçenek olabilir mi ya ben beğenmedim hiç rank iconlarını büyütmek istiyorum geri
Alışırsın. :D Zaten isme veya avatara tıklayınca büyük gözüküyor

Geri