Z Kuşağının Kullandığı Bazı Kelimeler ve Anlamları

Whistle

Ruhsuz Filozof
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Türkçe yaşayan ve zaman içerisinde gelişen bir dildir. Kültürlerden ve zamanın getirdiklerinden etkilendiğinden dolayı yeni kelimeler dilimize dahil olabiliyor.
Özellikle Z kuşağının sık sık kullandığı bazı kelimelerden ve anlamlarından bahsedeceğim.

Müq => Mükemmel
Tilt => Uyuz Oldum, Sinir Oldum
Yazık Kafana => Buna tam olarak bir anlam yüklemek zor. Mesela birisine soğuk bir espri yaptınız diyelim karşısı bu kelimeyi kullanabilir
Boş yapma => Karşı tarafın ilgisi dışında bir konu olduğunda veya çok saçmalandığında kullanılan kelime
Bro: Yakın, samimi arkadaşa söyleniyor.
Kanka / Knk: Yakın samimi arkadaşa söyleniyor.
Manita / Manit: Sevgili
Popi: Popüler
R Yapmak: Geri adım atmak anlamına geliyor.
Panpa: Kanka ile benzer anlama sahip.
Reis: Bu kelime eskiden de kullanılırdı ancak şimdi arkadaşlar arasında da kullanılıyor.
Ben şok: Şaşırdığını belirtmek için kullanılıyor.
Yıkık: Karşı tarafın işe yaramaz bir kişi olduğunu belirtmek için kullanılıyor.
Tatava yapma: Boş konuşma ile benzer.
Yıkıl: Bu daha çok birisini başından sağmak için kullanılır.
Düştüm: Bu kelime beğendiği bir cümle veya herhangi bir şey için belirtmek amacıyla kullanılıyor.
+1: Aynı görüşü belirtmek için kullanılır.
ok boomer: Karşı tarafı sakinleştirmek için kullanılır genelde ya da konuyu kapatmak için.
Efso: Efsane kelimesinin kısaltması.
Ezik / Eziq: Karşı tarafı küçümsemek için kullanılan kelime
Mal yaaa: Kadınlar tarafından sıklıkla kullanılan bu kelimede karşı tarafın saçma davranışları ve söylemleri için kullanılıyor.
Atarlanmak: Bu kelime ise çabucak sinirlenen birisine yazılmak için kullanılıyor.
Gider yapmak: Karşı tarafa herhangi bir konuda iğneleyici, kırıcı cümleler kurmak.
Bu neyin kafası: Beklenmedik bir davranış ile karşılaşınca sebebini sormak için kullanılır.
Çıkar göster: 32. gün programında Türk solu tartışması yaşanırken Doğu Perinçek ve Ertuğrul Kürkçü arasında geçen tartışmada kullanılan cümle. Gençler arasında herhangi bir şeyi karşı tarafın kanıtlamasını istemesi için kullanılıyor. (Böyle bir programın büyük kitlelere etki etmesi beni şaşırttı doğrusu .d)
T*ş*klarına beton yetmez: Övülen birisi için kullanılır.
ZaaxD: Hunharca gülmek için kullanılır. :D

Yabancı dilin etkisi, oyunlar veya sosyal medya sebebiyle geçen yeni kelimelere örnekler;
LOL: Sesli gülmek.
AFK: Bilgisayar başında olmayan
Sista: Kız arkadaş
Stalk: Sosyal medyada birisinin profiline bakmak.
Troll: Ciddi bir konu konuşulan ortamda alaycı üslüp, huzur bozan ve başkalarını tuzağa düşürmek.
Story: Geçici süre ile yapılan paylaşım demek. Genelde 24 saat içinde silinir.
Etkileşim Kasmak / Takibe Takip: Sosyal medya hesaplarından takipçilerinin sayısını arttırmak için beğenmese bile beğenmiş gibi yapmak.
Mention: Birisini bir gönderiye etiketlemek. Örneğin: @ioscan

Eski nesiller açısından bazı kelimeler uyuz edici olabiliyor. Bu da gayet olağan bir durum. :D Bizden 200 sene önce yaşayanlar şuanki halimizi görseydi yine uyuz olurlardı.

Evet arkadaşlar şuan için aklıma gelen bunlar. Eğer sizin de bildiğiniz kelimeler ve anlamları varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Türkçe cümlelerin arasına yabancı kelimeler serpiştirmek üzülmemiz gereken bir durum çok güzel bir dilimiz var cümleyi ilginç veya esprili bir hale getirmek istiyorsak Osmanlı'ca kelimler kullansak keşke. Naif ve öğretici bir cümle olur en azından.

Yazık kafana karşındaki insana mal demenin dolaylı bir yolu mesela şöyle örnek vereyim

+ 5. sorunun cevabı 50 olacakmış knk
- Ben 20 yaptım
+ Yazık kafana .d

Yazık kafana karşındaki insana mal demenin dolaylı bir yolu mesela şöyle örnek vereyim

+ 5. sorunun cevabı 50 olacakmış knk
- Ben 20 yaptım
+ Yazık kafana .d
Sayende bu kelimeyi günde 100 kere duyuyorum :D :D
Bir şey değil Zaaxd gibi benimde ağzıma takılacağından endişeliyim .d

Sayende bu kelimeyi günde 100 kere duyuyorum :D :D
Bir şey değil Zaaxd gibi benimde ağzıma takılacağından endişeliyim .d
100 ünü de benden duyuyorsun zaten problem yok : D

Cringe olmak da var mesela o da aynı tilt olmak gibi sinir olmak , uyuz olmak anlamında

Cringe damarım kabardı demek de baya uyuz oldum şu anda normal bir şeye bile uyuz olabilirim anlamında kullanılıyor

Son düzenleme:
Mükemmel :D Okuduğum zaman beni bir kaç yıl geriye attı. Hatırlıyorum da yakın bir arkadaşım sırf ok kelimesini kullandığı için ilişkimi koparmıştım :D

Geri