Uzay Araçları Uzayda Nasıl Hareket Eder?

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Uzayda hava yoktur. Bu yüzden uzay araçları normal taşıtlar gibi sürtünmeyi kullanarak hareket etme imkanına sahip değildirler. Bunun yerine momentumun korunumunu kullanırlar.
Peki momentum nedir? Momentum bir cismin hızı ile kütlesinin çarpımıdır. Bu sayının önemi ise ne olursa olsun dışarıdan bir kuvvet etki etmedikçe sabit kalmak zorunda olmasıdır. Momentumu korumak için bir sistemin kütlesi değiştiğinde hızı da değişmek zorunda kalır.

Örnek olarak buz pateni gösterilebilir. Çiftlerde erkek, eşini ittiğinde, kız kendi uzaklaşırken kendi de geriye doğru hareket eder. İşte bilim adamları düşünmüşler ve uzay araçlarını bu şekilde tasarlamışlar.

Yakıt tankında yakılan sıvı yakıt yüksek hızla ve devamlı olarak dışarı püskürtülür. Bu da uzay aracına ileriye doğru bir hız kazandırır.

Ayrıca uzay araçları belli bir hıza ulaştıktan sonra o hızla hızlarına devam etmek için devamlı yakıt kullanmalarına da gerek yoktur. Çünkü uzayda hava dolayısı ile sürtünme olmadığından hızınızı bir gezegenin çekim alanına girene kadar problemsizce korunabilir. Bu yüzden uzay uçuşlarında azami yakıt tasarrufu için gezegenlerin çekim kuvvetleri kullanılır.

Momentum

Momentum, cismin kütlesi ile hızının çarpımına verilen addır. Momentum p ile gösterilir ve formülü P=M.V şeklindedir. Bu formülde m, cismin kütlesidir. v cismin hızıdır. Momentum vektörel bir büyüklüktür. Momentum, cismin hareket miktarının bir ölçüsüdür.

Eğer bir cisim üzerine etkiyen kuvvet yoksa cismin ilk momentumu ile son momentumu birbirine eşit olur dolayısıyla momentum korunmuş olur.

Kaynak:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Geri