Türkçe Ezan

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
1
Türk devrimlerinin bir ayağı ise milletin kendi dinini kendi dilinde yaşayarak dinini öğrenmesi, bağnaz ve yobaz düşüncelerden uzaklaştırılması amaçlanmıştır. İlk önce Kur’an-ı Kerim’in ilk Türkçe tecrümesi yapılmış daha sonra da ezan türkçeleştirilmiştir.
Türk milletinin kulağı arapça ezana alışık olduğu için halkın bir bölümü Türkçe ezana karşı durmuş bir diğer bölümü ise Türkçe ezanı benimsemiştir. Türkçe ezan 30 Ocak 1932 tarihinde, Hafız Rifat Bey tarafından Fatih Camii'nde okundu ve 18 sene Türkiye’de ki tüm camiilerde okundu.
İsmet İnönü’nün çok partili yaşama geçtikten sonra muhalefet partisi yönetime yükselmiştir. Adnan Menderes’te Türkçe mi Arapça mı? Ezan okutulması tartışmasını bitirmesi için tekrardan arapça okunmasını sağlamıştı.

Peki hiç Türkçe ezanı dinlediniz mi? Buyrun taş plak kaydını paylaşıyorum.

Türkçe Ezan Sözleri;

Tanrı uludur, Tanrı uludur.

Şüphesiz bilirim bildiririm Tanrı’dan başka yoktur tapacak.
Şüphesiz bilirim bildiririm Tanrı’dan başka yoktur tapacak.

Şüphesiz bilirim bildiririm Tanrı’nın elçisidir Muhammed.
Şüphesiz bilirim bildiririm Tanrı’nın elçisidir Muhammed.

Haydi namaza
Haydi namaza

Haydi felaha
Haydi felaha

Tanrı’dan başka yoktur tapacak.

Evet arkadaşlar ülkemizin tarihinde böyle bir olayda oldu. Sizlerin bu konuda düşünceleri nedir?

Son düzenleme:
Bu konu tam tartışmalık bir konu. Türkçe bizim ana dilimizdir, biz her şeyi Türkçe ile okuruz, Türkçe ile dinleriz. Buna istisna olarak verilebilecek konulardan birisi din konusu, ezan konusudur. Şahsi fikrime dayanılırsa ilk dinlediğimde Türkçe ezanı kulaklarım pek güzel algılamamıştı, bunun sebebi ise yıllarca arapça dinlemiş olmamdır. Fakat sonrasında, ezanın daha anlaşılabilir olduğunu anladım. Arapça okunsa da anlıyor olsam bile, ana dilimle, konuştuğum dil ile okunması ayrı bir güzellik katıyor. Ben Arapça okunmasına kesinlikle karşı değilim fakat Türkçe okunmasına da karşı değilim. Genede fikrim, ana dilimizle okunmasının daha iyi olacağından yanadır.

@Jeex düşünceleriniz için teşekkür ederim. Benzer fikirler taşıyorum. :)

Son düzenleme:
Bu konu hakkında kişisel düşüncem şu yönde , din dediğimiz şey kalıpsal birşey değil herkes için kişiselleştirilmiş bir unsurdur , geçmişte ve günümüzde dahi yapılması gerekenin bölge halkının isteği doğrultusunda olmasından yanayım, A bölgesindeki insanlar ezanın arapça okunmasını istiyor ise öyle olması gerektiği kanısındayım , B bölgesindeki insanlar türkçe istiyorsa da türkçe okunması kanısındayım , 21.yy'ı modernleşme ve teknoloji çağı olarak tanıtanların akıllarında bu tip ufak meselelere takmamayı düşünen kısımlar eksik sanırım.

Bu konu hakkında kişisel düşüncem şu yönde , din dediğimiz şey kalıpsal birşey değil herkes için kişiselleştirilmiş bir unsurdur , geçmişte ve günümüzde dahi yapılması gerekenin bölge halkının isteği doğrultusunda olmasından yanayım, A bölgesindeki insanlar ezanın arapça okunmasını istiyor ise öyle olması gerektiği kanısındayım , B bölgesindeki insanlar türkçe istiyorsa da türkçe okunması kanısındayım , 21.yy'ı modernleşme ve teknoloji çağı olarak tanıtanların akıllarında bu tip ufak meselelere takmamayı düşünen kısımlar eksik sanırım.

Geçmişte de keşke insanlar sizin gibi mantıklı çözüm sunabilseydi. Ülkemizi ne yazık ki kısır döngü denilen tartışmalara sokup gelişimini engellediler. Hani derler ye elin oğlu marsa roket gönderir biz hala sakız orucu bozar mı?

Türkçe ezan tartışmasına gelirse daha dinlemeden Türkçe ezan fobisi olmuş. Allah’ın her dili anladığını düşünürsek gereksiz yere bu konular tartışılarak ülkenin ana hedeflerinden saptırılmaya çalışılmış. Yakın geçmişimizde bile Türkçe ezan polemiği tekrardan başlamış ama muhalif partileri de bu tartışma daha da ülke gündemini meşgül etmesin diye arapça ezanın evrensel bir sembol olduğunu bu yüzden de arapça okunması gerektiğini dile getirdiler.
Bu konuyu açma amacım daha hiç türkçe ezanı dinlememiş olanlar için. Seneler önce sosyal medya profilimde aynı videoyu paylaşmıştım benim gibi ilk kez dinleyenler çook olduydu. [emoji3064] :)

Geçmişte de keşke insanlar sizin gibi mantıklı çözüm sunabilseydi. Ülkemizi ne yazık ki kısır döngü denilen tartışmalara sokup gelişimini engellediler. Hani derler ye elin oğlu marsa roket gönderir biz hala sakız orucu bozar mı?

Türkçe ezan tartışmasına gelirse daha dinlemeden Türkçe ezan fobisi olmuş. Allah’ın her dili anladığını düşünürsek gereksiz yere bu konular tartışılarak ülkenin ana hedeflerinden saptırılmaya çalışılmış. Yakın geçmişimizde bile Türkçe ezan polemiği tekrardan başlamış ama muhalif partileri de bu tartışma daha da ülke gündemini meşgül etmesin diye arapça ezanın evrensel bir sembol olduğunu bu yüzden de arapça okunması gerektiğini dile getirdiler.
Bu konuyu açma amacım daha hiç türkçe ezanı dinlememiş olanlar için. Seneler önce sosyal medya profilimde aynı videoyu paylaşmıştım benim gibi ilk kez dinleyenler çook olduydu. [emoji3064] :)

Güzel olmuş bende daha öncesinde dinlememiştim.Gereksiz bir tartışma unsuru gerçekten.Türkçe veya arapça çokda farklı değil aslında isterlerse ingilizce okusunlar , sesi duyunca camii'ye gidiyorsan yeter :)

Geri