Texture Pack Nedir ? Ne Işe Yarar ?

Hypnogaja

Aktif Üye
Mesaj
23
Beğeni
13
Puan
655
Texture Pack,oyun içerisindeki blokların, eşyaların, mob’ların ve GUI’nin ( Graphical User Interface’in kısa yazılışı, kısaca arayüz.) dokularını barındıran dosyadır. Bu dosyalar genellikle içerisinde çok sayıda grafik dosyayı barındıran sıkıştırılmış dosyalar olur.
Minecraft’ın doğal texture çözünürlüğü 16x16’dır. Ama arzu edilirse (3. parti yazılımlar ile) 32x32’den 512x512’ye kadar istenilen çözünürlükte texture pack kullanmak mümkün olabilir. Bu texture packleri kullanabilmek için deneyebileceğiniz 3-4 farklı yazılım bulunmakta. Bunlardan en popüleri MCPatcher’dır.

Peki nasıl yüklenir?
Minecraft’a texture pack yüklemek mod yüklemeye kıyasla çok daha kolaydır. (Kullanacağınız 3. party yazılıma göre) Yapmanız gereken öncelikle HD texture pack desteği sağlayacak bir yazılımla minecrafta ufak bir modifiye yapmaktır. Biz MCPatcher tercih ettik, bu sebeple anlatımda ona göre olacaktır ama siz arzu ederseniz diğer yazılımları da kullanabilirsiniz.
- MCPacther’ı indirdikten sonra çalıştırın. Zaten otomatik olarak mincraft.jar dosyanızı algılayacak ve önerilen yamaları size işaretleyecektir.

sPug2gv4JZu3MJKOEJVlelIOj3G8vX60hhjw4NPNNabvdCPvIDmxzc8b9WvniBFMDXIZFtZN3VQhKnjgLCmKQt6wMLzw7cH0h-PWr1eRXvLI7JYHVHk


- Arzu ettiğiniz yamalar için önlerine tik koyduktan sonra (Eğer ne işe yaradıkları konusunda bir fikriniz yoksa Better Grass hariç hepsine tik koyup devam edin, bu sayede en az olası sorunla karşılaşırsınız) Patch butonuna basarak yamanızı uygulayın. Artık Minecraft’ınız hd texture packleri destekliyor.
- Minecraft’ı çalıştırın ve ana menüden Texture Pack bölümüne girin. Sol altta “Open Texture Pack Folder” butonunu göreceksiniz. Tıkladığınızda ise size indireceğiniz texture pack dosyalarını atabileceğiniz klasörü açacaktır.

hvkEGM6PmHj5uqLPSsy2we1xlCKVfO9SmzQe9fWqp1FOj05PiamAmwByBmxcE2wVY37YCCG7vpEJ4xuhy8pu4ipf_zP0KKuSHIsWivSKVDacmzx6LUc


Peki texture packleri nereden indireceğiz? Bunun için pek çok site olması rağmen en popüleri yine minecraftforum.net’in texture pack sayfası.Tahmin edebileceğiniz üzere forum başlıklarındaki isimlerin önünde yer alan [16x], [64x], [256x] gibi ibareler doku çözünürlüğünü, [1.0], [1.1] gibi ibareler ise texture pack’in uyumlu olduğu Minecraft versiyonunu göstermekte.
- Elimizdeki versiyona uygun bir texture pack indirdikten sonra artık yapmamız gereken tek şey Minecraft’ın texture pack klasörünün içerisine indirdiğimiz texture pack’ın sıkıştırılmış dosyasını direk olarak kopyalamak.

Not: İndirdiğiniz dosyaları açmadan veya klasöre çıkarmadan direk olarak zip dosyası şeklinde kopyalayacaksınız. Örnek olarak aşağıdaki ekran görüntüsünü baz alabilirsiniz.

-ZHcdwNyXXYuoxv4AMrUsHvRjsP1dH3NKRoK0qQb1KWZNxYCtwsWYeyV3whv3PzMezlMA7L4_9rRdHvi2NGr-uUh7_vi778snje-nLUmQu4v3b-8egE


Peki texture packler nasıl bir fark yaratıyor. Sizin için örnek olarak seçtiğimiz birkaç popüler texture pack örneği kullanılarak çekilmiş ekran görüntülerine bakarak bir fikir edinebilirsiniz.

Not: Sitedeki ekran görüntüleri düşük çözünürlükleri sebebiyle texture pack hakkında tam fikir vermeyebilir. Yüksek çözünürlükteki ekran görüntüleri için lütfen texture pack yapımcısının sitesine veya minecraftforum.net’in konuyla ilgili bölümüne bakınız.


Default (orijinal hali) (16x)

399M4yy966iz63QecKHmgujOrXefkrfDI3_1miPJzpqfVbt0tv8Oxl0XaASudLITVCSfYb_-hVt6jxs3LpS5ceDzMtTJ2vGyCNWhaiu8yDFiX938ejs


Bu yazı Minecraft 1.1 (Çıkış tarihi : 12 Ocak 2012) baz alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda bahsedilen bilgiler sonraki versiyonlarda değişim gösterebilir. Yeni güncellemelerle eklenen veya değişen durumlar güncelleme notlarında bahsedilecektir.

Not; Alıntıdır.

 

Üst