SteamOS Çıktı!

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
1
steamos.jpg

Valve’in oyunlara özel işletim sistemi SteamOS’in dosyaları yayınlandı. İşte detaylar ve bazı önemli bilgiler

Birkaç hafta önce Steam Machines ve Steam Controller ile birlikte tanıtılan Linux tabanlı işletim sistemi SteamOS, an itibariyle indirmeye sunuldu. Steam Machines ve Controller test cihazlarının dağıtımına başlanmasıyla birlikte işletim sisteminin dosyaları da indirmeye açıldı.

Steam Community’de Valve yetkilileri tarafından açılan başlığa göre SteamOS dosyaları
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
indirilebiliyor. SteamOSInstaller.zip ve SYSRESTORE.zip dosyalarının bulunduğu dizinde ayrıca MD5 ve SHA512 değerleri gösteriliyor. SteamOSInstaller 960 MB‘lık, SYSRESTORE.zip ise 2,4 GB’lık bir boyuta sahip.

Dosyaların yayınlanmasının ardından uyarılar gelmeye başladı. Steam Community’de Valve çalışanlarının belirttiği üzere SteamOS AMD ekran kartlarıyla şimdilik uyumlu olarak çalışmıyor. Ayrıca UEFI boot desteğinin bulunması da şart. Tam sistem gereksinimleri ise şu şekilde:
  • Intel veya AMD 64-bit destekli işlemci
  • 4GB veya daha büyük RAM
  • 500GB veya daha büyük sabit disk
  • NVIDIA ekran kartları (AMD ve Intel ekran kartları için destek yakında)
  • UEFI boot desteği
  • Yükleme için USB portu

Alchemist olarak adlandırılan SteamOS 1.0 sürümü, Debian Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu için Windows oyunları bu işletimde çalışmıyor. Ancak Valve’in açıklamasına göre Windows oyunları, Windows tabanlı bir bilgisayardan yayın yaparak oynanabilecek.

Her ne kadar SteamOS dosyaları indirmeye sunulduysa da Valve, sıradan kullanıcıların kurulum için 2014′ü beklemesini tavsiye ediyor. Community’de açılan bir başlığa göre eğer uzman bir Linux hacker’ı değilseniz, kurulum için 2014′ü beklemekte fayda var.

Geri