Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
1
İnci Sözlük, ekşi sözlük ve uludağ sözlük bilmediğim diğer sözlükler.

Tartışma konusu açık ve net;
Sözlük siteleri gerekli mi?

Ben İnci sözlük hariç gereksiz diyorum.

İnci sözlüğün açılış amacı belli. Kullanıcılar kural olmadan yazmak istediği için. Küfür etmek vb. Yasak Değil yani. Eee bakıyorum ekşi sözlüğe bilgi paylaşıyorlar. Uludağ sözlükte öyle.
Arkadaşlar zaten forumlar tartışmak, bilgi paylaşmak, yardım alma yeri. Zaten sözlük sitelerinde de bunlar yapılıyor. Ama çok talep var. Artık insanlar forumu sadece yardıma ihtiyacı olduğu için görüyorlar ama forum hem yardımlaşma hem paylaşma hemde muhabbet etme bölümü.

Facebook'u niye kullanıyoruz.
Arkadaşlarla iletişim kurmak iyi için iyi güzel be adam sen saatlerce facebookta beğeni kasmaya ne çalışıyorsun. Günümüzün gençleri birbirinden kopyalayıp sözleri paylaşır. Kimse o sözlere de yorum yapmaya yeltenmez. Öyle sözler var ki yorum yapılacak. Altında güzel muhabbet geçer. Arkadaşlar Türk milleti olarak birşeyleri bozuyoruz. Şayet benim Facem sürekli açık ben faceyi niye kullanıyorum. Arkadaşlarımla sohbet etmek için. Bazen birşeyler paylaşıyorum. Etkinlikler düzenliyorum. Birde forumun reklam işleri için. Yani sen bilgisayarı kalkıp açıyorsun sabah akşam Facebook. Arkadaşlar olmaz böyle Facebook'ta dolandığınız kadar kendinize forum sitesi seçin. Hem ilginç şeyler öğrenirsin, yardım alırsın hemde facebookta olduğu gibi duvarına düşüncelerini yazarsın. Facebook'tan hiçbir farkı yok. Durumu paylaş. Takipçilerine anında bildiri gider. Arkadaşın şunu yazdı. Beğen sadece beğenmek olmaz beki söylediği sözü yanlış buluyorsan bunu yorumla.

Sözlük siteleri sohbet ortamını iyi canlandırıyor. Bilgi edinmek için bire bir. Aklıma çılgın şeyler gelince araştırıyorum hep sözlükler çıkıyor. Örnek bir tane veriyim. Bir zamanlar çok üzgündüm ağlamak istiyordum ama ağlayamıyordum. İçimden ağlamak geliyordu ama tam ağlamaya başlarsın yarıda kalıyordu. Bende Google'ye "Ağlayamamak" yazdım. Hep sözlük siteleri. Arkadaşlar forum scriptleri daha kullanışlı. Beğeni var, rütbe var, takvim var, kendine özel blog bile açabilirsin, tartışma yapabilirsin. Arkadaşlar forum dendimi akla sosyal gelir. Sakın ha bir forumda beğeni almak için konu açmayın. Tartışmak için, paylaşmak için açınız konularınızı. Aslında forumların devrini bir nevide vBulletin bitirdi diyebilirim. Xenforo'nun sağladığı sosyal özellikleri vBulletin ne yazik ki sağlamıyor. Eee haliyle durum böyle olunca insanlar artık forumları yardım için kullanır hale gelmiş.

Ya sosyal medyaya o kadar alışmışız ki. Arkadaşım bana "Kanka oyunum hata veriyor ne yapmam lazım." diyor. Bende haliyle sinirleniyorum. Arkadaşıma Google'nin linkini veriyorum. Facebook'u ana sayfa yapan bile vardır. :)

Arkadaşlar biz MMO Tutkunları olarak forumu sosyal yapmaya çalışacağız. Kişisel blog özelliğimiz var. Onca para verip site açmak yerine buradaki blogdan faydalanabilirsiniz. Blog geliştirilmeye devam edecek. Bu foruma eklenecek daha o kadar şey var ki. Amaç düzgün ortam olsun. Konu sayısı umrumda bile olmaz. Bazı sitelere bakarsın ya 16 milyon konu var ama sosyallik yok.

Arkadaşlar ben sözlük sitelerini "İnci Sözlük" hariç gereksiz buluyorum. Siz ne düşünüyorsunuz. Kavga etmeden, gürültü patırtı çıkarmadan, saygı ve sevgi çerçevesinde tartışalım.

İnci sözlük biraz nasıl diyim karı kız üzerinden tartışma yapan bir sözlük sayfası :D bazen yararlı bilgiler düşüyor :D mesela ünger bardak olayı onu pek açıklamayım ben :D ekşi sözlükde böyle aşk meşk lerle konuşan kişiliklerle dolu uludağ sözlükde kısa süre gezdiğim oldu bilim üzerine tartışmayı seven bi sözlük
Uludag sözlük ile İnci sözlük yeter :)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Konu içinde de belirttiğim gibi. Sosyal medyalar forum devrini bitirdi. Sözlüklerde forumun kalıntılarını bıraktı. Eskiden insanlar forum sitelerinde sohbet ederdi. Tartışmalar yapardı. Şimdi forumlarda sadece bilgi paylaşmak ve dosya paylaşmak üzerine kurulu. Forum demek tartışma demek. Muhabbet demek. Her forumda olması gerek. Tabikide bilgi paylaşımlarıda olacak.

Googlede mesela birşey araştırıp bir foruma girersin. Sayfalarca sohbetler, tartışmalar olurdu. Onları okuması bile zevk veriyor. :)
Ben diyorum. İnci Sözlük hariç diğer sözlükler gereksiz. :)

bence yanlış düşünüyorsun bu grublaşmalar sayesinde ne eglenceler kaçırdıgını bilmiyorsun taha :)

Bana soracak olursan. Sözlük forumların bir ufak hali. :) Orada yapılan şeyler forumlarda daha da sağlıklı yapılabilir. Bizim ülkemizde forum algısı yanlış anlaşılıyor ama. :)

sözlük üyeleri forum ortamını özeleyen kişiler eminimki :)

O zaman foruma gelsinler tutan yok :D
Topluma yerleşmiş olan forum algısını değiştirmemiz lazım. Toplumumuzda forum dedimi genelde yardım alabileceğim, dosyalar indirebileceğim yer olarak düşünülmektedir. Bu yüzdende kullanıcılar foruma gelir istediğini alır, gider.

Forum'un köküne inersek daha farklı olduğunu anlayabileceksiniz. Hatta dil ve anlatım dersinde forum konusu işlenir.
Forum genel tartışma platformudur. Kullanıcıların birbirleriyle tartıştığı, sohbet ettiği ortamlardır. Ek olarakda forumlarda yardım içerikli konular açıp. Ziyaretçilere bilgi vermeyi düşünebilirsiniz.

Hiç mmo forumlarını takip ettiniz mi bilmiyorum ama. Çoğunda konu açılır ve yorumların birçoğu teşekkür ederim mesajını yazarlar. Sayfalarca sadece teşekkür ederim yazılır. Bu çok anlamsızdır. Forum dedimi aklımıza gelen tartışma ve sohbettir. Şuanda bizim yaptığımız forumdur.

Siz bir ziyaretçi olarak bir konuya bakıyorsunuz. Alt mesajlarada bakayım diyorsunuz ve hep teşekkür ederim, eyvallah gibi yorumlar yapılıyor. Kullanıcı haliyle gerisini okumanın anlamı yok deyip siteden çıkıyor.

Ama kullanıcı şuan bu konuya gelse. Konuyu okuduktan sonra kullanıcıların ne yazacağını merak eder. Devamınıda okur. Kullanıcı okudukça okuma isteği gelir. Hatta bazı kurulan cümlelere katılmak yada hayır yanlış düşünüyorsun demek için kayıt olup tartışmaya dail olanlar var. İşte forumun amacı budur. Önce sosyal alt yapı olması gerek.

Geri