Çözüldü Source Build sonunda hata veriyor

Bu konu çözüme ulaştırılmıştır. Çözüm için konuya yazılan tüm yorumları okumayı unutmayın. Eğer konudaki yorumlar sorununuzu çözmediyse yeni bir konu açabilirsiniz.
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

okcoder1134

MT Üye
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba arkadaşlar.
Source Build ederken tüm cppler sırasıyla derleniyor diyor sorunsuz bir şekilde.
Böyle :
RGLBGZ.png

Fakat en sonunda şu hatayı alıyorum :

YV2JVA.png

Kullandığım komutlar ise şu şekilde :

--> cd usr/src/okcsource/Server/game/src/
--> gmake clean
--> gmake dep
--> gmake

Lütfen yardım edin. Gıcık etti bu sorunlar beni. Build bile yapamıyorum...

Dosya Eklentileri

• metin2 source derleme 1.jpg
    metin2 source derleme 1.jpg
    71 KB · Gösterim: 268
  • metin2 source derleme 2 hata.jpg
    metin2 source derleme 2 hata.jpg
    86,6 KB · Gösterim: 264
Çözüm
Teamviewer ile başka bir bilgisayarı kontrol etmek kolay olmuyor. Görüntü kalitesi, takılma durumları vs. Bu yüzden çalışma ortamı rahat olmadığı için zorlanabilirsiniz. Neyse konuyu fazla dağıtmaya gerek yok. Son durumu bildirirseniz sevinirim..

@Whistle 'nin verdiği kodları source dosyalarımın içerisindeki :
../game/src/ içerisindeki MakeFile dosyamda düzenledim ve sorunum o şekilde çözüldü.

dMz8L4.png

OanVrZ.png

ŞİMDİ BANA BU VERDİĞİ GAME DOSYASI TAM OLARAK NE OLUYOR.
UZANTISI OLMAYAN TAR.GZ DOSYASI MI? YOKSA BAŞKA BİRŞEY Mİ KAFAM KARIŞTI HİÇ BİR UZANTISI YOK BUNUNi?
Ftp bağlanıp usr/game/share/bin/game dizini var mı bi kontrol edermisiniz klasör yada dosyayı bulamadığını söylüyor

Birde sizden bi ricam olacak Makefile dosyasına girip derleniyor satırını bana atabilirmisiniz bende renkli yapmayı arıyordum fakat bi bulamadım

• Lib kontrolünü yapın.
  • gmake -j20 ile build edin.
Kod:
usr/src/okcsource/Server/game/src/
içerisindeki Makefile isimli dosyayı siteye upload edin.

Birde sizden bi ricam olacak Makefile dosyasına girip derleniyor satırını bana atabilirmisiniz bende renkli yapmayı arıyordum fakat bi bulamadım
Kod:
@echo -e "\033[0;32mDerleniyor ->\033[0m" $<

Son düzenleme:
Ftp bağlanıp usr/game/share/bin/game dizini var mı bi kontrol edermisiniz klasör yada dosyayı bulamadığını söylüyor

usr/game/share/bin/game dizini yok. zaten olmaması gerekiyor bildiğime göre?
@comos size satırı yollamış.

• Lib kontrolünü yapın.
  • gmake -j20 ile build edin.
Kod:
usr/src/okcsource/Server/game/src/
içerisindeki Makefile isimli dosyayı siteye upload edin.

Kod:

gmake -j20 komutunu da denediğimde aynı sorunla karşılaşıyorum.
Lib kontrolünü nasıl yapacağımı bilmiyorum.
Makefile dosyamın içinde editlemem gereken bir yer mi var acaba ?

MAKEFILE DOSYAM :

Kod:
CC = g++

GAME_VERSION = $(shell cat ../../__REVISION__)

INCDIR =
LIBDIR =
BINDIR = /usr/game/share/bin
OBJDIR = OBJDIR_GAME
SRV_DIR = /usr/game
$(shell if [ ! -d $(OBJDIR) ]; then mkdir $(OBJDIR); fi)

# Project Flags
CFLAGS = -g -Wall -O2 -w -m32 -pipe -fexceptions -D_THREAD_SAFE -DNDEBUG

# Version Defines
CFLAGS += -D__USER__=\"$(USER)\" -D__HOSTNAME__=\"$(HOSTNAME)\" -D__PWD__=\"$(PWD)\" -D__GAME_VERSION__=\"$(GAME_VERSION)\"

# Project Library
INCDIR += -I../../../Extern/include
INCDIR += -I../../../Extern/include/mysql
INCDIR += -I../../../Extern/include/devil
INCDIR += -I../../../Extern/include/boost
INCDIR += -I../../../Extern/include/liblua
LIBDIR += -L../../../Extern/lib
LIBDIR += -L../../libthecore/lib -L../../libpoly -L../../libsql -L../../libgame/lib -L../../liblua/lib
LIBS += -lthecore -lpoly -llua -llualib -lsql -lgame -lssl -lcryptopp -lmysqlclient -lz -lIL -lpng -ltiff -lmng -llcms -ljpeg -pthread -lm -lmd

CFILE    = minilzo.c

CPPFILE = BattleArena.cpp FSM.cpp MarkConvert.cpp MarkImage.cpp MarkManager.cpp OXEvent.cpp TrafficProfiler.cpp acce.cpp ani.cpp\
          arena.cpp banword.cpp battle.cpp blend_item.cpp block_country.cpp buffer_manager.cpp building.cpp castle.cpp\
          char.cpp char_affect.cpp char_battle.cpp char_change_empire.cpp char_horse.cpp char_item.cpp char_manager.cpp\
          char_quickslot.cpp char_resist.cpp char_skill.cpp char_state.cpp PetSystem.cpp cmd.cpp cmd_emotion.cpp cmd_general.cpp\
          cmd_gm.cpp cmd_oxevent.cpp config.cpp constants.cpp crc32.cpp cube.cpp db.cpp desc.cpp\
          desc_client.cpp desc_manager.cpp desc_p2p.cpp dev_log.cpp dungeon.cpp empire_text_convert.cpp entity.cpp\
          entity_view.cpp event.cpp event_queue.cpp exchange.cpp file_loader.cpp fishing.cpp gm.cpp guild.cpp\
          guild_manager.cpp guild_war.cpp horse_rider.cpp horsename_manager.cpp input.cpp input_auth.cpp input_db.cpp\
          input_login.cpp input_main.cpp input_p2p.cpp input_udp.cpp ip_ban.cpp\
          item.cpp item_addon.cpp item_attribute.cpp item_manager.cpp item_manager_idrange.cpp locale.cpp\
          locale_service.cpp log.cpp login_data.cpp lzo_manager.cpp marriage.cpp matrix_card.cpp\
          messenger_manager.cpp mining.cpp mob_manager.cpp monarch.cpp motion.cpp over9refine.cpp p2p.cpp packet_info.cpp\
          party.cpp pcbang.cpp polymorph.cpp priv_manager.cpp pvp.cpp\
          questevent.cpp questlua.cpp questlua_affect.cpp questlua_arena.cpp questlua_ba.cpp questlua_building.cpp\
          questlua_danceevent.cpp questlua_dungeon.cpp questlua_forked.cpp questlua_game.cpp questlua_global.cpp\
          questlua_guild.cpp questlua_horse.cpp questlua_pet.cpp questlua_item.cpp questlua_marriage.cpp questlua_mgmt.cpp\
          questlua_monarch.cpp questlua_npc.cpp questlua_oxevent.cpp questlua_party.cpp questlua_pc.cpp\
          questlua_quest.cpp questlua_target.cpp questmanager.cpp questnpc.cpp questpc.cpp\
          refine.cpp TempleOchao.cpp questlua_TempleOchao.cpp regen.cpp safebox.cpp sectree.cpp sectree_manager.cpp sequence.cpp shop.cpp\
          skill.cpp start_position.cpp target.cpp text_file_loader.cpp trigger.cpp utils.cpp vector.cpp war_map.cpp\
          wedding.cpp xmas_event.cpp version.cpp panama.cpp threeway_war.cpp map_location.cpp\
          BlueDragon.cpp BlueDragon_Binder.cpp DragonLair.cpp questlua_dragonlair.cpp\
          skill_power.cpp affect.cpp SpeedServer.cpp questlua_speedserver.cpp\
          FileMonitor_FreeBSD.cpp ClientPackageCryptInfo.cpp cipher.cpp\
          buff_on_attributes.cpp dragon_soul_table.cpp DragonSoul.cpp\
          group_text_parse_tree.cpp char_dragonsoul.cpp questlua_dragonsoul.cpp attr_transfer.cpp\
          shop_manager.cpp shopEx.cpp item_manager_read_tables.cpp New_PetSystem.cpp questlua_petnew.cpp questlua_mysql.cpp char_cards.cpp\
          MeleyLair.cpp questlua_MeleyLair.cpp title.cpp localization.cpp char_gaya.cpp

COBJS    = $(CFILE:%.c=$(OBJDIR)/%.o)
CPPOBJS    = $(CPPFILE:%.cpp=$(OBJDIR)/%.o)

MAINOBJ = $(OBJDIR)/main.o
MAINCPP = main.cpp

TARGET  = $(BINDIR)/game

default: $(TARGET)

$(OBJDIR)/minilzo.o: minilzo.c
    @$(CC) $(CFLAGS) $(INCDIR) -c $< -o $@

$(OBJDIR)/%.o: %.cpp
    @$(CC) $(CFLAGS) $(INCDIR) -c $< -o $@

$(TARGET): $(CPPOBJS) $(COBJS) $(MAINOBJ)
    @echo -e "\033[0;33mGame olusturuluyor ->\033[0m" $(TARGET)
    @$(CC) $(CFLAGS) $(LIBDIR) $(COBJS) $(CPPOBJS) $(MAINOBJ) $(LIBS) -o $(TARGET)

symlink:
    @ln -fs game_r$(GAME_VERSION) $(BINDIR)/game_symlink

strip:
    @cp $(BINDIR)/game_r$(GAME_VERSION) $(BINDIR)/game_r
    @strip $(BINDIR)/game_r

clean:
    @rm -f OBJDIR_GAME/*
    @rm -f $(BINDIR)/game_r* $(BINDIR)/conv

tag:
    ctags *.cpp *.h *.c

install: $(DTARGET)
    rm -rf $(SRV_DIR)/share/bin/game
    cp $(TARGET) $(SRV_DIR)/share/bin/game

dep:
    makedepend -f Depend $(INCDIR) -I/usr/include/c++/v1 -I/usr/include/c++/v1 -p$(OBJDIR)/ $(CPPFILE) $(CFILE) $(MAINCPP) 2> /dev/null > Depend

sinclude Depend

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Kullandığınız server filesin linkini söyler misiniz?

Aslında Files Bilişimin filesi. "İsmini vermeyeyim" kullandığım bilişim Filesin source dosyalarını da verdi bana.
Ama warezlemişler apaçık belli yani. yoksa vermezler. Tuttuğu bir files var. başka bir forumda "Abra2 Server Files" adı altında paylaşılmış.
Bundan alıp kendi filesleri olarak düzenlemeler yapıp müşterilere sunmuşlar. Filesin hazır hali kolayca kuruluyor
ama işte deneme amaçlı ben source dosyalarını da bi build edeyim bakayım yapabiliyorsam düzenleme yapayım diye build etmeye çalıştım.
isterseniz build etmeye çalıştığım filesin direkt game source linkini vereyim size? Bilişimin bana verdiği source linkini yani?

Makefile'ye göre çıkartılan dosya /usr/game/share/bin dizininde otomatik olarak oluşturuluyor. Normalde filesler usr/game altına eklendiği için makefile'yi oluşturan kişi de sürekli game dosyasını taşımamak için direk olarak oyun içinde oluşturmasını sağlamış.

2 farklı yol var.
1. usr içinde game klasörü açın sonra share ve sonra bin klasörünü açın

2. yol ise;
makefile dosyanızda ki şu satırı;
Kod:

Şöyle değiştiriniz;
Kod:
BINDIR = usr/src/okcsource/Server/game

Şu kısmı;
Kod:
SRV_DIR = /usr/game

Şu şekilde değiştiriniz;
Kod:
SRV_DIR = /usr/src/okcsource/Server

Daha sonra şu kısmı;
Kod:

Şu şekilde değiştiriniz;
Kod:
    rm -rf $(SRV_DIR)/game/game
    cp $(TARGET) $(SRV_DIR)/game/game

Server fileste sorun yok, ben 3 aydan uzun süredir bahsi geçen server filesi geliştiriyorum. Kullandığınız freebsd'yi değiştirin. Localhostta geliştirecekseniz özelden mesaj atın size vereceğim linkteki freebsd'ye kurun elinizdeki server filesi.

Makefile'ye göre çıkartılan dosya /usr/game/share/bin dizininde otomatik olarak oluşturuluyor. Normalde filesler usr/game altına eklendiği için makefile'yi oluşturan kişi de sürekli game dosyasını taşımamak için direk olarak oyun içinde oluşturmasını sağlamış.

2 farklı yol var.
1. usr içinde game klasörü açın sonra share ve sonra bin klasörünü açın.

2. yol ise;
makefile dosyanızda ki şu satırı;
Kod:

Şöyle değiştiriniz;
Kod:
BINDIR = usr/src/okcsource/Server/game

Şu kısmı;
Kod:
SRV_DIR = /usr/game

Şu şekilde değiştiriniz;
Kod:
SRV_DIR = /usr/src/okcsource/Server

Daha sonra şu kısmı;
Kod:

Şu şekilde değiştiriniz;
Kod:
    rm -rf $(SRV_DIR)/game/game
    cp $(TARGET) $(SRV_DIR)/game/game

Ben de bunu düşünüyordum az önce.
Makefile'yi kurcalamadan
/usr/game/share/bin
yolunu kendim manuel oluşturayım en iyisi :) Bir sorun yaşarsam dönüş yaparım teşekkür ederim.

Server fileste sorun yok, ben 3 aydan uzun süredir bahsi geçen server filesi geliştiriyorum. Kullandığınız freebsd'yi değiştirin. Localhostta geliştirecekseniz özelden mesaj atın size vereceğim linkteki freebsd'ye kurun elinizdeki server filesi.

Ben freebsd 9.2 mysql 5.5 kullanıyorum hani bu yaygın olarak linki verilen vdi dosyasını. root:dev girişli olan.

Ve @Whistle 'nin verdiği cevap tatmin edici oldu. onu deneyeceğim teşekkür ederim.

Ben freebsd 9.2 mysql 5.5 kullanıyorum hani bu yaygın olarak linki verilen vdi dosyasını. root:dev girişli olan.
Kendinizi geliştirmek istiyorsanız hazır vdi yerine freebsd kurulumunu da kendinizin yapması daha iyi olur. Sitemizde de bunlarla ilgili bir sürü rehber mevcut.

Ve @Whistle 'nin verdiği cevap tatmin edici oldu. onu deneyeceğim teşekkür ederim.
İhtimaller üzerine verilen cevap olduğu için son durumu konu altından bildirmeyi unutmayın

Kendinizi geliştirmek istiyorsanız hazır vdi yerine freebsd kurulumunu da kendinizin yapması daha iyi olur. Sitemizde de bunlarla ilgili bir sürü rehber mevcut.
Şimdi şöyle Bilişimden 3 aylık sunucu satın aldım 8Gblık haliyle biraz da para ödedim yani.
içerisinde istemediğim sistemler ve istediğim sistemler var.
Bunları ayarlayıp işimi bitireceğim.

Asıl sorun şu benim bilgisayarın işlemcisi VT desteği vermiyor. Virtualbox kullanamıyorum yani. açılmıyor hata veriyor.
Bende diğer ortağımın bilgisayarına TW 'den bağlanıp ordan VirtualBox'a sunucu kurup işimi halletmeyi akıl ettim.
TW'den bağlanıp yapmak biraz uğraştırıyor. kendimi geliştirmek değil de istediğim sistemleri ayarlayıp düzenleyip oyunu oynanabilir hale getirmek istiyorum. amacım bu yani hazır vdi işimi görür sanırsam?

İhtimaller üzerine yapılan cevap olduğu için son durumu konu altından bildireceğim.

Görür tabiki de ama bu şekilde çok fazla oyun üzerinde çalışabileceğinizi sanmıyorum

Görür tabiki de ama bu şekilde çok fazla oyun üzerinde çalışabileceğinizi sanmıyorum

Zararı ne olabilir ki :D
Alt tarafı :
-hızlı biyolog sisteminde süre sınırı var onu kaldıracağım
-Kostümlere parlama ve efsun veren taş (Gökkuşağı taşı) işlevini yapacağım.
-Ronark sistemi ekleyeceğim.
-Evrim sistemi ekleyeceğim.
-Gereksiz bir kaç görev var onları kontrol edeceğim.
o kadar...

Bu işlemleri yapamaz mıyım?

Teamviewer ile başka bir bilgisayarı kontrol etmek kolay olmuyor. Görüntü kalitesi, takılma durumları vs. Bu yüzden çalışma ortamı rahat olmadığı için zorlanabilirsiniz. Neyse konuyu fazla dağıtmaya gerek yok. Son durumu bildirirseniz sevinirim..

../game/src/ içerisindeki MakeFile dosyamda düzenledim ve sorunum o şekilde çözüldü.

dMz8L4.png

OanVrZ.png

UZANTISI OLMAYAN TAR.GZ DOSYASI MI? YOKSA BAŞKA BİRŞEY Mİ KAFAM KARIŞTI HİÇ BİR UZANTISI YOK BUNUNi?

Dosya Eklentileri

• metin2 game.jpg
    metin2 game.jpg
    43,4 KB · Gösterim: 215
  • metin2 source derleme tamam.jpg
    metin2 source derleme tamam.jpg
    83,3 KB · Gösterim: 183
Çözüm

dMz8L4.png

OanVrZ.png

Buradaki game dosyasını usr/game/share içine atacaksın reboot attığında game aktif olmuş olur reboot yerine kill çekme şeyleri felanda var ama ben reboot kullanıyorum

Buradaki game dosyasını usr/game/share içine atacaksın reboot attığında game aktif olmuş olur reboot yerine kill çekme şeyleri felanda var ama ben reboot kullanıyorum

şimdi şöyle ben bu sourceyi bilgisayarımdaki sanal sunucumda derledim.
buraya kadar eyvallah.
bana bir game dosyası verdi.
ama ben bu derlediğim gameyi
bilişimin bana verdiği sunucuda kullanmak istiyorum.
tar.gz veya tgz haline nasıl çeviririm ben bunu,?

Aldığınız o game dosyasını bilişimin size verdiği sunucuda ki filesinize yükleyin.

Şu videonun 14. dakikasından sonrasına bakabilirsiniz. Burada da derleyip filese atmışım.

Ek olarak resimlerinizi foruma yüklerseniz sevinirim.

şimdi şöyle ben bu sourceyi bilgisayarımdaki sanal sunucumda derledim.
buraya kadar eyvallah.
bana bir game dosyası verdi.
ama ben bu derlediğim gameyi
bilişimin bana verdiği sunucuda kullanmak istiyorum.
tar.gz veya tgz haline nasıl çeviririm ben bunu,?
şöyle bilişimin size verdiği sunucu ftp bağlanın tabi önce game mysql yüklü olması gerekiyor sonra usr/game/share dizinine atın o oluşturduğunuz game dosyasını

Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.
Geri