Sitemiz Hakkında Konuşalım Biraz :)

Whistle

S İ N İ R L E N M E K
Site yetkilisi
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Evet arkadaşlar,
Forum sitemiz 9 senedir yayında ve bu süreçte sürekli değişime uğradı. Elimizden geldiğince en iyi şekilde yayın yapabilmek için uğraşıyoruz.

Sitemizin gelişiminde üyelerimizinde söz sahibi olmasını istiyoruz. Bu konu altından sitemizde olmasını istediğiniz özellikleri veya eksiklikleri belirtebilirsiniz.

Bu konu soru-cevap türünde olduğu için gelen yorumlara olumlu veya olumsuz oy verebilirsiniz. Bu şekilde açık anket olacaktır.

xentr member stories isterizzz :)

Premium level olabilir.
Güvenlik açısından üye kimlik bilgisi olabilir. (Zorunlu değil. İsteğe bağlı.)

Son düzenleme:
Üyelere level seviyesi olabilir.
Foruma telefon yada bilgisayar'dan girildiğinde forumda gözükebilir neyden girildiği. ;)

Forumun en büyük sorunu eksik içerik. Diğer forumlarda sürekli paylaşılan veya paylaşılmış bilgilerin burada da yayınlanmaması. Diğer sorun ise soru cevap bölümüne açılan orta yüksek seviyedeki sorunların bir çoğuna kimsenin cevap yazmaması ilgilenmemesi. Anca basit internetten kolayca çözülebilecek sorunlara cevap yazılması. Adam item eklemiş görünüş bozuk diye konu açmış 20 cevap var ama kodlama ile ilgili bir konu açılıyor 0 cevap.
Diğer forumda paylaşılan mesela herhangi bir fix işlemi diyelim bunu alıp inceleyip sonrasında burada paylaşacak yöneticiler olmalı. Forumda doğru düzgün içerik üretimi yok @Whistle harici.

Forumun en büyük sorunu eksik içerik. Diğer forumlarda sürekli paylaşılan veya paylaşılmış bilgilerin burada da yayınlanmaması. Diğer sorun ise soru cevap bölümüne açılan orta yüksek seviyedeki sorunların bir çoğuna kimsenin cevap yazmaması ilgilenmemesi. Anca basit internetten kolayca çözülebilecek sorunlara cevap yazılması. Adam item eklemiş görünüş bozuk diye konu açmış 20 cevap var ama kodlama ile ilgili bir konu açılıyor 0 cevap.
Diğer forumda paylaşılan mesela herhangi bir fix işlemi diyelim bunu alıp inceleyip sonrasında burada paylaşacak yöneticiler olmalı. Forumda doğru düzgün içerik üretimi yok @Whistle harici.
Söylediklerinizin bir çoğunda haklısınız. Diğer bir çok yerde paylaşılan şeylerin burada yayınlanmamasının nedeni bir yasak veya engelden dolayı değil. Dileyen herkes alıntı olduğunu belirterek paylaşımda bulunabilir. Bu noktada şahsım adıma şunu belirtmek isterim, ben alıntı içerik paylaşmayı hiç tercih etmem ve paylaşmam da. Yani özgün içerik zihniyetine sahibim diyebilirim. Sadece önemli konularda çok aranan ve önem arz edebilecek bazı konuları, alıntı olduğunu belirterek bir kaç kez paylaştım. Ayrıca Türk & yabancı olarak bir çok forumda aktif olarak kullandığım hesabım mevcut ve neredeyse hepsi buradan daha fazla aktif kullanıcıya sahip olmalarına rağmen, sizin dediğinizin tam aksine, en ufak sorunlara bile cevap vermeye tenezzül edilmiyor maalesef. MMOTutkunları'nın bu noktada en önemli ayırt edici özelliği, bilgiyi devlet sırrı gibi saklama prensibi olmaması. Gerek yönetim ekibinden, gerek üyelerden, herkes bilgisi olan alanda bilgiyi ve yardımı paylaşmaktan çekinmiyor.

Kodlama konusundaki söylediklerinizde de haklısınız ancak, siz de bilirsiniz ki zaten kodlama bilgisi neredeyse bu işin en zirve noktası ve herkesin bilmesi çok zor bir ihtimal. Yine de konuda detaylı bilgi verilmeden bir hatanın nerden patladığını tespit etmek, nerenin yanlış yapıldığını bilip yardım etmek,kullanıcının en son hangi işlemi yaptığını vs. bilmek zaten çok güç bir durum. Özellikle C++ hataları, Python dan çok farklı bir yapıya sahip. Şöyle ki, Python da alınan hataların nerden çıktığı nokta atışı olarak belli oluyor çoğu zaman. Syserr da şu dosyanın şu satırı diye belirtiliyor. Ancak C++ da neredeyse bütün cppler ve fonksiyonlar birbiriyle bağlantılı olduğu için sorunun tam olarak nerden çıktığını bilmek, ancak konu sahibinin bizlere ne kadarını aktardığıyla alakalıdır. Bunlar sağlandıktan sonra c++ bilgisi olmadan da mantık ile yardım edilebiliyor veya bazı tahminlerle yönlendirmeler yapılabiliyor. Ben de şahsen böyle durumlarda, eğer daha önce aynı sorunu yaşayıp çözmüşsem yorumda belirtiyorum, ya da sorunla ilgili yabancı kaynaklara göz atıp çözümü bulduğum zaman üyeye konu üzerinden bildiriyorum.
Tabi bu durum zamanla daha iyi bir hal alır umarım.

Konuya ek olarak, eksiklik olarak gördüğüm ve önemli bulduğum tek şey, konularda içeriğin(sayfanın) en altında "Benzer Konular" listesi olmaması.

Foruma 2 gündür bakıyorum ve aktif üyenin 15 den fazla olduğunu pek görmedim.Durum böyleyken içerik ve soru/cevap kısmının da boş olması gayet normal.Bir kaç yönetici forumu tutabildiği kadar ayakta tutuyor ama buda bir yere kadar.Tartışma konusu veya önemli bir içerik paylaşılsa görebilecek insan sayısı çok ama çok az.En önemli sorun da bu.Aktiflik yok.Herkesin bildiği diğer forumlar varken burası çok gölgede kalmış maalesef. İnsanları buraya nasıl yönlendirebilirsiniz bilmiyorum ama gerçekten çok zor. Bu forumu tesadüfen gördüm ve çok ılımlı hissettirdi.Açılan konulara yardım edesim veya içerik paylaşasım geldi açıkcası.Çünkü diğer bilindik forumlardaki egolu insanlardan, boğucu kalabalıktan sıkıldım.İnsanların bu kadar kibirli ve menfaat peşinde koşması bir yerden sonra soğutmaya başlıyor.Bu yüzden bende genelde yabancı forumlara bakıyorum ama burasıda dediğim gibi sakin ve saf geldi.Umarım bir gün istenilen hiti alır.

Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim. Forum siteleri yapıları gereği açık bir platformdur. Yani bir blog sitesine sadece editörler içerik girebilecekken forumda üyeliği olan herkes içerik oluşturabilir. Yönetim olarak en büyük önceliğimiz sistemin yolunda ilerlemesi, düzenin, huzurun ve barışın sağlanması. Maalesef toplulukları yönetmek kolay olmuyor.
Bu yüzden dileyen arkadaşlar sitemizde istediği kadar içerik girebilir. Tek şartımız kurallarımıza uyulması. Dileyenlerde yönetim ekibimize katılarak sitemizin gelişimine katkıda bulunabilir.

Şu sıralar bende fazla içerik üretemiyorum. Çünkü forumun geleceği için planladığımız eklentileri yazmakla uğraşıyorum. Bu siteyi kurduğumda daha ortaokula gidiyordum. Ve bu zamana kadar açık tutabildim. Hayatım boyunca severek uğraştığım bir alan oldu.

Burada bulunduğum süreçte az da olsa bir şeyler deneyimledim ve yaptığınız yorumun altına imzamı atarım ancak forumun sadece metin2'ye özel bir yer olmadığının da farkında olmamız gerekiyor. Gerçi ne kadar da farkında olsak metin2 dışında oluşturulan içeriklere girilen yorumlar çok az, forumu metin2 ayakta tutuyor resmen :D

Bu foruma ilk kayıt olduğumda gerçekten burayı sevdiğimi ve insanların x forumundaki gibi boş beleş adam olmadığını farkettim ki hala buradayım.
Açıkcası bu forumda aktifliğin azalma sebebi belirli insanların sadece 2 3 adet metin2 sorusu sorup gitmesidir.
Bazı arkadaşlarımın yorumuna katılıyorum, metin2 üzerine dönüyor gibi forum ve bu benim canımı çok sıkmasada sizin canınızı sıkıyodur.
Ahım şahım değişikliğe ihtiyaç yok, sadece biraz daha siteyi tanıtmamız gerek diye düşünüyorum :)

Forumda Metin2 dışında da aktiflik olması için ileride Youtube kanalımızda da çalışmalar başlatacağım. Sizlerde ilginizi çeken bölümlerde içerik girebilirsiniz :)

Bana göre tek eksik popülerlik. Onun dışında öneri olarak; Bir marketing sistemi gelebilir. Alınan beğeniler, konu açmalarla kazanılan coin site içi kullanıcı gözüne çarpan görsel güzellik olarak sunulabilir. İsim değiştirme, isim renklendirme, ek açıklama ekleme, avatar'a gif ekleme. Bu gibi şeyler kullanıcının gözünü tatmin ettiğinden dolayı insanların içerik üretesi gelebilir. Bu da çok içerik olursa (Çöp içerik olarak değil tabi ki x forumu gibi) özgün veya gerçekten çalışan içerik olarak, sitenin albenisi artıcaktır diye düşünüyorum.

Bana göre tek eksik popülerlik. Onun dışında öneri olarak; Bir marketing sistemi gelebilir. Alınan beğeniler, konu açmalarla kazanılan coin site içi kullanıcı gözüne çarpan görsel güzellik olarak sunulabilir. İsim değiştirme, isim renklendirme, ek açıklama ekleme, avatar'a gif ekleme. Bu gibi şeyler kullanıcının gözünü tatmin ettiğinden dolayı insanların içerik üretesi gelebilir. Bu da çok içerik olursa (Çöp içerik olarak değil tabi ki x forumu gibi) özgün veya gerçekten çalışan içerik olarak, sitenin albenisi artıcaktır diye düşünüyorum.
Bahsettiğiniz bir kaç öneri üzerinde bizlerde tartışma içerisindeyiz aslında ve adım atma gibi bir durum söz konusu.
En iyi önerilerden birisiydi kesinlikle.

Bence Ban sistemi değiştirilebilir Beni bilen bilir genelde bir düzene yeni birşey eklenilmendense olan şeyi güncellenelerek yenilenme olayını daha fazla beğenirim sadelik esas gibisinden :D

Örnek verebilirsek bir kişi sinkaf ettiği zaman Komple forumdan çıkartılması yerine özel mesaj yoluyla yazdıysa oraya engel konulabilir engel süresine göre normal forum konularının altına içeriklere yazarsa içeriklerden engellenebilir Komple üyeliğe giriş yapamaması yerine aktif olunabilir ama içerik altına flood atamaz ya da mesaj yoluyla rahatsız edemez kimseyi cezalar hem biraz caydırıcı olur hemde diğer forumlara göre daha bi ayrıcalıklı olur tabi ki bu benim şahsi fikrim siz nasıl beğenir misiniz bilmem.

ikincisine geçelim derseniz bilidirimler sadece mesaj yoluyla değilde ana sayfaya ilk giriş yaptığında öne çıkablir ya da üyeliğe giriş yaptığı zaman direk ilk önce güncelleme olmuşsa forum üyeleri hepsi görmesi için duyurular kısmında son yayınlanan veya hut gördüğü ya da görmediği olarak işaretli şekilde konulandırılmış olabilir. ( Aç / Kapat şeklinde Gui yapılırsa görmek istiyen görmek istemeyen diye profilden ayar yaparsa iş görür )

üç dersek hesaplandırma sistemi olabilir bir üye birden fazla hesap açabilir tabi buda yönetim isterse ve hesap kayıt sistemi gelebilir Eğer istiyorsa profil fotoğrafına tıklayıp hesap değiştir seçeneğiyle diğer hesaba geçiş yapılabilir bunuda bir başka yerde görmedim tabi ki buda yapılırsa bir ilk olur :)

dört artık şu filtreleme sisteminde sıralama olayını klasikten çıkıp konuların eskiden yeniye ya da en son açılan konuların daha rahat bir biçimde bulunması için daha güzel bir yapılandırma olabilir. ne ayar veriyorsam en son güncelleyen en son açan şeklinde oluyor şurayada bir el atılırsa fena olmaz :D en son yayınlanan konuları gör diye sıralama seçeneği güzel bir detaylandırılabilir.

beş Sırılama sistemi demişken :D en çok mesaj atan en çok begenilen en vs vs yapan diye bir sıralama da yapılabilir bence sonuçta mmo forumu mmo oyuncuların hepsi rekabetçi :D

Altı devam ediyoruz dersem yalan olur :D :D :D fazla uzun oldu begenilirse devam ederiz fikir çok, değecek bir forum hak ediyor sonuna kadar başarıyı. :)

Konuyu hortlatalım biraz. :)
Sitemiz hakkında söylemek istediğiniz şeyler varsa bu konu altından belirtebilirsiniz.

Kimlik doğrulama güzel olmuş eline sağlık. Forumda günlük görev verse o görevi yerine getirsen örnek 1 saat içerisinde veya 1 gün içerisinde 10 tane konu aç filan yada buna benzer bişeler, günlük görevi yapanlarada puan verilse güzel olur bence. Fikir benden yapması senden @Whistle :)

Haraketli profil resmi gelse güzel olur premium bölümü açılabilir premium içerikler paylaşılır premium hem tl hem mt coin ile alınabilir olabilir mt coin ise paylaşım yaptıkça kazanabilir kazanılan mt market te olmalı ayrıca dosya paylaşım linkleri gizlenebilir beğeni olmadan görünür olmasın her gün 5 beğeni hakkıda olabilir böylece hem üyeler hem paylaşımlar kazanır paylaş ve beğeni aldıkça mt coins kazan.

Haraketli profil resmi gelse güzel olur premium bölümü açılabilir premium içerikler paylaşılır premium hem tl hem mt coin ile alınabilir olabilir mt coin ise paylaşım yaptıkça kazanabilir kazanılan mt market te olmalı ayrıca dosya paylaşım linkleri gizlenebilir beğeni olmadan görünür olmasın her gün 5 beğeni hakkıda olabilir böylece hem üyeler hem paylaşımlar kazanır paylaş ve beğeni aldıkça mt coins kazan.
kesinlikle gif pp gelmeli

Geri