[Rehber] Bilgisayar ve Telefonlarda Nm Değeri Nedir?

Kaiser

⋞ 〈 ☪ 〉 ⋟
Site yetkilisi
Yönetici
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Yazar
Mesaj
3.293
Beğeni
2.994
Puan
1.849
Merhabalar, bu konuda bilgisayar veya telefon alırken özellikle işlemci alanında dikkat edilmesi gereken ve bir hayli önemli olan bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.
Bu işlerle uğraşanların elbette bilgisi vardır ancak bilmeyen arkadaşlar için satın alma işlemlerinde göz önünde bulundurmaları gerektiğini düşündüğüm için yinede ele almak istiyorum.

Öncelikle Nm nedir?
Nm(nanometre), işlemcilerdeki transistörler arasındaki mesafeyi belirlemek için kullanılan bir ölçü birimidir ve 1 metrenin milyarda birini ifade eder.

Bu değeri telefonların ilan başlıklarında pek göremezsiniz, daha çok bilgisayar işlemcilerinin sayfalarında görürürüz.
Bkz:
tel.jpg
Fakat bu telefonlar için geçerli olmadığı anlamına gelmiyor. Aynı bilgisayar işlemcilerinde olduğu gibi telefon işlemcilerinde de Nm değeri vardır ve bu değerin yüksek veya düşük olmasının bazı getirileri var. Günümüzde özellikle bilgisayar işlemcilerinde Nm aralığı genellikle 7-14nm arası değişmektedir. Yeni nesil işlemcilerde bu değerler daha da düşüyor tabi. Bu değer aralığı telefonlarda değişkenlik gösterebiliyor ancak ifade ettikleri şey aynıdır.

Peki Nm değerinin yüksek veya düşük olması neyi ifade eder?
Basitce anlatacak olursak Nm değerinin yüksek olması, işlemcideki transistörler arasındaki mesafenin daha uzun olması demektir. Bu da daha fazla güç tüketimiyle(Watt) beraber daha fazla ısınmayı beraberinde getirir.

Nm değerinin düşük olması ise, transistörler arasındaki mesafenin daha az olduğunu ve daha yüksek performans sağlayacağı anlamına geliyor. Ve tabiki daha düşük ısı değerleri demek.
Anlamayanlar için şöyle bir örnek verebilirim:
Evinizdeki internetin, santrale yakın olduğunuzda daha hızlı olması veya uzak olduğunuzda daha yavaş olması gibi düşünebilirsiniz.

Aşağıda örnek olarak Samsung Galaxy S23 Ultra ve Xiaomi Redmi Note 8 Pro'nun işlemci karşılaştırması verilmiştir.
TELL.jpg


Eğer aranızda benim gibi Note 8 Pro kullanıcıları varsa, oyunlarda yüksek ayarlarda telefon ısısının kısa sürede 49-50 dereceye kadar ulaşabildiğine bizzat şahit olmuşlardır. İşte bu ısınmaların en büyük etkenlerinden biri bu Nm değeridir. Zaman zaman "Isınma sorunu yok" dediğimiz telefonlarda/işlemcilerde de durum tam olarak budur. Bu söylemle Nm değerinin düşük olduğu işlemcileri ifade etmiş oluruz.

Şimdi de AMD Ryzen 9 7950X ve Intel i9-13900K işlemcilerinin karşılaştırmasına bakalım.
islemci.jpg

(Sıcaklık değerleri maksimum değerlerdir, bu değerler işlemciye bindirdiğiniz yüke bağlı olarak farklılık gösterir.)

Son olarak ısınma konusu için belirtmem gerek ki, Nm değeri tek başına yeterli bir faktör değildir.
İşlemcinin çekirdek sayısı gibi özellikleri de ısınma değerleriyle bağlantılı olabilir.

Bu konuda sadece Nm değerini ele alıp, en azından bundan sonraki alışverişlerinizde dikkat edebileceğiniz bir noktayı sizlere aktarmaya çalıştım. İyi çalışmalar..
 

Üst