Php Metni Oluşturma - PHP Eğitim 4

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
1
Php dosyaları .php ile biter.

Bir php metni yazmak için dosyamızı .php uzantısıyla kayıt etmemiz gerekir.

2 şekilde kayıt yapabilirsiniz. "Farklı Kaydet" yada "Save As" yada kısa "Ctrl + Shift + S" tuşlarına basınız.

Karşınıza gelen pencerede dosyayı kaydedeceğiniz konumu seçtikten sonra eğer php editörü kullanıyorsanız pencerenin alt kısmında "Kayıt Türü" yazar oradan .php uzantısını seçin. Eğer öyle bir seçenek yoksa. Dosya adını " (tırnak) işaretiyle beraber yazın. Örn: "index.php" sistem bunu php dosyası olarak kayıt edecektir.

Php Dosyalarını Nereye Kayıt Etmem Gerek?
Wampserver kurarken belirlediğiniz dosya yoluna girin normalde C:/wamp içindedir. Klasöre girdikten sonra www yazan klasörün içine dosyalarınızı atabilirsiniz.

Xampp kullanıyorsanız normalde dosya yolu C:/xampp dizinidir. Klasöre girdikten sonra htdocs yazan klasörün içine dosyalarınızı atabilirsiniz.

Ben WampServer kullandığım için C:/wamp/www içerisine atıyorum. Eğer xampp programını kullanıyorsanız C:/xampp/htdocs

Sunucunun tabiki php komutlarını yorumlayabilmesi için sadece .php uzantısı ne yazik ki yetmiyor. Editörde php etiketlerini açıp kapatmamız gerekiyor. Örnek;
Kod:
<?php
     //Etiket arasına kodlar yazılır.
?>

Yukarıdaki örnekte php etiketlerini açıp içine açıklama satırı ekledik.

Bu dersimizde bu kadar php de değişken oluşturma kurallarına bakmak için diğer konumuzu okuyabilirsiniz.
Bu konuyu okudunuz için şimdiden teşekkür ederim.

Geri