Paradoksumu Sunuyorum

murobbs

Üye
Üye
Geçenlerde , dilek balonu uçurtmuştum gerçek olacağna inanmıyorum.Farz edelim ki oldsaydı şu dileğim "Dileğim,dileğimin gerçek olmaması" gerçek olsaydı dileğim şimdi kabul mu olcak,olmucak mı?

Bir süre düşündükten sonra şu sonuca varmış oldum, aslında herhangi bir şey dilemiş olmuyorsun. :D Nedenini şöyle açıklayabilirim, dileğinin gerçek olmaması senin dileğindi. Yani aslında ortada olmayan bir dileğin gerçek olmaması senin dileğin. Gerçekleşmemesi gereken bir şey dilememişsin. Dileğin sadece dileğinin gerçekleşmemesi, böylelikle gerçekleşmemesi gereken bir şey bulunmuyor. Biraz karmaşık duruyor ama en azından böyle bir sonuca varmış oldum. :muha:

Hayatta gelişen olayların bazıları kendi seçimlerimizden bazıları da etrafımızda gerçekleşen ve bizim seçme şansımızın olmayacağı durumlarda belirli oluyor. Bu yüzden ben dilek olaylarına pek inanmıyorum.

Peki neden bahsediyorum biraz açiyim. Mesela sizin bu siteye üye olup bu konuyu açmanız kendi seçimlerinizin sonucu oluşur. Lakin bu seçim sonucunda konunuza kimlerin yorum yapacağını seçemezsiniz. Daha reel bir örnek ise şudur. Gelecekte yapacağınız mesleği seçtiniz ve bu doğrultuda eğitiminize yön verdiniz ve elinize diplomayı aldınız diyelim. Fakat kendi mesleğinizle ilgili iş bulamadınız ve mecburiyetten başka bir alanda çalışmaya başladınız.

Bu doğrultuda siz gelecekte ki kaderinizi belirlemiş oluyorsunuz ve bunun için mücadele ediyorsunuz fakat elinizde olmayan sebeplerden ötürü yaptığınız seçimin dışına çıkabilirsiniz. Dini öğretilerde de buna kader adı veriliyor. Tam olarak geleceğimize hakim olamayız. Dilekte buna benzer bir şey aslında. Çok istediğiniz için dilek dilersiniz ve gelecek zamanda belki bu gerçekleşir veya gerçekleşmeyebilir. Fakat gerçekleşse bile bu dilek dilediğiniz için değil. Dileğinizde hedeflediğiniz herhangi bir şey için mücadele ettiğiniz için olabilir. Mücadele edip başarısızda olunabilir.

İşin özeti bence bu durum için derinlemesine düşünmeye gerek yok. Bir önce ki mesajda durumu gayet iyi bir şekilde açıklamış :)
Ben dilek olayına parmak basmak istedim :D

Umarım herkes hayalini kurduğu geleceği yaşar...

Geri