Oyun geliştirmek istiyorum hangi programı kulanmalıyım?

murobbs

Üye
Üye
Oyun geliştirmek istiyorum kod bilgisi TRUE FALSE ibaret, yeni başlayanlar için kodlama tutorial içeren modelemesi basit olan programlar hangileridir?

Unity ve Unreal Engine oyun motorlarıyla ilgili çok kaynak var.
Bence ilk önce web tabanlı oyunların yapımı ile uğraşın. En azından oyunların yapım mantığını kavramak için

Sana tavsiyem farklı alanlara yönelmen oyun piyasasında ülkemizde oyun geliştirme konusunda birşeyler başarman imkansıza yakın malesef , bireysel olarak birşeyler yapmaya çalışırsan eğer sponsor bulma ihtimalinde aynı şekilde çok düşük... Bütçem var diyorsan bilemem tabi senin kararın fakat bende bir dönem aynı fikirler doğrultusunda ilerliyordum, gerçekler bunlar...sana tavsiyem web programlama veya mobil uygulama geliştirmeye yönelmen olur...

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

iyi forumlar.

Oyun geliştirmek istiyorum kod bilgisi TRUE FALSE ibaret, yeni başlayanlar için kodlama tutorial içeren modelemesi basit olan programlar hangileridir?
Unity fena değil bir iki oyun yapmışlığım var.Çok fazla eğitim bulabilirsin.Programlama dili olarak javascript veya c# arasında bir seçim yapman gerekiyor ben C#'ı seçmeni öneririm daha fazla alanda kullanabilirsin.Örneğin C# --> Xamarin ile ios ve android uygulama geliştirebilirsin daha sonra.Veya Asp.net ile web programlamaya yönelebilirsin.Tavsiyem:
Platform: Unity Programlama Dili:C#

Bu soru kişiden kişiye değişir. Yapmak istediğiniz oyunun ne kadar kapsamlı olacağına karar vermelisiniz. Sonrasında hangi oyun motorunun size uygun olduğuna karar vermeniz gerekir ki bunun için oyun motorlarını araştırmanız gerekir. Bağımsız yapımcıların genellikle tercih ettiği oyun motoru Unity motorudur çünkü kullanım kolaylığının yanı sıra ücretsiz kullanıma izin veriyor. Yani bu konu uzun bir konudur. Bunu iyi anlatan, en azından fikir sahibi olmanızı sağlayacak şu videoları izlemenizi öneriyorum:

Son düzenleme:
Oyun yapmak çok komplike bir işlem.
Oyun yapabilmek için modelleme, animasyon, seslendirme, kodlama ve özellikle ileri seviyede matematik bilmeniz gerekiyor.

Pratik olması için web tabanlı 2 boyutlu oyun yapabilirsiniz. Mesela zamanında internette bulduğum bir video vardı.

2 boyutlarda biraz daha geliştikten sonra web tabanlı basit 3d oyunlar yapabilirsiniz.
İngilizce bilginiz varsa bu seride baya işinize yarayabilir

Sana tavsiyem farklı alanlara yönelmen oyun piyasasında ülkemizde oyun geliştirme konusunda birşeyler başarman imkansıza yakın malesef , bireysel olarak birşeyler yapmaya çalışırsan eğer sponsor bulma ihtimalinde aynı şekilde çok düşük... Bütçem var diyorsan bilemem tabi senin kararın fakat bende bir dönem aynı fikirler doğrultusunda ilerliyordum, gerçekler bunlar...sana tavsiyem web programlama veya mobil uygulama geliştirmeye yönelmen olur...

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

iyi forumlar.

Bu yazıya katılıyorum. Bireysel konsol veya pc oyunu geliştirmenin önü maalesef TR'de açık değil. Mobil uygulama veya web tabanlı sistemler çok daha avantajlı. Bu yazıdaki öneriye ek olarak mobil oyunda ekleyebilirim. Arcade tarzı mobil oyunlar pc oyunlarına kıyasla daha düşük bütçelerle olabiliyor. Hatta TR'de ki birçok geliştirici oyun dünyasında mobile yönelmekte pcden ziyade.

Geri