Metin2.tc Teliften Mi Kapandı?

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
1
Merhaba arkadaşlar,
Benim profilime bu konuda @hido06 şöyle bir mesaj atmış.
Whistle kardeşim birşey soracağım GameForge Tüm PvP Serverleri kapatmayı başlamış Örnek olarak (Metin2.TC) Kapandı.
Sizede Gelirse Casro2 Kapatılması için Siz ne yapacaksınız?
Casro2 serverini geliştirdiğim için gündem hakkında bilgim yoktu. Sağolsun @hido06'nın mesajı sayesinde öğrendim. Bende gerçekten teliften dolayı mı server kapandı diye araştırdım ve Metin2.tc'nin Marka tescili yaptıktan sonra sitesinde Metin2 ismi geçtiği sebebiyle marka tescilinin iptali için telif davası açmışlar. Bunun sonucununda da server sahibi serverini komple kapatma kararı almıştır.

Metin2.tc'nin sunucu aldığı firma şu linkte:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
bir açıklama yapmıştır.
Değerli forum üyeleri;
Bilindiği gibi TURKLOKASYON Bilişim Teknolojileri olarak Metin2TC firmasına yıllardır hizmet veriyoruz. Konudaki yanlış anlaşılmaları sonlandırmak için yazma gereği duydum. Öncelikle Metin2TC'nin kapanmasında GameForce ekibinin herhangi bir tebligatı ne tarafımıza ne de Metin2TC firmasına ulaşmamıştır. Dolayısı ile bu bir telif olmayıp geçtiğimiz günlerde Mayıs ayında Metin2TC'nin marka patent başvurusu onaylanmış ve resmi gazetede yayınlanmasının ardından 15 günlük itiraz süresi içerisinde GameForce avukatları tarafından "ALINACAK OLAN İSMİN Metin2 İSMİNİN BARINDIRMASI VE BU İSMİN HAKLARININ KENDİLERİNDE OLMASI SEBEBİYLE KARŞI TARAFIN HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDEBİLECEĞİNE İSTİNADEN MARKA PATENT BAŞVURUSUNUN REDDİNE" amacıyla yalnızca itiraz edilmiştir. Hal böyle iken amacın Yarın öbür gün telif atmaya kalkarsak patenti olanlara öncelikle patentin iptali davası açması gerekeceğini öngördükleri için gerekmesi durumunda süreci uzatmamak için kimsenin kendileriyle alakalı patent almasına müsade etmek istemedikleri görülmektedir.

Dolayısı ile henüz endişelenecek bir durum olmadığı gibi bunun sonucunda Metin2TC kapandı telif yedi gibi bildiriler tamamen asılsız ve yalandır. Duyuru resmi paylaşılan Alihan Pehlivan isimli müşterimizinde açıklamasında zaten Marka Patent Başvurusu'na itiraz edildiği bizzat kendi beyanıyla okumanız mümkün. Oyunun kapatılma sebebi ise tamamen Alihan Pehlivan isimli müşterimizin insiyatifinde olup herhangi bir telif hakkına bağlı olmadan yalnızca patenti alınamaması sebebiyle ilerleyen süreçte telif gelmesi durumunda hak talep edemeyeceklerinin bilincinde olması ve geleceğe dönük olmaması süregelmiş olabilir.

Saygılarımızla
TURKLOKASYON
Bilişim Teknolojileri

@Whistle Teşekkür ederim bildirdin için sağol, Dediğim gibi bende açmayı düşünüyorum şuanlık ama biraz araştırma yapıyorum araştırmam iyice baktığım zaman biraz düşüneceğim şuan Başka Yabancı Ülkeler'deki Sunucular'mı ne Ordakilerin bütün PvP Serverleri kapanmış durumdaymış duyduğuma göre onun için Türkiye'ye gelirmi gelmez mi bilmiyorum onu! ama Türkiye'ye (Metin2-GameForge Şirket'i) Ne KDV, nede ÖTV, ve ama şunu belirtmek isterim ki şimdi, (Ödüyor'mu? Ödemiyor'mu? Onu Bilmiyorum) vs ödemiyor diye düşünüyorum ödüyorsa bilemiyorum siz düşünün onuda :);)

Son düzenleme:
@Whistle Teşekkür ederim bildirdin için sağol, Dediğim gibi bende açmayı düşünüyorum şuanlık ama biraz araştırma yapıyorum araştırmam iyice baktığım zaman biraz düşüneceğim şuan Başka Yabancı Ülkeler'deki Sunucular'mı ne Ordakilerin bütün PvP Serverleri kapanmış durumdaymış duyduğuma göre onun için Türkiye'ye gelirmi gelmez mi bilmiyorum onu! ama Türkiye'ye (Metin2-GameForge Şirket'i) Ne KDV, nede ÖTV, ve ama şunu belirtmek isterim ki şimdi, (Ödüyor'mu? Ödemiyor'mu? Onu Bilmiyorum) vs ödemiyor diye düşünüyorum ödüyorsa bilemiyorum siz düşünün onuda :);)
Ülkemizde herhangi bir vergi ödemiyor, bizim buradaki sunucuları kapatması için öncelikle burada bir yer açmalı, Türkiye sunucularını buraya taşımalı, ülkemiz şartlarında vergi ödemeli, sunucularla ilgilenecek elemanlar bulmalı.
Asıl konuya gelecek olursak, Metin2'nin hakları daha YMİRdeyken YMİR kaynak kodlarını halka açmıştı, bu da demek oluyor ki Metin2-Mt2-M2 gibi isimleri kullanmadığınız sürece size bir yaptırım uygulama şansı yok.

Metin2.tc'nin asıl kapanma sebebine gelirsek kendileri yüksek maliyetli sunucu kullanıyordu fakat 2. serveri açması 2. bir yüksek maliyetli server sorunu doğurdu üstüne userlar yavaş yavaş azalmaya başlayınca kazandığı para tatlı geldi ve kapattı. Yapması gereken tek şey domain ve oyun ismini değiştirmekti xx2.tc gibi.

Vergi ile ilgili Derindarbe açıklama yaptı. Sen ödemeyi yaptığın anda zaten KDV otomatik kesiliyor. Bir çok serverde paywent gibi ödeme servislerini kullandığı için pvplerde KDV ödüyor kısaca...

Tabi buradaki önemli mesele dediğin gibi kaynak kodlarının sızdırılması. Bu kodlar üzerinden farklı oyunlar bile yapılabilir..

Son düzenleme:
Evet Doğru öyle olabilir Ama Derindarbe Diyorki: Tüm PvP kapatılacak diyor işte başka biryerlerde kapatılmaya başladı diyor Metin2-GameForge Türkiye'ye KDV Ödüyorsa Türkiye'deki Tüm PvPleri kapatabilirmi? Yoksa Ödemiyorsa Kapatabilirmi? :confused:o_O

Evet Doğru öyle olabilir Ama Derindarbe Diyorki: Tüm PvP kapatılacak diyor işte başka biryerlerde kapatılmaya başladı diyor Metin2-GameForge Türkiye'ye KDV Ödüyorsa Türkiye'deki Tüm PvPleri kapatabilirmi? Yoksa Ödemiyorsa Kapatabilirmi? :confused:o_O
İki türlüde kapatamaz. Tabii oyununuzun isminde metin2 ibaresi yoksa.

Geri