Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Merhaba arkadaşlar,
Metin2'nin kullandığı otopack sistemini nasıl kurabileceğimizi youtube kanalında 3 bölümlük kısa bir seri ile anlatmaya çalıştım.

Bu rehber sayesinde şunları öğreneceksiniz.
  1. Kendi oto pack exenizi hazırlama.
  2. Oyun dosyalarını otopack serverine eklemek.
  3. Otopack güncellemesini yapmak.
Bunları öğretmeden önce gerekli olan dosyaları indirmeniz gerekli.

Bu dosyalardan ilki oto launcherin kendi dosyaları;
İndirme linkleri;
cloud.mail.ru:
Burayı görüntülemek için üye girişi yapmalı veya kayıt olmalısınız.

Paylaşılan dosyalarda şu dosyalar bulunmaktadır;
  • Metin2'nin sızdırılan kaynak kodlarında ki (kraizy.tgz) mainline_released içindeki torrentpatcher dosyasının build edilmiş hali.
  • Metin2'nin kullandığı yeni ve eski tasarım dosyaları.
  • Oto pack exesi hazırlama aracısı.
  • Otopack server için gerekli olan web dosyaları
  • Oyun dosyalarını otopack servere atmak için dönüştürücü dosyası.

Kurulumu yapmadan önce elinizde olması gerekenler diğer şeyler ise şunlardır;
  • Mümkünse trafik limiti olmayan host.
  • Geçerli bir domain. Örn: www.casro2.com gibi.
  • Bilgisayarınızda 7-zip programının kurulu olması. İndirmek için:
    Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
  • Dosyalarda düzenleme yapabilmek için notepad++ gibi program. İndirmek için:
    Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Bölüm 1: Otopack exe hazırlamak;
patcher_assets klasöründe ki dosyaları video da gösterdiğim şekilde kendi
serverinize uygun olarak düzenleyin.
Patcher Exe Hazırlama/PatchCreator.exe yardımıyla yeni oto launcherinizi oluşturun.

1. bölüm videolu anlatımı;

Bölüm 2: Oyun dosyalarını torrent sunucusuna atmak;
Oyununuzun dosyalarını (pack, lib, dll, exe vs.)
Pack Dosyalarını Ayarlamak/açık dizininin içine atın.
Lz Dönüştürücü.exe yardımı ile videoda gösterdiğim gibi md5 bilgilerini alıp .lzye dönüştürün.
Daha sonra .lz olan dosyaları torrent patcher sunucunuzda ki versiyon klasörünün içine atın.

2. bölüm videolu anlatımı;

Eğer oyuncularınızın oto pack dışından oyuna giriş yapmasını engellemek istiyorsanız şu rehber konusunda anlatılanları uygulayınız: Oto Pack Dışından Oyuna Girişi Engelleme

Bölüm 3: Otopack Güncelleme
1. Adım: XML dosyasına şu kodları ekleyin.

XML:
cur_patcher_path="Casro2.exe"
new_patcher_path="casro2launch.bin"
new_patcher_crc32="0xAF831BB9"
cur_patcher_path => mevcut oto launcher adı.
new_patcher_path => Yeni launcherin adı.
new_patcher_crc32 => yeni launcherin crc32 değeri.

2. Adım: Yeni torrent dosyasını lz yapıp otolauncher serverine dosyaları atmak.
Yeni oluşturduğunuz oto launcher exe dosyasının uzantısını .bin yapıp
Pack Dosyalarını Ayarlamak/açık bu dizine atın.
Lz Dönüştürücü.exe yardımı ile videoda gösterdiğim gibi md5 bilgilerini alıp .lzye dönüştürün.
Daha sonra .lz olan dosyaları torrent patcher sunucunuzda ki versiyon klasörünün içine atın.

3. bölüm videolu anlatımı;

Evet arkadaşlar bu kısacık 3 bölümlük serimizde oto launcher ile ilgili bilinmesi gereken şeylerin hepsini anlattım.
Ben bu bilgilerin çoğunu kendim deneme ve yanılma ile öğrendim. Kanala oto launcherin nasıl kurulacağını anlatmamı isteyen bir yorum geldiği için bende basit şekilde anlatmak yerine bildiğim her şeyi anlatmaya karar verdim.
Sıfırdan oto launcher tasarımının nasıl yapıldığını da göstermek istiyorumdum ama uğraştırıcı bir iş olduğu için bu seri içine eklemedim.
Belki ilerleyen dönemlerde bunla ilgili bir rehber hazırlayabilirim. :)

Ayrıntılardaki "Casro2" yazılarını ve exe logosunu değiştirmeyi şu konuda anlattım :
Oto Pack Yapım Rehberindeki Exe ayrıntıları ve Logo değiştirme
Konu içerisine çekmenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Detaylı anlatım için teşekkürler. :)

Benim exe direkt oyunu açıyor Otopack kısımını açmıyor neden acaba? :s

Videolar da anlattığım gibi verdiğim dosyada ki otopack exesini kullanarak patcherinizi oluşturun ve xml ayarlarını yapınız.

Son düzenleme:
Teşekkürler çok yararlı konu olmuş. Bu kısımları nasıl güncelleyebiliriz? yaptığım otopack ta bunlar yazıyor
Screenshot_2.jpg

Exeyi hazırlarken tasarımın içinde bulunan ico dosyasını değiştirebilirsiniz. Video da söylemiştim bunu yanlış hatırlamıyorsam. :)

Hazırladığınız exeyi düzenlemeyin exeyi hazırlarken dosyada verdiğim exenin açıklamalarını değiştirin. Gene olmuyorsa ve açıklamalar sizin için sıkıntıysa orijinal oyunun exesini kullanabilirsiniz ama onda da Metin2 patcher yazacağını unutmayın.

Bu arada iconu değiştirdiğiniz halde gözükmüyorsa Windows cacheden dolayıdır.

Oto launcher güncellemesinin kullanıcılara nasıl atılacağını anlattığım 3. bölüm yayınlandı.
Böylelikle bu mini rehberde bitmiş oldu. Umarım aklınızda kalan soru işaretlerini giderebilmişimdir.

İlerleyen zamanlarda psd ile yapılan tasarımların nasıl programa döküleceğini de anlatabilirim. :)

Merhabalar , asagıdakı hatayı almaktayım kendi exe dosyamda hiç calısmıyor , sizin paylastıgınız dosya ile denediğimde bu sekılde hata veriyor?
Adsız.png

Daha önce trnin veya başka bi pvpnin otopackını açık tuttuysanız bu hatayı vermesi normal. Görev simgesinde oto launcher varsa hepsini kapatın. Uyarı da yazan cümleleri de otolauncher içinde ki xml dosyalarından düzenleyebilirsiniz

Wampserver derken? Pack dosyalarını locale mi kurdunuz.

Windowsun başlat sütünunun sağ tarafında arkaplanda çalışan uygulamalar oluyor. Orayı bi kontrol edin. Metin2’nin veya başka bir serverin oto launcheri açıksa kapatınız. Diğer exe de bunu vermediğini söylediniz evet vermez çünkü onlarda bu uyarıyı veren kod ekli değil. Orijinal oyunda mevcut ama. Bende kaynak kodlarına bu özelliği de eklemiştim.

Şurada da duyurusu mevcut: Dosya Kontrol Sisteminde Yapılan Değişiklikler

Sizin verdiginiz TorrentPatch_x86_MT_VC90.exe bu dosya ile otopack yapınca dosyanın açıklama kısmı ve exenin iconu casro2 olarak kalıyor bu simgeyi nasıl değiştirebilirim

Videoda simgeyi nasıl değiştirebileceğinizi anlatmıştım. Tasarım dosyalarının içinde ikon bulunuyor. Dosya açıklamalarını ise exe açıklamalarını düzenleyen programlardan faydalanabilirsiniz.

Geri