Metin2 Oto Pack Yapımı Rehberi | MMO Tutkunları
  1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
  2. Merhaba Ziyaretçi,
    Henüz sitemize üye girişi yapmadınız. Sitemizden tam anlamıyla yararlanabilmeniz için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Eğer sitemize daha önceden üye olduysanız, buradan giriş yapabilirsiniz. Sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Duyuruyu Kapat
  3. Merhaba Ziyaretçi, Usta üye alımında bazı maddeler değişti. Siz de güncel halini okumak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
    Duyuruyu Kapat
  4. Merhaba Ziyaretçi,
    Sitemizin idari anlamda düzgün işleyebilmesi için yönetime yardımcı olacak gönüllüler aranıyor. Eğer beklenen kriterleri karşılıyorsanız moderatör olmak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.
    Detaylar: Moderatör Alımları İçin Tıklayınız
    Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
Merhaba Ziyaretçi,
İçerik üreticilerinin güvencesi olan temel telif hakkı sistemi forumumuzda kullanıma sunulmuştur. Telif hakkı ile ilgili detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz: bu linke tıklayarak konuya erişebilirsiniz

Metin2 Oto Pack Yapımı Rehberi

'Rehberler' forumunda Whistle tarafından 11 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. Whistle

Whistle Sarhoş Filozof Site Yetkilisi Admin Casro2 Görevlisi

5.874
    1.529
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Merhaba arkadaşlar,
    Metin2'nin kullandığı otopack sistemini nasıl kurabileceğimizi youtube kanalında 3 bölümlük kısa bir seri ile anlatmaya çalıştım.

Bu rehber sayesinde şunları öğreneceksiniz.
    1. Kendi oto pack exenizi hazırlama.
    2. Oyun dosyalarını otopack serverine eklemek.
    3. Otopack güncellemesini yapmak.
    Bunları öğretmeden önce gerekli olan dosyaları indirmeniz gerekli.

Bu dosyalardan ilki oto launcherin kendi dosyaları;
    İndirme linkleri;
    cloud.mail.ru: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayınız...
    Google drive: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayınız...

Paylaşılan dosyalarda şu dosyalar bulunmaktadır;
    • Metin2'nin sızdırılan kaynak kodlarında ki (kraizy.tgz) mainline_released içindeki torrentpatcher dosyasının build edilmiş hali.
    • Metin2'nin kullandığı yeni ve eski tasarım dosyaları.
    • Oto pack exesi hazırlama aracısı.
    • Otopack server için gerekli olan web dosyaları
    • Oyun dosyalarını otopack servere atmak için dönüştürücü dosyası.

Kurulumu yapmadan önce elinizde olması gerekenler diğer şeyler ise şunlardır;

Bölüm 1: Otopack exe hazırlamak;
    patcher_assets klasöründe ki dosyaları video da gösterdiğim şekilde kendi
    serverinize uygun olarak düzenleyin.
    Patcher Exe Hazırlama/PatchCreator.exe yardımıyla yeni oto launcherinizi oluşturun.

1. bölüm videolu anlatımı;

Bölüm 2: Oyun dosyalarını torrent sunucusuna atmak;
    Oyununuzun dosyalarını (pack, lib, dll, exe vs.)
    Pack Dosyalarını Ayarlamak/açık dizininin içine atın.
    Lz Dönüştürücü.exe yardımı ile videoda gösterdiğim gibi md5 bilgilerini alıp .lzye dönüştürün.
    Daha sonra .lz olan dosyaları torrent patcher sunucunuzda ki versiyon klasörünün içine atın.

2. bölüm videolu anlatımı;

Bölüm 3: Otopack Güncelleme
    1. Adım: XML dosyasına şu kodları ekleyin.

Kod (XML):
    1. cur_patcher_path="Casro2.exe"
    2. new_patcher_path="casro2launch.bin"
    3. new_patcher_crc32="0xAF831BB9"
    cur_patcher_path => mevcut oto launcher adı.
    new_patcher_path => Yeni launcherin adı.
    new_patcher_crc32 => yeni launcherin crc32 değeri.

2. Adım: Yeni torrent dosyasını lz yapıp otolauncher serverine dosyaları atmak.
    Yeni oluşturduğunuz oto launcher exe dosyasının uzantısını .bin yapıp
    Pack Dosyalarını Ayarlamak/açık bu dizine atın.
    Lz Dönüştürücü.exe yardımı ile videoda gösterdiğim gibi md5 bilgilerini alıp .lzye dönüştürün.
    Daha sonra .lz olan dosyaları torrent patcher sunucunuzda ki versiyon klasörünün içine atın.

3. bölüm videolu anlatımı;

Evet arkadaşlar bu kısacık 3 bölümlük serimizde oto launcher ile ilgili bilinmesi gereken şeylerin hepsini anlattım.
    Ben bu bilgilerin çoğunu kendim deneme ve yanılma ile öğrendim. Kanala oto launcherin nasıl kurulacağını anlatmamı isteyen bir yorum geldiği için bende basit şekilde anlatmak yerine bildiğim her şeyi anlatmaya karar verdim.
    Sıfırdan oto launcher tasarımının nasıl yapıldığını da göstermek istiyorumdum ama uğraştırıcı bir iş olduğu için bu seri içine eklemedim.
    Belki ilerleyen dönemlerde bunla ilgili bir rehber hazırlayabilirim. :)

Son düzenleme: 9 Kasım 2019
    tmg, adv1453, McDynamic ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Whistle

5.874
    1.529
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Oyun dosyalarını oto launchere tanımlama ve bazı xml ayarlarının yapıldığı 2. bölüm konuya eklendi.. :confused:

comos bunu beğendi.
  3. xRed

xRed Aktif Üye Üye

22
    9
    665
    24 Mayıs 2018
    Hertelden
    Detaylı anlatım için teşekkürler. :)

Benim exe direkt oyunu açıyor Otopack kısımını açmıyor neden acaba? :s

Son düzenleme: 30 Ekim 2019
    Whistle ve comos bunu beğendi.
  4. Whistle

5.874
    1.529
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Videolar da anlattığım gibi verdiğim dosyada ki otopack exesini kullanarak patcherinizi oluşturun ve xml ayarlarını yapınız.

Son düzenleme: 30 Ekim 2019
  5. adv1453

adv1453 Normal Üye Üye

104
    46
    91
    8 Temmuz 2019
    Erkek
    istanbul
    Teşekkürler çok yararlı konu olmuş. Bu kısımları nasıl güncelleyebiliriz? yaptığım otopack ta bunlar yazıyor
    Screenshot_2.jpg

Whistle bunu beğendi.
  6. Whistle

5.874
    1.529
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Onlar kaynak kodlarında belirtilen açıklamalar. Kendi kullandığım dosyaları paylaştım.

Değiştirme yöntemleri vardı yanlış hatırlamıyorsam. ResHack diye bir programı kullanabilirsiniz.

adv1453 bunu beğendi.
  7. adv1453

adv1453 Normal Üye Üye

104
    46
    91
    8 Temmuz 2019
    Erkek
    istanbul
    ResourceHacker ile düzenleyince patlıyor. Ve pack dosyalarının içindeki TorrentPatch.ico farklı build olduktan sonra casro2 nin icon'u oluyor. Yani sizin derlediğiniz exe nin tüm bilgilerini otopack'a çekiyor anlayacağın :D Ayrıntıları,iconu vs.

Screenshot_2.jpg

8. Whistle

5.874
    1.529
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Exeyi hazırlarken tasarımın içinde bulunan ico dosyasını değiştirebilirsiniz. Video da söylemiştim bunu yanlış hatırlamıyorsam. :)

Hazırladığınız exeyi düzenlemeyin exeyi hazırlarken dosyada verdiğim exenin açıklamalarını değiştirin. Gene olmuyorsa ve açıklamalar sizin için sıkıntıysa orijinal oyunun exesini kullanabilirsiniz ama onda da Metin2 patcher yazacağını unutmayın.

Bu arada iconu değiştirdiğiniz halde gözükmüyorsa Windows cacheden dolayıdır.

9. Whistle

5.874
    1.529
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Oto launcher güncellemesinin kullanıcılara nasıl atılacağını anlattığım 3. bölüm yayınlandı.
    Böylelikle bu mini rehberde bitmiş oldu. Umarım aklınızda kalan soru işaretlerini giderebilmişimdir.

İlerleyen zamanlarda psd ile yapılan tasarımların nasıl programa döküleceğini de anlatabilirim. :)

adv1453 bunu beğendi.
  10. tmg

tmg Aktif Üye Üye

37
    15
    296
    27 Ocak 2020
    Erkek
    istanbul
    Merhabalar , asagıdakı hatayı almaktayım kendi exe dosyamda hiç calısmıyor , sizin paylastıgınız dosya ile denediğimde bu sekılde hata veriyor?
    Adsız.png

11. Whistle

5.874
    1.529
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Daha önce trnin veya başka bi pvpnin otopackını açık tuttuysanız bu hatayı vermesi normal. Görev simgesinde oto launcher varsa hepsini kapatın. Uyarı da yazan cümleleri de otolauncher içinde ki xml dosyalarından düzenleyebilirsiniz

tmg bunu beğendi.
  12. tmg

tmg Aktif Üye Üye

37
    15
    296
    27 Ocak 2020
    Erkek
    istanbul
    Wampserver üzerinden denediğim için yapabilirmı hıcam ? Acık pack yok baktım...

13. Whistle

5.874
    1.529
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Wampserver derken? Pack dosyalarını locale mi kurdunuz.

14. tmg

tmg Aktif Üye Üye

37
    15
    296
    27 Ocak 2020
    Erkek
    istanbul
    Sanal sunucumda server kurulu site localhost da wampserver ile kullanıyorum simdilik denemek için hocam..

15. Whistle

5.874
    1.529
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Windowsun başlat sütünunun sağ tarafında arkaplanda çalışan uygulamalar oluyor. Orayı bi kontrol edin. Metin2’nin veya başka bir serverin oto launcheri açıksa kapatınız. Diğer exe de bunu vermediğini söylediniz evet vermez çünkü onlarda bu uyarıyı veren kod ekli değil. Orijinal oyunda mevcut ama. Bende kaynak kodlarına bu özelliği de eklemiştim.

Şurada da duyurusu mevcut: Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayınız...

tmg bunu beğendi.
  16. sayloxd

sayloxd Yeni Üye Üye

1
    0
    1
    4 Mart 2020
    Erkek
    izmir
    video dediğinizin aynısını yaptım exe oluşturdum boyutu düştü hatta ama exe direk clienti açıyor :S

17. mazeah321

mazeah321 Üye Üye

1
    0
    8
    13 Mart 2020
    Erkek
    istanbul
    Sizin verdiginiz TorrentPatch_x86_MT_VC90.exe bu dosya ile otopack yapınca dosyanın açıklama kısmı ve exenin iconu casro2 olarak kalıyor bu simgeyi nasıl değiştirebilirim

18. Whistle

5.874
    1.529
    1.971
    30 Ekim 2011
    Erkek
    Öğrenci
    Samsun
    Videoda simgeyi nasıl değiştirebileceğinizi anlatmıştım. Tasarım dosyalarının içinde ikon bulunuyor. Dosya açıklamalarını ise exe açıklamalarını düzenleyen programlardan faydalanabilirsiniz.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.