Metin2 MariaDB Kurulumu Videolu Anlatım

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Metin2 server filesinizde MySQL yerine MariaDB kullanmak isterseniz videolu anlatıma bakarak filesinize mariadb desteği ekleyebilirsiniz.
Videolu anlatımda Metin2 Sıfırdan Altyapı Server Files Hazırlama Rehberi 'nde oluşturduğumuz dosyalar üzerinden anlattım. Anlatımı dikkatlice takip ederek kendi filesinize mariadb desteği ekleyebilirsiniz.

Server filesinize mariadb desteği ekleyebilmek için kaynak kodlarınızın olması gerekli.

MariaDB kurarken kullandığım komutlar
İlk önce mariadb client ve serveri kurmak için şu komutu çalıştırın
Bash:
pkg install mariadb103-client mariadb103-server

Şifre veritabanlarının oluşturulması için şu komutu girin
Bash:
pwd_mkdb -p /etc/master.passwd

Mysql dizinine izinleri tanımlamak için şu komutları girin
Bash:
chown -R mysql /var/db/mysql/
chgrp -R mysql /var/db/mysql/

Sistemi başlatırken otomatik olarak mariadb servisini aktif etmek için şu komutu girin.
Bash:
echo 'mysql_enable="YES"' >> /etc/rc.conf

MariaDB aktif etmek için şu komutu yazın
Bash:
service mysql-server start

Root hesabının şifresini değiştirmek için şu komutları giriniz.
Bash:
mysqladmin -uroot -p password
Enter password: <burayı boş bırakın.>
New password: <yeni şifrenizi girin.>
Confirm new password: <yeni şifrenizi girmeyi onaylayın.>

Navicat benzeri programlar ile direk bağlanmak için şu komutları sırayla giriniz
İlk önce mariadb servere bağlanıyoruz. Komutu yazdıktan sonra şifremizi giriyoruz.
Bash:
mysql -p

Sırayla aşağıda verdiğim query komutlarını çalıştırın. password yazan yere şifrenizi yazın.
SQL:
CREATE USER 'root'@'%' IDENTIFIED BY 'password';
GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'root'@'%' WITH GRANT OPTION;
flush privileges;
quit;

Ek güncelleme;
Eğer mariadb 10.5 sürümünü kurduysanız direk olarak bağlanamayacaksınız. Bağlantı sorununu çözmek için buraya bakabilirsiniz.
Eğer mariadb 10.5.11 sürümünü kurduysanız buraya bakabilirsiniz.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Veritabanı sistemi. MySQL kaynak kodları kullanarak üretilmiş. MySQL, Oracle tarafından alınınca bazı geliştiriciler ayrılıp MariaDB'yi oluşturdu. Sistem olarak aynı olduğu için MySQL'de gireceğimiz komutlar MariaDB ile aynı oluyor. Server filesinde mariadb kullanmak isteyenler için bu rehberi oluşturdum :D

Daha fazla bilgi için
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Peki avantajları var mıdır ? Neden mariadb kullanalım ? :D

Peki avantajları var mıdır ? Neden mariadb kullanalım ? :D
Buna ben arz ve talep meselesi diyeceğim. Ben projelerimi hep MySQL üzerinden yürütüyorum ama MariaDB kullanmak isteyenlerde var.
Kimileri hız olarak daha iyi diyor. Detaylı bi araştırma yapmadığım için bu soruya yanıt veremeyeceğim maalesef :)

Haftaya MySQL8.0 Kurulumu ve desteğini anlattığım video gelecek.
İsteyen MySQL 5.6, 8.0 veya MariaDB kullanabilir. Ben server filesimize desteğin nasıl ekleneceğini ve kurulumlarını anlatıyorum. :D

Keşke karşılaştırmasınıda yapsanız aralarında performans farkı var ise onu kullanırız :D Ama nasıl bi test yapılır hiç bir fikrim yok :D

Hiç kullanıp deneyimlemedim bu arkadaşı, ama ben de mariadb nin okuma-yazma hızının daha iyi olduğunu okudum bir çok yerde. Ne kadar doğru bilemem..
Paylaşım için teşekkürler :)

Keşke karşılaştırmasınıda yapsanız aralarında performans farkı var ise onu kullanırız :D Ama nasıl bi test yapılır hiç bir fikrim yok :D
Kendime soruyorum. Ben neyim ki bu karşılaştırmaları yapayım. :)
Bu tür testler genelde akademik alanlarda yapılır. Benim yapacağım testlerin bir değeri yok. İnternetten yapılan testlere bakabilirsiniz.

MariaDByi yaptım kurdum her şeyini hazırladım fakat bi problemim var oyuna girerken kullanıcı adı ve şifre yanlış hatası alıyorum bunu nasıl düzeltebilirim

Server düzgün açıldı mı? Üye girişi yaptıktan sonra cores/db içerisindeki syserr kayıtlarına bakınız.

Şifreleme metodundan kaynaklı olabilir. input_auth.cpp’de oturum kontrollerinin bulunduğu kodlar var. Hatta Mysql8.0 kurulumu rehberinde de benzer sorun meydana gelmişti ve çözümünü göstermiştim.

Şifreleme metodundan kaynaklı olabilir. input_auth.cpp’de oturum kontrollerinin bulunduğu kodlar var. Hatta Mysql8.0 kurulumu rehberinde de benzer sorun meydana gelmişti ve çözümünü göstermiştim.
input_auth.cpp cppde şifreleme kısmında birşey var mış o yüzdenmiş fakat şuan mariadb10.5.5 sürümünü kurdum bu seferde navicat bağlantısı kuramıyorum :D

Güncelleme;
Eğer mariadb-10.5 sürümünü kuruyorsanız navicat ile bağlantı sorunu olacaktır. buradaki konuda yer alan çözümü uygularsanız sorun ortadan kalkmış olacak.

Son düzenleme:
mysqladmin -uroot -p password
Enter password: <burayı boş bırakın.>
bu kısma gelip boş bırakıp enter yaptığımda

mysqladmin: connect to server at 'localhost' failed
error: 'Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO)'

bununla karşılaşıyorum :D

Geri