Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Merhaba arkadaşlar,​

Her mesajım ve konumda olduğu gibi klasik girişimi yapayım dedim. :D Cidden bende fark ettim ki hep aynı girişi yapıyorum. Alışkanlık mı standart mı artık bilemiyorum. :confused:

Şimdi düşüncelerimizi bi kenarı bırakalım. Gerçi daha duygu ve düşüncelerimi aktaracam ama şu giriş şeyi için kenara bırakalım diyorum. :p

Konu başlığından anlaşılacağı üzere Metin2 konusunda özellikle geliştiricilik kısmında parmakla sayılabilecek kadar bilgisi olan kişiler mevcut. Belki sorabilirsiniz.. "Sen o kişiler arasında mısın?" buna cevabım hayır olacak. Nedenini açıklarsam, ben bu işte kendimi çok bilgili olduğum konusunda iddiada bulunmuyorum. Bunu öncelikle belirtim. Bazı göstereceğim şeylerin belki daha pratik ve daha güzel bir yöntemi olabilir. Bu konuda bilgilendirme yapabilirsiniz lakin bu konuda hakaret içerikli mesaj yazanlar gerek forum gerekse youtube kanalımızdan engellenecektir.

Bu eğitimi yapma amacım Metin2 server projeleri veya farklı oyun projeleriyle ilgilenen arkadaşlar için ufak bir rehber olacaktır. Zaten bir oyun üzerinde geliştiricilik kısmında kendinizi geliştirirseniz belki diğer oyunların sistemini rahatlıkla çözebileceksinizdir. Bu sizin tamamen bu işe kendinizi adayabilmenizle alakalı.

Burayı görüntülemek için üye girişi yapmalı veya kayıt olmalısınız.

Metin2 Geliştirici Eğitimi'nin yeni bölümlerine erkenden erişmek, eski bölümlerin yeniden çekilmiş halini ve bazı özel bölümleri izlemek isterseniz Udemy'e oluşturduğum kursa kayıt olabilirsiniz.
Online Oyun Geliştirme Eğitimi (MMORPG)

Eğitimi yapma nedenlerim sırasıyla şöyle;
  1. Türk forumlarındaki geliştiricilikle alakalı konuların kalitesini arttırmak. (Tüm platformlar için zaten herkese açık olacak.)
  2. Bazı kişiler bildikleri şeylerden dolayı kendilerini büyük görebilirler. Unutmayın bir insan bunu yapabiliyorsa sizde yapabilirsiniz. Azim gerekli.
  3. Burada anlatılacaklar genelde temel şeyler. Bunları ilerletmek size bağlı. Öğreneceğiniz temel şeylerle ileride karşınıza çıkacak sorunları çözebilirsiniz veya kendi çapınızda ufak tefek düzenlemeler, sistemler yapabilirsiniz.
  4. Bir çok kişi server açarken masraf ödüyor, zaman harcıyor. Yani maddi kayıp ve asla geri alanımayan en değerli şey olan zaman kaybediliyor. Amacımız yapılacak projelerle ilgili en azından kişilerin yönetim konusundaki bilgilerini arttırmamız sebebiyle bu kayıpları belli bir ölçüde engellemek. Sonuçta hiçbişey bilmeyen birisi bile server açsa. Server bi kaç ay açık kalsa onlarca belki yüzlerce oyuncunuz olacak. Karşınızda bir sıkıntı olduğu zaman server güme giderse hem oyuncularınız hem de siz kaybetmiş olacaksınız.
  5. Bu eğitim ile "bende yapabilirim" diyebileceksiniz. Bende bişeyler üretebilirim diyebileceksiniz.
  6. Özellikle ben milli projeler konusunda daha hassasım. Türklerinde kendilerinin sistem yapması ve bunu dünyaya tanıtması gerekli. Bu konuda bilgili birkaç arkadaşımızı tanıyorum. Gerçekten alanlarında güzel iş başarıyorlar. Zamanında bende onlarla ticaret yapmıştım. Yalnız herkes eğitim seti hazırlamıyor ne yazık ki.
  7. Bu piyasalarda gerek oyun, web, ürün gibi şeyler olsun. Hep üçkağıtçılar olacaktır. Bu konuda bende çok yandım. Bilgisizliğinizden faydalanılarak sizleri dolandırmak isteyen aşağılık şerefsizler olacaktır. En azından bu şerefsizlerin sayısını azaltabiliriz. Çünkü en büyük düşman cehalettir.
En önemli maddeleri sıraladım. Bu liste daha da uzar. Bu işlerin içinde olanlar bu yazdıklarımı daha iyi anlayacaktır.

Eğitimde Neler Anlatılacak? (Müfredat)
  1. Metin2 Geliştiriciliğine Giriş (1. Ünite)
    1. Gerekli programlar. Bu işler için hangi programların indirilmesi gerektiği.
    2. Gerekli programların kurulumları ve ayarları.
    3. Gerekli programların nasıl kullanılacağı. (Temel bilgiler.)
    4. Ünite sonu sınavları (Öğrendiğinizi doğrulamak için ve sonraki ünitelere hazır olduğunuzu anlamak için.)
  2. Metin2 Geliştiriciliğine Doğru (2. Ünite)
    1. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    2. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    3. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    4. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    5. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    6. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    7. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
  3. Metin2 Geliştiriciliği Temel Bilinmesi Gerekenler. (3. Ünite)
    8. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    9. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    10. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    11. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    12. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    13. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    14. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    15. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    16. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    17. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    18. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    19. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
  4. Metin2 Geliştiriciliği Web Alanına Adım Atıyoruz - Web (Panel 4. Ünite) (Panel Kodlama ayrı seride yapılacak. İptal)
    2. Algoritma ve kodlama nasıl öğrenebiliriz?
    3. Php ile ilk web uygulamasına adım atıyoruz. Sistemin alt yapısını hazırlıyoruz.
    4. Metin2 üyelik paneli yapıyoruz.
    5. Metin2 email değiştirme, şifre sıfırlama panelleri yapıyoruz.
    6. Ufak çaplı bir yönetim paneli ekliyoruz.
  5. Metin2 Geliştiriciliği Sistemin Yapısına İnmeye Hazırlık - Server (4. Ünite)
    1. 4. Üniteye giriş videosu ve bu ünitede neler göreceğiz?
    5. When Komutlarına Giriş
  6. Metin2 Geliştiriciliği Sistemin Yapısına İnmeye Hazırlık - İstemci (5. Ünite)
    2. İstemcinin çalışmasını sağlayan temel (root, uiscript, ETC ve locale_tr) dosyaları, birbirleri olan bağlantıları ve içindeki dosyaların ne işe yaradığı
    14. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    15. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    16. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    17. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    18. Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
    19. Liste Oluşturmak
    20. Python ile yerel dosyalara veri ekletme ve okutma
    21. Web sitelerinden veri almak ve cfgye yazdırmak. (url lib gerekli!)
    22. Birleşik fonksiyonlar yazmak. Bir fonksiyona diğer fonksiyonu tetiklemesi.
    23. Butona tıklanınca uyarı penceresi çıkartmak.
    24. Butona tıklanınca onay penceresi çıkartmak ve seçeneklere göre işlem yaptırmak.
    25. Radio butonları eklemek.
    26. Birleşik pencereler oluşturmak.
    27. Hazırlanan pencereyi taskbara buton olarak eklemek.
    28. 5. Ünite sonu
  7. Metin2 Geliştiriciliği Açık Kaynak Dosyalarına Giriş (6. Ünite)
    1. Source (Açık Kaynak) build (inşaat) edilmesi. (game, db, build için gerekli pkg dosyalarının kurulması. ) freebsd
    2. Client (İstemci - Metin2Client.exe) açık kaynak dosyalarını Visual Studio 2013 ile build etmek.
    3. c++ nedir. Veritipleri fonksiyon ve sınıf yapıları.
    4. Header ve cpp dosyalarının anlamı.
    5. Game sourcesindeki cpp dosyalarının hangi işe yaradığını anlatmak.
    6. DB sourcesindeki cpp dosyalarının hangi işe yaradığını anlatmak.
    7. Game ve istemci arasındaki bağ. Veri iletişimi nasıl sağlanır.
    8. Yeni cmd kodlarını eklemek. Bir komut ile ekrana mesaj yazdırmak.
Video serisine ek olarak forum sitemizden benim tarafımdan ve üyelerimiz tarafından açılan rehber konularına göz atmak isterseniz;
Metin2 Geliştirme Bölümüne Açılan Tüm Rehber Konuları

Evet arkadaşlar şu ana kadar planladığım eğitim serisi bu şekilde olacaktır. Gördüğünüz üzere ünitelere ayırdım ve her ünite altında belirtilen maddeler bir veya daha fazla videolu şekilde anlatımı olacaktır.

Ben şu ana kadar öğrendiğim veya kendi çabalarımla öğrendiğim birçok şeyi aktaracağım. Umarım size faydalı olacaktır. Şuan ilk girişi çektim. Zamanla videoları ekleyeceğim ve her maddeye videoların linklerini zamanla ekleyeceğim. Bu konuyu sonuna kadar okuyanlara teşekkür ederim.

Konudaki gelişmelerden haberdar olmak için konuyu ve youtube sayfamızı takip etmeyi unutmayın.!
Youtube kanalımız:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Eğitim Serisini İzlemek İçin:

Medya Galerimizden: Metin2 Geliştiricilik Eğitimi
Metin2 Hakkında Forumumuzda Açılan Rehber Konuların Listesi: Metin2 Geliştirme Bölümüne Açılan Tüm Rehber Konuları

Son düzenleme:
Çok uğraş gerektirici ve zaman isteyen bir iş. Fakat bu işe başladıktan sonra gayet güzel ve keyifli geçeceğinden eminim.
Bu videolar sayesinde birçok insan yararlanacağını düşünüyorum. Çünkü çoğu yerdeki videolar eski veya geçersiz olabiliyor.
Bunun için yeni videoların çekilmesi gayet güzel olur.

@Whistle Tebrikler...

Zamanı gelince sizi de davet edebilirim. :D Şu eğitim hayatı / üniversite hazırlıkları yüzünden dersler sıklıkla gelmeyebilir. Anca haftada 1 - 2 ders koymayı düşünüyorum. Dersleri çekmek içinde önceden hazırlık yapmam gerekecek. Hangi videoda neler anlatacağımı önceden planlayıp ona göre çekeceğim. Bakalım uzun süredir aklımda olan bişeydi. Casro2 geliştirirken baya bişey öğrendim ve halen de öğrenmeye devam ediyorum. Zamanında bende çok sıkıntı çektiğim için öğrendiklerimi aktarmak istiyorum. Belki ben ileride bu işleri bırakırsam ve seneler sonra devam etmek istersem derslerime bakıp nasıl olduğunu hatırlarım. :D Hem benim içinde iyi olacak hem bu işlerle uğraşmak isteyenler içinde.

Gelecek planı olarak sınavlar filan geçtiğinde eğitim serisi ile beraber php dili ile metin2 panel nasıl kodlanır onu anlatacağım. Eğitim seti içinde ünitelere eklememişim ama basit düzeyde üyelik, üye düzenleme gibi şeyleride göstereceğim. Üniversite hazırlıkları bittikten sonra çok geniş çaplı bir panel yazımı eğitimine başlayacağım.

Güncelleme,
Arkadaşlar bugün 3 tane video yükledim. Konuya video linklerini ekledim. Ünite altındaki konuların ismine tıklayarak videolara erişebilirsiniz.
En altanda oynatma listesini seçebilirsiniz.
Gene buradan paylaşim;

Youtube İzlemek İçin:

Medya'dan İzlemek İçin: Metin2 Geliştiricilik Eğitimi

Eray bu paylaşımın ile beni etkiledin ve gerçekten çok güzel bir paylaşım TÜRKİYE 'den sağlam geliştiricilerin çıkacağına inanıyorum fakat Ülkemizde şöyle bir durum var yabancı forumlardan alıp Tr' ye çevirme olayları oluyor. Kendimizi geliştireceğimiz yere sadece sistemleri alıp ben yaptım diyerek kendimizi yüceltiyoruz. Genel olarak bu yapılıyor. Eskiden bende böyle yapıyordum fakat şuan kendi çalışma mantığımı değiştirdim ve 0'dan kodlamaya giriş yaptım. Tüm sistemleri kodlamak çok zor fakat olağan sistemleri geliştiriyorum ve daha güzel hale getiriyorum ve yeni sistemler yapıyorum daha ilgi çekici daha işlevsel ve işe yarayan. Şuan ev arkadaşım @erayaral ile birlikte bir server files projesi ilerletmekteyim ve aynı zaman site paneli yapmaktayım. Çözemediğim konularda yardım ettiğin için teşekkür ederim @Whistle

Eray bu paylaşımın ile beni etkiledin ve gerçekten çok güzel bir paylaşım TÜRKİYE 'den sağlam geliştiricilerin çıkacağına inanıyorum fakat Ülkemizde şöyle bir durum var yabancı forumlardan alıp Tr' ye çevirme olayları oluyor. Kendimizi geliştireceğimiz yere sadece sistemleri alıp ben yaptım diyerek kendimizi yüceltiyoruz. Genel olarak bu yapılıyor. Eskiden bende böyle yapıyordum fakat şuan kendi çalışma mantığımı değiştirdim ve 0'dan kodlamaya giriş yaptım. Tüm sistemleri kodlamak çok zor fakat olağan sistemleri geliştiriyorum ve daha güzel hale getiriyorum ve yeni sistemler yapıyorum daha ilgi çekici daha işlevsel ve işe yarayan. Şuan ev arkadaşım @erayaral ile birlikte bir server files projesi ilerletmekteyim ve aynı zaman site paneli yapmaktayım. Çözemediğim konularda yardım ettiğin için teşekkür ederim @Whistle
Ben teşekkür ederim. Benimde çözemediğim konular oluyor. Birbirimizin eksikliklerini tamamlıyoruz işte ne güzel. Zaten bende bu işe başlamadan önce olan sistemlerde değişiklik yaparak, nasıl kodlandığına bakarak benzerini 0'dan kodlayarak öğrendim. Şuan başlangıç olabilir ama bu bildiklerim birçok kişiye faydası dokunacaktır. :) Türkler arasında ben çok görüyorum. Yabancılardan aldıkları sistemleri düzenleyerek gerçekten kendilerini üstün göstermeye çalışıyorlar ve ne yazık ki. Türkler arasında işini çok iyi yapan insanlar var. Onlar ayrı :) Bende Türkiye'de olan bu sorunu düzeltmek için bildiğim kadarıyla öğrendiklerimin tamamını aktaracağım. Umarım bizden de sıfırdan kodlanmış sistemler çıkabilir. En ufak şey bile olsa bunu biz ürettik diyebilelim. :)

Süper Gidiyorsun kardeş İnsanın en değerli şeyi zamandır. Ve zamanını insanlara bir şeyler öğretmek için karşılık beklemeden harcıyorsun.
Tebrikler.
Çok uzun zamandır düşündüğüm bir projeydi hep yapacam yapacam diyordum, planları hazırlıyordum ama bir türlü başlamıyordum. En sonunda başlim dedim. Eğitime olan ilginiz için teşekkür ederim. Video çekme konusunda amatör olduğum için konuşurken duraksama yaşıyorum. :D Umarım zamanla bu tür sorunlarda çözülür. Eğer vakit olursa bu haftada 2 tane daha video atacağım. Üniversiteye hazırlanıyorum, staj ve okulda var. Bide server işi var. Server için panel kodlamaya başladım. Panel bittikten sonra bu eğitim bittiği zaman paneli nasıl kodlarken eğitim çekeceğim. :)

14.10.2013 değil 2016 :) Ellerine dillerine sağlık çoğu kişinin işini görecektir. Bu şekilde kapsamlı bir eğitim seti yok.
İşin rasgelsin.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
14.10.2013 Değil 2016 :) Ellerine dillerine sağlık çoğu kişinin işini görecektir. Bu şekilde kapsamlı bir eğitim seti yok.
İşin rasgelsin.
Uyarın için teşekkür ederim. :D 2013 nereden çıktıysa sanırsam numarik tuşlarda 6'ya basim diye 3'e basmışım. :D Hiçte dikkat etmemişim ya. :(

Güncelleme;
19.10.2016 - 16:07 - 2. ünitenin bitişi ve 3. üniteye geçiş için ön bilgilendirme.

Arkadaşlar 2. ünite bitmiştir. 2. Ünitenin son videosunu yayınlaycağım. Videoda 2. Ünite'de gördüklerimizden ufak bir sınav yapacağım. Bu soruların onlinesini de hazırladım. Videoyu paylaşınca sorularıda yayınlayacağım. :)
Bakalım bir sonraki üniteye geçmeye hazır mısınız?
3. Üniteden itibaren yapılacak işlemler daha karışık olacaktır. 3. Üniteden itebaren göreceğiniz şeylerin bir benzerini bizzat uygulamanız gerekiyor.
Şu ana kadar eğitim serisine gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.
3. ünitenin ilk videosu "3. Ünite Açılış ve Neleri Göreceğiz" konulu video çekeceğim. Bu bölümden sonra ilk önce"item_names.txt, item_proto.txt, mob_names.txt, mob_proto.txt" dosyalarını okumayı anlatacağım. Neden NPC düzenlemelerinden yada yeni mob eklemeden önce bunu anlatıyorsun diyorsanız. Ben eğitim serim boyunca no txt özelliğini kullanmayacağımı belirtmiştim. Bu yüzden bir itemin fiyatını değiştirmek için bile bu dosyaları okumayı bilmeniz gerekiyor. :)
Bu dosyalarla beraber hangi sütundaki verilerin ne işe yaradığını veritabanından göstererek anlatacağım.

Artık eğitim serimiz ilerledikçe daha detaylı konulara gireceğiz. :)
2. Ünitede anlatılanları birçok kişi yapıyor ama bundan sonra anlatacaklarımı metin2 alanında çok ilgilenen arkadaşların bildği konulardır. Ben size bunları anlatacağım. :) Umarım Türk milleti artık yerli sistemler çıkarabilecek. :)

Not: Arkadaşlar ana konudan da görebileceğiniz üzere çok fazla konuların ele alındığı bir eğitim videosu olacaktır. Bunları çekerken 100'den fazla bölüm olabilir. O yüzden hepsini bir anda çekemem. Ana konuda 7. Ünitede başlıkları bitirmişim ama onun devamı da olabilir.

Bu eğitim serisi bittikten sonra 0'dan profesyonel bir biçimde metin2 panel kodlamayı göstereceğim. :) Bir dakika üzülmeyin hemen bu eğitim serisi içinde hesap oluşturma, düzenleme panelide yapacağız. :) Sadece çok uzun sürecek şeyleri ayrı bir eğitim serisi üzerinden çekeceğim.

Bu arada arkadaşlar isteyenler eğitim serisine konuk olarak gelebilir.

Son düzenleme:
Uzun zamandır ilk defa bu kadar detaylı bi konu ve site gördüm. umarım devamı gelir sürekli. Çokk Teşekkür Ederimm.:begen:
Devamı yolda 9 tane daha video yükledim sırasıyla yayınlayacağım. :) 3. ünitenin çekimleri tamamen bitti. 4. üniteye giriş yapacaz.

Geri