Metin2 filesimi nasıl build edebilirim?

comos

MT Üye
MT Üye
Editör
Ticaret Puanı
0
Merhaba, Metin2 üzerine geliştiricilik yapmaya yeni başlayan ve build konusunda takılanlar için basit bir anlatım yapacağım.

Buildin ne olduğunu anlamanız gerekir, eğer kaynak dosyaları ile oynayıp bir şeyleri değiştirdiysek bu değişikliklerin oyun içerisinde gözükmesini istiyorsak build ederiz. Bir itemin iconunu değiştirmek istediğinizde build etmenize gerek yoktur çünkü kaynak dosyalarıyla oynamamışsınızdır. Ancak kaynak dosyaları üzerinde basit veya gelişmiş bir değişiklik yapacaksanız build etmeniz şarttır.

Konudaki renklerin seçimleri:
Klasör ve dosya isimleri kalın siyah
Yazmanız gereken kodlar kalın kırmızı
Klasörlerin yolları kalın mavi
Linkler kalın italik kırmızı

Önünüzde iki adet yol var;
Birincisi: Hali hazırda kullanmakta olduğunuz freebsd versiyonuna gereken paketleri yüklemek
İkincisi:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Yolumuzu seçtiğimize göre, artık build işlemine başlayabiliriz!

İnternetten bulduğunuz server fileslerin içerisinde Source (kaynak) dosyaları iki şekilde bulunabilir (filesin isminin mmotutkunlari olduğunu varsayiyorum)

1) mmotutkunlari.tar.gz isimli bir zip dosyasının içerisinde mmotutkunlari isimli bir klasör bulunur ve o klasörün içerisinde source ve extern dosyaları bulunur. (zip dosyasının içerisinde klasör bulunmadan direk source ve extern dosyaları da bulunabilir) Yani kısacası zip halinde eklenir.
2) Zip dosyasına gerek olmadan, bir klasörün içerisine source ve extern isimli dosyaları ekler ve paylaşırlar.

FTP ile (Filezilla kullanabilirsiniz) cd /usr/src kısmına geliyoruz. Bir adet klasör oluşturuyoruz.
Klasörün isminin mmotutkunlarisrc oldugunu varsayiyorum.

- İşlemi zip dosyası ile yapıyorsak oluşturduğumuz mmotutkunlarisrc klasörünün içerisine zip dosyasını sürüklüyoruz.

cd /usr/src/mmotutkunlarisrc yaziyoruz ve enterliyoruz. Daha sonra tar zxvf mmotutkunlari.tar.gz yazıp enterliyoruz bir süre bekledikten sonra mmotutkunlari zip dosyasının içerisindeki extern ve source dosyalarının FTP'ye çıkarılmış olduğunu görüyoruz. Artık zip ile işimiz kalmadı. İsteğe bağlı olarak rm -rf mmotutkunlari.tar.gz yazarak zip dosyasını FTP'nizden silebilirsiniz.

- Eğer source dosyaları size zip ile değil de klasör olarak geldiyse işimiz daha kolay, direk oluşturduğunuz mmotutkunlarisrc klasörünün içerisine source ve extern dosyalarını atıyoruz.

PuTTY'e gelip cd /usr/src/mmotutkunlarisrc/source yazip enterliyoruz.

gmake clean
gmake all yazıp
enterliyoruz ve build işlemi başlamış oluyor.

Biz burada cd /usr/src/mmotutkunlarisrc/source yoluna full build yaptık. Eğer daha spesifik bir build yapmak istiyorsanız ona göre klasör yolunu belirtmelisiniz

Bir süre bekledikten sonra
/usr/src/mmotutkunlarisrc/Source/game klasörünün içerisine game_xxxx isimli bir dosya, /usr/src/mmotutkunlarisrc/Source/db klasörünün içerisine db_xxxxx isimli bir dosya eklenmiş oluyor.
Burada game ve db dosyalarımız build edilmiş oldu.
Peki bundan sonra ne yapacağız?

game_xxxx dosyasının ismini game, db_xxxxx dosyasının ismini db yapıp, PuTTY'e geçip;
cd /usr/src/mmotutkunlarisrc/Source/game yazıp game klasörüne geldikten sonra tar cvzf game.tar.gz game yazıp gameyi
cd /usr/src/mmotutkunlarisrc/Source/db yazıp db klasörüne geldikten sonra tar cvzf db.tar.gz db yazıp dbyi zip haline getiriyoruz.

Zip haline gelmiş game'yi /usr/game/share içerisine;
Zip haline gelmiş db'yi /usr/game/share içerisine sürükleyip PuTTY'e dönüyoruz;

cd /usr/game/share yazıp enterliyoruz. şuan burada hali hazırda game ve db dosyaları var bunları sileceğiz ki üstte o kadar uğraşıp build ettiğimiz yeni game ve db dosyalarımız eskilerinin yerini alsın.

rm -rf game yazıp eski game dosyasını
rm -rf db yazıp eski db dosyasını siliyoruz. (silmeden önce yedeklemenizi öneririm.)

Daha sonra zip dosyasındaki game ve db'yi çıkartıyoruz.
tar zxvf game.tar.gz
tar zxvf db.tar.gz

Üzerine bir de reboot patlattığımızda game ve db'yi build etmiş ve olayı bitirmiş oluyoruz.
Bu konu ile siz de source build işlemini yapabiliyor olacaksınız.

Bana bu güne kadar yaptığı videolar ve rehberleri ile ışık katan @Whistle 'a çok teşekkür ediyorum. O olmasaydı geldiğim yere gelmem çok zordu, egoist 3-5 bir şey bilen boş insanlardan yardım istemek yerine MMOTutkunlari Forumunda konu açarak sorunlarınızı çözebilirsiniz. İyi forumlar.

@comos duygulandırdınız beni hocam. Bu şekilde düşündüğünüz için teşekkür ederim. :)

@comos ben dediğin şekil yapıyorum putty den source.tar.gz dosyasını çıkartırken bir çok hata alıyorum direk elle klasör olarak ftp ye atayım diyorum o zamanda birçok dosya aktarılmıyor yardımcı olurmusun

Çok teşekkür ediyorum.
Sonunda şu işlemi yapmayı öğrendim.
Birkaç gündür uğraştığım filesı sorunsuz açabiliyorum artık. :)

Son düzenleme:
Geri