Sistemi tamamen ekledim yorumlardaki fixleri de uyguladım. 4 envanter şuan çalışıyor. Fakat şöyle bir sıkıntı var. tek kutucuk kaplayan itemlere 2,3,4 envanterlerde sağ tıklayarak dogrudan giyilen itemle değiştirilebiliniyor. Fakat 1den fazla kutucuk kaplayan itemlere sağ tık uygulayarak item giyilemiyor. Giyili item varken giymiyor. ama giyili itemi çıkarınca 2.3.4 envanterdeki itemi giyebiliyorsunuz. iç itemler ve bıçakları rahatlıkla giyebiliyorsun. potlar çalışıyor. efsun nesnelerini görüyor. ama zırh, kılıçlar ve yaylara iş gelince bu dediğim sorun çıkıyor ortaya. herhangi bir syserrr yok.

Sistemi tamamen ekledim yorumlardaki fixleri de uyguladım. 4 envanter şuan çalışıyor. Fakat şöyle bir sıkıntı var. tek kutucuk kaplayan itemlere 2,3,4 envanterlerde sağ tıklayarak dogrudan giyilen itemle değiştirilebiliniyor. Fakat 1den fazla kutucuk kaplayan itemlere sağ tık uygulayarak item giyilemiyor. Giyili item varken giymiyor. ama giyili itemi çıkarınca 2.3.4 envanterdeki itemi giyebiliyorsunuz. iç itemler ve bıçakları rahatlıkla giyebiliyorsun. potlar çalışıyor. efsun nesnelerini görüyor. ama zırh, kılıçlar ve yaylara iş gelince bu dediğim sorun çıkıyor ortaya. herhangi bir syserrr yok.
Bu durumun bununla alakası yok bir konu vardı ismini unuttum farklı bir forumdaydı konu da şu metin2 envanter de envanter yer yok iken item değiştirme gibi bir konuydu bakabilirsin

Herkese merhaba,
Ben bu forumu uzun süredir takip eden yeni bir kullanıcıyım ve bu benim bu forumda ki ilk yorumum umarım bundan sonra ilgilendiğim bütün konularda birlikte olabiliriz eksiklerimi sizlerden tamamlayıp aynı zamanda tecrübelerimi de sizlerle paylaşmayı çok isterim..

@Whistle Söylemek isterim ki anlatımın harika olmuş dostum. Yazılımdan çok anlamayan ve bu işe heves eden arkadaşlarımızın rahatlıkla anlayıp yapabileceği şekilde dizayn etmişsin eline emeğine sağlık.

Ayrıca bu konuyla birlikte kodları alıp bende tekrardan altyapı geliştirmeye başladığım filese ekleme yaptım hatta sizlere kanıt paylaşmak isterim.
1664825906631.png

Ek Bilgi;
Sistemi ekledikten sonra envanterden item taşma sorunu yaşayan arkadaşlar için paylaşıyorum !!
Game/Src içerisinde ki "char_item.cpp" açıp şu kodu aratın;
INVENTORY_MAX_NUM / 2

Bu şekilde değiştirin;
Kod:
INVENTORY_MAX_NUM / 4
NOT: 5 Envanter yapmak isteyen arkadaşlar 4 Yerine 5 Yazsın eminim sorununuz çözülecektir.

Cümleten hayırlı akşamlar dilerim.. :)

merhaba @Whistle hocam ben sizin udemyden de yayınladığınız seriyi satın almıştım buradan da takip ediyorum önceden satın almıştım ama çok zorlu göründüğü için bırakmıştım çünkü kodcu falan değilim normal bilgisayar kullanan biriyim fakat tekrardan başlama kararı aldım sunucuyu dün kurdum 4 envanter eklemek istiyordum da benim files içinde şu yazdığınız şeyi bulamadım kullandığım files de bilindik yabancı sitede paylaşılan içinde sistem olmayan bir files

Evet arkadaşlar server kısmı bitti şimdi client kısmına geliyoruz. :)
Client/UserInterface/GameType.h açılır ve aratılır;

bunu bulamadım yardımcı olursanız sevinirim nerden aratacağımı da bilmiyorum açıkçası client tarafı dediğiniz masaüstünde olan clientin içi diye anladım onun içinde userinterface diye bir dosya yok.. daha başlamadan önce dosya adlarına bakmıştım ben de var mı yok mu diye gerçekten de yokmuş, iyi ki başlamadan önce kontrol ettim ya yoksa patlıyoduk valla :D neyse hocam nerden bulabilirim bu dosyayı yardımcı olursanız sevinirim..

Hocam şimdi aklıma geldi de ben ekstradan bir dosya daha indirmiştim onun adı da ClientVS22 onun içindeymiş bu :D ben onun içinden mi düzenliyim direk anlamadım valla 2 si ayrı klasör nasıl yapıcaz yardım pls :D

Dosya Eklentileri

• ayrı2si.png
    ayrı2si.png
    38,9 KB · Gösterim: 64
Merhaba, Client source dosyalarından eklemeleri yapmanız gerekiyor.

Hocam source dosyalarından ekleme derken vs22 adlı klasörden mi yapmam lazım onun içinde çünkü o dosya ben ikisinin ne olduğunu da bilmiyorum ya client dosyasından oyuna giriyorum vs22 ye daha dokunmadım ama sizin dediğiniz interface bölümü onun içinde yer alıyor yani onun içinden mi düzenlemem lazım bu 2 klasörü birleştirmeye falan gerek yok değil mi ?
yani kısaca ben dosyayı buldum ama bu dosyaya hiç girmedim falan bundan düzenleme yapınca oyuna etki etmez diye düşündüğüm için buraya geldim :D çünkü hiç dokunmadım bu klasöre ne bileyim ama source dediğiniz dosya da bunun içinde yani :D çok ufak açıklarsanız sevinirim ya valla şuan sw ye ara verdim bunu bekliyorum

sorucedosyası.png

Son düzenleme:
Source klasörünün içerisindeki dosyaları düzenleyeceksiniz.

hocam çok teşekkürler fakat bir sorunum daha var malesef araştırdım biraz ama yanlış birşey yapmıyım diye size sorayım dedim bu filezillada .h li dosyayı açınca notepad ile açılıyor visual stuido 2022 yüklü bilgisayarda sizin verdiğiniz dosya direk visual studio ile açılıyor sanırım filezillanın ayar kısmından bunu değiştirmem lazım udemyde sizin eğitim serinizde bunu düzelttiğiniz yeri bulamadım varsa söyler misiniz nasıl yapacağımı acaba

hocam çok teşekkürler fakat bir sorunum daha var malesef araştırdım biraz ama yanlış birşey yapmıyım diye size sorayım dedim bu filezillada .h li dosyayı açınca notepad ile açılıyor visual stuido 2022 yüklü bilgisayarda sizin verdiğiniz dosya direk visual studio ile açılıyor sanırım filezillanın ayar kısmından bunu değiştirmem lazım udemyde sizin eğitim serinizde bunu düzelttiğiniz yeri bulamadım varsa söyler misiniz nasıl yapacağımı acaba
Filezilla -> düzenle -> ayarlar -> dosya düzenleme -> dosya türü ilişkilendirmeleri kısmından hangi uzantılı dosyaların hangi program ile açılacağını ayarlayabilirsiniz

hocam yazdığınız herşeyi eksiksik bilgisayara indirip düzenleyip tekrardan attım 1 saattir hepsini tek tek yaptığım halde oyuna girdim hala 2 envanter var olmadı malesef ve son yazdığınız filezilladan düzenleme yerini ben de biliyorum fakat ordan nasıl visual studioya çevireceğimi bilmiyorum program filesden girip visual studio yu bulmuştum ama tamama basınca program filesi kabul etmiyor sanırım ama yine de bilgisayara indirip tek tek yaptığım halde olmadı hocam malesef ne yapacağımı bilmiyorum da yardım ederseniz sevinirim
bu arada o sonda yazdığınız etc dosyasını da bulamadım hocam onu yapmadım bi tek o da kod düzenleme falan yok diye zaten aradım bulamadım onu valla

hocam biraz bakınca etc filezillada buradaymış bunu mu kastediyordunuz orada acaba buraya mı atacağım o verdiğiniz tab_button dosyasını

etcdosyası.png

hocam bu arada benim indirdiğim sunucu filesindede 4 inventory kısmını yapma var ama sizin yaptığınız ile farklı diye ilk önce sizinkine bakıp yapmak istemiştim fakat onu da bi deniyim derken bunda da exchange cpp yi düzenleyince şu hatayı alıyorum neden bu kadar hata alıyorum ben de anlamadım herşeyi yapıldığı gibi yapıyorum hem de gözlerimi 4 açarak yani özen gösteriyorum baya ama sorunların ne olduğunu gerçekten bilmediğim için yardımcı olursanız sevinirim bütün vaktimi bu sunucuya yönelttim de lütfen görürseniz cevaplar mısınız.

hocam çok bekledim sürekli f5 yaptım cevap gelmeyince üzüldüm ama neyse şunu da ekliyim belki cevaplarsınız komple diye
bu sizin bahsettiğiniz locale_tr içindeki ui dosyasında inventorywindow.py dosyası var bir de normal uiscript içinde var ben ikisini de düzenlemiştim onu da bildireyim ama şunu da söyliyim herşeyi eksiksiz yaptım kontrol ettim birdaha baştan sonra hepsi eksiksiz yazıldı ama oyuna girince normal oyun 2 envanterli hata falan da almadım bilginiz olsun cevap vermezsiniz verirsiniz bilemem verirseniz bunun da bilgisini vereyim dedim yani sadece kodları düzenledim işin kısası hocam başka bişe yapmadım sizin yazdığınız bütün kodlar olduğu gibi duruyor şuan birdaha kontrol ettim 3 kere kontrol ettim valla kodlarda hiçbir sorun yok ama dediğim gibi sadece kodları yazdım oyunu kapattım açtım başka bişe yapmam gerekiyor mu bilmiyorum

Dosya Eklentileri

• sorun1.png
    sorun1.png
    159,7 KB · Gösterim: 63
Son düzenleme:
Neden kimse yardım etmiyor ya anlamıyorum bir kişi mi görmedi bu mesajı bir kişi mi yardım etmek istemedi 24 saattir uyku uyumuyorum sırf şunu yapmak için inat ettim baya bir araştırma yaptım sanırım eternexus ile bu root,locale,uiscript dosyalarını pack archive yapmam gerekiyormuş onu yaptıktan sonra syserr hatası aldım yani bunu söylemek çok mu zor arkadaşlar ? bu kadar üşengeç olmayın burada çok hırslı bir şekilde inatla öğrenmeye çalışıyorum foruma üye olma sebebim zaten yardımlaşmak için bugün bana yardım edersiniz yarın ben başkasına yardımcı olurum çünkü bu oyunu kodlamak bence tamamen bir tecrübeye dayanıyor bir syserr hatası alıyorsunuz yarın onu başkası da alınca ben bunu bu şekilde çözdüm diyebiliyorsunuz ama nerdeeee.
neyse @Whistle hocam mesajımı görmediğinizi varsayarak bu mesajı da atıyorum

# Not: eski fileslerde tab_button_large_half_01.sub şu dosya yok.
# Bu yüzden bu klasör içinde verdiğim ETC klasöründe yer alan dosyaları ETC packınızın içine atın.
# Bu dosyadan da bu kadardır. Bir sonraki dosyaya geçebilirsiniz. :)

ben bu kısmı anlamadım, uygulamadım da çünkü bende etc diye bir klasör yok aradım aradım bulamadım ve syserr hatam da şu şekilde:

syserr:
1117 15:41:11868 ::
networkModule.py(line:208) SetSelectCharacterPhase
system.py(line:130) __pack_import
system.py(line:110) _process_result
introSelect.py(line:30) <module>
system.py(line:110) _process_result
interfaceModule.py(line:12) <module>

networkModule.SetSelectCharacterPhase - <type 'exceptions.IndentationError'>:unindent does not match any outer indentation level (uiInventory.py, line 313)

1117 15:41:11868 :: ============================================================================================================
1117 15:41:11868 :: Abort!!!!

Aynı zamanda kodları hala baştan baştan kontrol ediyorum 8. kere şuan kontrol ediyorum, sizlerden ricam en azından şu envanter eklemem konusunda bana yardımcı olmanız gerçekten bunu başarılı bir şekilde eklemeden uyumayı düşünmüyorum kafayı yiyeceğim artık sizi de udemyden izlediğim için cevap vermenizi rica ediyorum.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
uiinventory.py dosyanı bize göndermeyi deneyebilirsin kontrol ederiz. Etc klasörünün ismini değiştirmiş vs. olabilirler tüm pack klasörünü aç içerisinde tab_button_large_half diye arat dosyaların bulunduğu klasör etc klasöründür.

hocam uyarı göndermişsiniz valla ne yaptığımı da bilmiyorum yazılarımda bir argo falan da yok hepsini kalın da yazmadım bir cümleyi kalın yazdım ki syserr yazısı görünsün diye yazmıştım bir arkadaş bana yardımcı oldu şuanlık kodları silip baştan yazıyorum tablarda hata yapmışım , hocam bu arada ben yeni ilk defa sunucu açıyorum aslında 2. defa da ilk defa diyebilirim üyeliğimi oluşturduğum vakit udemyden kursu almıştım o vakit kurmuştum ve cok zorlu diye silmiştim yani ben hiçbirşey bilmiyorum nerdeyse hani konuları keşke bilmeyenlere göre açsanız çünkü bilenlerin ben bu bilgilere dahi ihtiyaçları olduğunu düşünmüyorum çünkü gerçekten yaptıktan sonra aşırı basit geliyor herşey pack açma kapatma gibi bu tarz basit şeyleri de bence eğitim konularına eklemeniz gerekiyor diye düşünüyorum ki benim gibi yeni olanlar zorlanmasınlar.
hocam bu arada dosyaları düzenleyeyim olmaz ise buraya o dediğiniz dosyayı atarım inşalalh sorun cıkmaz bi halledip geliyorum hemen biraz karıştı cünkü işler kafam da karıştı baya uyku da uyumadım kafam yerinde değil çok hemen şunları düzenleyip geliyorum

@Trashy hocam bu arada şu konuda yardımcı olur musunuz
Evet arkaaşlar client kısmı da bu kadar. :) Sıra geldi Python'a.
İlk önce UIScript üzerinden gidelim.
Not: Bazı fileslerde inventorywindow.py dosyası locale_tr/ui içinden alınıyor. Bu yüzden UIScript mi yoksa locale_tr mi diye kontrol edin.
Not2: Python kodları 4 envanter içindir. Forumlarda 5 olanını bulabilirsiniz.

bu konuda bende iki yerde de o dosyadan var hangisini düzenleyeceğim acaba ?

Son düzenleme:
hocam uyarı göndermişsiniz valla ne yaptığımı da bilmiyorum yazılarımda bir argo falan da yok hepsini kalın da yazmadım bir cümleyi kalın yazdım ki syserr yazısı görünsün diye yazmıştım bir arkadaş bana yardımcı oldu şuanlık kodları silip baştan yazıyorum tablarda hata yapmışım , hocam bu arada ben yeni ilk defa sunucu açıyorum aslında 2. defa da ilk defa diyebilirim üyeliğimi oluşturduğum vakit udemyden kursu almıştım o vakit kurmuştum ve cok zorlu diye silmiştim yani ben hiçbirşey bilmiyorum nerdeyse hani konuları keşke bilmeyenlere göre açsanız çünkü bilenlerin ben bu bilgilere dahi ihtiyaçları olduğunu düşünmüyorum çünkü gerçekten yaptıktan sonra aşırı basit geliyor herşey pack açma kapatma gibi bu tarz basit şeyleri de bence eğitim konularına eklemeniz gerekiyor diye düşünüyorum ki benim gibi yeni olanlar zorlanmasınlar.
hocam bu arada dosyaları düzenleyeyim olmaz ise buraya o dediğiniz dosyayı atarım inşalalh sorun cıkmaz bi halledip geliyorum hemen biraz karıştı cünkü işler kafam da karıştı baya uyku da uyumadım kafam yerinde değil çok hemen şunları düzenleyip geliyorum

@Trashy hocam bu arada şu konuda yardımcı olur musunuz
Evet arkaaşlar client kısmı da bu kadar. :) Sıra geldi Python'a.
İlk önce UIScript üzerinden gidelim.
Not: Bazı fileslerde inventorywindow.py dosyası locale_tr/ui içinden alınıyor. Bu yüzden UIScript mi yoksa locale_tr mi diye kontrol edin.
Not2: Python kodları 4 envanter içindir. Forumlarda 5 olanını bulabilirsiniz.

bu konuda bende iki yerde de o dosyadan var hangisini düzenleyeceğim acaba ?
Yapmadan önce yedek al locale içindekini dene olmazsa yedekten eski haline getirir uiscripttekini denersin.

teşekkür ederim hocam şuan bu filese ara verdik bilginiz olsun diye yazayım dedim denedim bu arada ama hatalar oluştu ben beceremedim heralde kodları doğru girdim falan ama envanterler gözüktü fakat bozuldu yani kısaca .d neyse hocam iyi forumlar dilerim size cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Günümüzde k envanteri olmasına rağmen envanter sınırları yetmiyor en azından 8 envanter olması ferahlık hissi verir teşekkürler

Geri