Mac OS X 10.10 Yosemite İncelemesi 1 - Arayüz

Whistle

Ruhsuz Filozof
Kurucu
Kurumsal Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
WWDC 2014’ün açılış sunumu bitti ama bizler hala Apple’ın 2 saat içerisinde anlattıklarını sindirmeye çalışıyoruz. :) Bu yazıda Apple’ın yeni Mac işletim sistemi olan OS X Yosemite’yi biraz daha yakından tanımaya çalışacak, yeni özelliklerini ve detaylarını öğreneceğiz.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-1a.jpg

Mac işletim sistemi: OS X
Detaylara girmeden önce Tim Cook’un sunumda paylaştığı birkaç küçük istatistik ile başlayalım.

Geçtiğimiz sene duyurulan OS X Mavericks, oldukça hızlı bir şekilde kullanıcılar tarafından indirilmiş ve yüklenmiş. Ekim 2013’te yayınlanan Mavericks 40 milyondan fazla kez indirilmiş ve Mavericks’i şu anda kullanıcıların %51’i Mac’lerine yüklemiş.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-2.jpg

Buna karşılık, Windows 8’i ise tam 1 sene önce yani Ekim 2012’de yayınlanmasına rağmen, kullanıcılarınsadece %14’ü yüklemiş.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-2a.jpg

Buradan çıkan sonuç ise, Mac kullanıcılarının (iOS kadar olmasa da) çoğunlukla yeni sürümlere çok daha rahat geçtiğini gösteriyor. Bu da hem daha güvenli, hem de güçlü bir ekosistem yaratıyor.

OS X Yosemite
Apple bu sene tanıttığı Mac işletim sistemi olan Yosemite, OS X’in 10.sürümü. Yani “OS X 10.10” şeklinde. :) Önümüzdeki dönemde güncellemeler de geldikçe ortalık daha da şenlenecek gibi görünüyor. Yani yakında “OS X 10.10.1” gibi güncellemeler göreceğiz…

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-3.jpg

İsim nerden geliyor?
Apple Mac işletim sistemlerinin isimlerini 10.8’e kadar kedi ailesinden seçerek vermişti. Ancak 10.9 ile birlikte ABD’nin California eyaletinin güzel bölgelerinin isimlerini seçmeye başladı Apple.

10.9 için Mavericks seçilmişti, 10.10 için de Yosemite seçildi. 10.11 için şimdiden bir tahmini olan var mı? :) Sunumda “Rancho Cucamonga” ismi geçmişti… :)

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-4.jpg

OS X Yosemite’de Apple neye odaklanmış?
Apple’ın OS X Yosemite’de yaptığı bir çok yenilik var. OS X için bu kadar fazla değişikliği görmeyeli uzun zaman bile oldu diyebiliriz aslında. Bu sebeple bu sene biraz daha fazla heyecanlandığımı itiraf etmem gerekiyor.

Özetlemek gerekirse, Apple’ın OS X Yosemite’de odaklandığı 3 ana konu var:

1. Arayüz
  2. Uygulamalar
  3. Devamlılık
sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-5.jpg

Bu konu başlıklarıyla Apple’ın tam olarak neyi anlatmak istediğine gelin biraz daha detaylı bakarak değinmeye çalışalım.

OS X Yosemite: Arayüz
Apple, OS X Yosemite’de tanıdık bir arayüzle devam etmeyi tercih ederken, bu arayüze zarif dokunuşlar katarak yeni ve taze bir hava yakalamak istemiş.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-6.jpg

Tasarım
OS X Yosemite önceki işletim sistemlerine kıyasla daha renkli. iOS 7 benzeri bir değişimle flat tasarımın etkisi altına girmiş ve arayüzde bol bol transparan öğe kullanılmaya başlanmış.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-7.jpg

Araç Çubukları
Pencerelerin üst kısımlarında yer alan araç çubukları yeniden tasarlanmış ve böylece yer kaybı azaltılırken, kullanılabilirlik arttırılmaya çalışılmış.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-8.jpg

Kontrol Butonları
Pencerelerin sol üst kısımlarında bulunan kontrol butonları yeniden tasarlanmakla kalmamış, aynı zamanda işlevleri de biraz değişmiş.

Kırmızı, sarı ve yeşil butonların yeşil olanı artık “tam-ekran” butonu olarak değiştirilmiş.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-9.jpg

Dock
OS X Yosemite’deki Dock da değişmiş. 2-boyutlu görünümüyle Mac OS X 10.4 Tiger’daki Dock’a benzemişbile diyebiliriz. :)

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-10.jpg

Dikkat çeken en önemli nokta ise ikonların “düz (flat) tasarım”a uygun, ancak bir yandan da derinliklerini koruyan bir şekilde tasarlanmış olması.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-11.jpg

Sistem Fontu
OS X Yosemite’de Apple sistem fontu da değişmiş. Böylece hem daha şık, hem de daha okunabilir olması sağlanmış. Daha önce Lucida Grande olarak kullanılan sistem fontu, şu anda Helvetica-Neue ailesinden bir font gibi görünüyor. Ancak henüz kimse adını koyabilmiş değil. Siz biliyor musunuz? :)

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-12.png

Üstelik Apple bu fontun retina ekranlı Mac’lerde çok daha şık göründüğünü söylüyor. Retina ekranlı Mac almak için bir sebep daha mı yoksa? :)

Ayrıca Apple, uzun süre ekran başında kalan deneyimli kullanıcılar için bir de “karanlık mod” eklemiş, bu modda da menüler ve transparan kısımlar karartılmış şekilde görünüyor.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-12a.jpg

Bildirim Merkezi
Bildirim Merkezi de iOS etkilerini fazlasıyla hisseden OS X bölümlerinden biri haline gelmiş. Tıpkı iOS’te olduğu gibi bir “Bugün” ekranına kavuşan Bildirim Merkezi artık çok daha işlevsel olacak gibi görünüyor.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-13.jpg

Ayrıca yine iOS 8’deki gibi özel widget’lar da (Takvim, Hava Durumu, Dünya Saatleri, Borsa, Hesap Makinesi vb.) Bildirim Merkezinde yer alıyor olacak.

Spotlight
Değişen ve işlevi artan bir diğer önemli nokta ise Spotlight. Benim de bir uygulamayı çalıştırmak, aradığım bir şeye ulaşmak için en sık kullandığım özelliklerden biri olan Spotlight, Yosemite’de en çok yenilik barındıran özelliklerin başında geliyor desek yanlış olmaz.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-14-2.jpg

Artık Spotlight’ı açtığımızda, ekranın sağ üst köşesinde değil, ekranın tam ortasında ve kocaman bir şekilde karşımıza geliyor.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-15-1.jpg

Spotlight’ı bundan sonra sadece Mac’imizde arama yapmak için değil, Wikipedia, Harita, haberler, filmler, albümler, döviz kurları ve App Store oyunları gibi pek çok şeyi aramak için de kullanabileceğiz.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-16.jpg

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-17.jpg

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-17a.jpg

OS X Yosemite’nin yeni tasarımıyla bazı uygulamalar:
Yosemite’de bir çok uygulamanın görünümü de yenilendi. Bu uygulamaların bir kısmına bir sonraki yazıda değineceğiz, ancak yine de kısaca bazı uygulamaların görünüşlerine de yer vermek istedim.

Safari

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-18.jpg

Mail

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-19.jpg

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-20.jpg

Finder

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-21.jpg

Takvim

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-22.jpg

Anımsatıcılar

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-23.jpg

OS X Yosemite ne zaman çıkacak? Ne zaman kullanabileceğiz?
Geçtiğimiz sene olduğu gibi, OS X Yosemite sonbaharda çıkacak. Şu anda BETA olarak -sadece geliştiricilerin kullanımına- açılmış olsa da, ben ASLA günlük işlerimzi yaptığımız bir bilgisayara kurmayı ve kullanmayı önermiyorum.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-24.jpg

Bazı uygulamalar çalışmayabilir, sorunlar yaşanabilir ve veri kaybı bile söz konusu olabilir.

Ben de herkes gibi, sonbahar aylarını bekleyip, Yosemite’yi kendi Mac’ime o tarihlerde yükleyeceğim.

OS X Yosemite’nin fiyatı ne olacak?
Sevindirici bir haber daha! Mavericks gibi, Yosemite de tamamen ÜCRETSİZ! :)

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-26.jpg

Kimler yükleyebilecek?
Mac’i Yosemite için minimum özellikleri sağlayan herkes, Yosemite’yi ücretsiz olarak yükleyebilecek. Ancak Apple henüz bu konuda resmi bir açıklama yapmış değil.

Yine de Mavericks’in sistem gereksinimlerinin altında olmayacağını söyleyebiliriz.

OS X Beta Programı
Çok sorulduğu için ben de yazıyı bitirmeden önce değinmek istedim. Apple’ın OS X BETA’ları için başlattığıbir test programı mevcut. Bu programa kayıt olarak, OS X Yosemite’nin BETA sürümünü edinmek ve bunu Mac’imize yüklemek mümkün.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-27.jpg

Ancak yukarıda söylediğim gibi, Yosemite’nin Beta’sını günlük işlerimizi yapmadığımız, ayrı bir diske veya bölüntüye yüklemek en doğrusu olacaktır.

Apple’ın bu programına katılmak için “OS X Beta Program” sayfasına göz atabilirsiniz.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-27a.jpg

Değerlendirme
Aslında çok daha kapsamlı bir değerlendirmeyi ilerleyen günlerde, tüm bu bilgileri sindirdikten ve deneyimledikten sonra yapacağım. Ancak ilk yorumlarımı paylaşmam gerekirse, OS X Apple’ın hala çok önem verdiği bir noktada, ve Apple’ın ciddi anlamda yatırım yaptığı bir platform olmaya devam ediyor.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-281.jpg

Arayüzdeki yeniliklerle üzerindeki “eski görünümü” atan Yosemite, yeni özellikleriyle de Mac kullanıcılarını kendine yeniden bağlayacak ve o genç ve heyecanlı ruhu yeniden yakalayacak gibi görünüyor.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-291.jpg

iOS 8 ve geliştiriciler için paylaşılan tüm detayları da düşündüğümüzde, aslında Yosemite, bunların tam kalbinde yer alıyor. Çünkü hem iOS hem de OS X uygulamaları sadece OS X üzerinde geliştirilebiliyor. :)

Apple da geliştirici kitlesini büyütmek isterken, elbette OS X’i de çok daha güçlü, verimli kullanılabilen ve keyifli bir işletim sistemi haline getirmeye devam ediyor.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-301.jpg

Şimdilik bu yorumlarla yazıyı noktalıyorum. Bir sonraki yazıda Apple’ın OS X Yosemite’de hangi uygulamalardan ne gibi yenilikler yaptığından bahsedeceğiz…

Güncelleme: 2.Bölümü okumak için tıklayabilirsiniz.

sihirli-elma-os-x-yosemite-arayuz-31.png

Son olarak küçük bir sürpriz, OS X Yosemite duvar kağıdını şimdiden kullanmak isterseniz aşağıdakifotoğrafa tıklayarak indirebilirsiniz. :)

sihirli-elma-os-x-yosemite-small.jpg

Alıntıdır.

Geri